Medycyna estetyczna w ginekologii – najpopularniejsze zabiegi w ginekologii plastycznej

Medycyna estetyczna w ginekologii to obszar, który łączy zaawansowane techniki medycyny estetycznej z potrzebami kobiet w zakresie zdrowia intymnego. Zabiegi te wykonywane są zarówno ze wskazań zdrowotnych, jak i kosmetycznych (estetycznych). Poprawa wyglądu i funkcji okolic intymnych może mieć pozytywny wpływ na psychikę i ogólne samopoczucie kobiet. Wiele zabiegów estetycznych ma charakter niechirurgiczny i wiąże się z minimalnym ryzykiem powikłań. Niektóre z nich pozwalają ponadto szybko i skutecznie wyeliminować nawet złożone problemy zdrowotne (suchość pochwy, nietrzymanie moczu).
Chociaż medycyna estetyczna w ginekologii niesie ze sobą wiele korzyści, ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o jakimkolwiek zabiegu skonsultować się z lekarzem. To on dokładnie oceni indywidualną sytuację pacjentki i dobierze odpowiednią metodę postępowania terapeutycznego. Istotna jest weryfikacja wskazań do poszczególnych zabiegów oraz eliminacja ewentualnych przeciwwskazań.
Spis treści:
Najpopularniejszy zabieg ginekologii estetycznej – labioplastyka, czyli zmniejszanie warg sromowych
W Centrum Medycznym Kierach wszystkie zabiegi estetyczne poprzedzamy diagnostyką stanu zdrowia kobiety i oceną jej aktualnych potrzeb zdrowotnych oraz estetycznych. Labioplastyka to zabieg chirurgiczny, którego celem jest zmiana kształtu, wielkości lub wyglądu warg sromowych większych i mniejszych. Może obejmować zarówno zmniejszanie warg sromowych, jak i ich modelowanie. Najczęściej jest wykonywana z powodów estetycznych, zdrowotnych lub funkcjonalnych. Zabieg ten staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pomaga kobietom poprawić komfort życia codziennego oraz zwiększyć ogólną pewność siebie. Medycyna estetyczna w ginekologii obejmuje klasyczny zabieg labioplastyki wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Podczas niego chirurg usuwa nadmiar tkanki warg sromowych, poprawiając ich kształt i wielkość.
Po zabiegu pozostaje niewielka blizna, która zazwyczaj jest mało widoczna, a obrzęk i ból są minimalne oraz szybko ustępują. Efekty labioplastyki są zazwyczaj bardzo satysfakcjonujące. Zabieg przywraca symetrię między wargami sromowymi, które naturalnie mogą różnić się wielkością. Ponadto nadmiernie duże lub nierówne wargi sromowe mogą powodować tarcie, podrażnienia lub ból podczas noszenia obcisłych ubrań, uprawiania sportów, a także podczas stosunków seksualnych. Labioplastyka eliminuje te problemy, poprawiając codzienny komfort życia kobiety. Część kobiet zgłasza poprawę w zakresie odczuwania przyjemności podczas stosunków seksualnych po korekcie wyglądu warg sromowych.
Medycyna estetyczna w ginekologii – plastyka pochwy, napletka łechtaczki
Medycyna estetyczna w ginekologii określana jest również jako ginekologia plastyczna. Lekarze często wykonują bowiem zabiegi nazywane plastyką. Obejmują one przede wszystkim obszar przedsionka pochwy i napletka łechtaczki. Plastyka przedsionka pochwy to mało inwazyjna korekta obszaru wejścia do pochwy. Wykonuje się ją na fotelu ginekologicznym. Polega na przerwaniu ciągłości tkanek skórnych za pomocą lasera diodowego. Plastyka przedsionka pochwy jest szczególnie popularna wśród kobiet, które doświadczyły zmian anatomicznych okolic intymnych w wyniku porodu, procesu starzenia się lub innych czynników. W niektórych przypadkach zabieg zaleca się jako część leczenia problemów z nietrzymaniem moczu. Mogą one bowiem wynikać z osłabienia mięśni i tkanek okolicy krocza.
Plastyka napletka łechtaczki to kolejny zabieg chirurgiczny z zakresu ginekologii estetycznej, który nie tylko poprawia wygląd narządów płciowych, ale również zwiększa wrażliwość okolic intymnych na bodźce. Gdy napletek łechtaczki (fałd skóry osłaniający łechtaczkę) jest zbyt duży lub wystający, może stanowić źródło dyskomfortu. Dotyczy to zarówno codziennych sytuacji, jak i kontaktów seksualnych. Zmniejszenie napletka może pozwolić na lepszą stymulację łechtaczki i zwiększenie satysfakcji seksualnej. Chirurg usuwa nadmiar skóry lub tkanki w obrębie napletka łechtaczki i odpowiednio ją modeluje.
Wśród zabiegów uwrażliwiających strefy erogenne, popularnością cieszy się również powiększenie punktu G.
Waginoplastyka, rewitalizacja pochwy – poprawa wyglądu miejsc intymnych i komfortu seksualnego
Medycyna estetyczna w ginekologii to również waginoplastyka, czyli plastyka pochwy. Jej celem jest przywrócenie lub poprawa kształtu, struktury i funkcji pochwy. Po porodach, szczególnie u wieloródek lub przy porodzie siłami natury, może dojść do rozciągnięcia, uszkodzenia lub osłabienia tkanek pochwy. To z kolei prowadzi do obniżenia jej napięcia i zmniejszenia elastyczności. Również z wiekiem, szczególnie po menopauzie, dochodzi do naturalnej utraty elastyczności tkanek pochwy, co może powodować jej zwiotczenie i suchość. Niektóre kobiety decydują się na waginoplastykę z powodów estetycznych. Pragną poprawić wygląd swoich okolic intymnych. Zabieg może obejmować zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną część pochwy. Możliwa jest ponadto rekonstrukcja po usunięciu narządu rodnego.
Nieco odmiennym zabiegiem jest rewitalizacja pochwy i lifting pochwy. Istnieje kilka skutecznych metod pobudzenia tkanek pochwy do produkcji nowych włókien kolagenowych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim laseroterapię pochwy i mezoterapię. Rewitalizacja laserowa polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera. To zmniejszenie relaksacji pochwy poprzez stymulację tkanek znajdujących się u wejścia pochwy i na jej ściankach. Obkurczanie pochwy laserem jest bezpieczne i nie wywiera żadnego wpływu na okoliczne tkanki. Fale lasera oddziałują wyłącznie na śluzówkę pochwy i w jej kanale napinają oraz stymulują tkankę do regeneracji. Mezoterapię pochwy wykonuje się natomiast z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub osocza bogatopłytkowego. Preparaty lekarz podaje pacjentce w formie iniekcji. Cały zabieg trwa około 30 minut. Odbywa się po uprzednim znieczuleniu miejscowym. Szczególną popularnością cieszy się wśród kobiet, które pragną widocznie odmłodzić strefy intymne.
Hymenoplastyka i hymenotomia – medycyna estetyczna w ginekologii
Dzięki ginekologii estetycznej możliwe staje się odtworzenie błony dziewiczej (hymenoplastyka) lub wręcz przeciwnie – jej celowe nacięcie bądź przerwanie (hymenotomia). Pierwsza z wymienionych procedur polega na rekonstrukcji uszkodzonej lub przerwanej błony dziewiczej. Ma zatem na celu jej odtworzenie do pierwotnego stanu, czyli zamknięcie otworu w hymenie. Zabieg przeprowadza się zwykle z pobudek emocjonalnych, kulturowych, religijnych lub estetycznych. Z kolei hymenotomia to procedura stosowana, gdy hymen jest zbyt gruby, sztywny lub całkowicie zamknięty. Stan ten może powodować problemy zdrowotne, takie jak trudności w odbyciu stosunków seksualnych, ból lub utrudniony odpływ menstruacji. Chirurg wykonuje małe nacięcie na hymenie, aby stworzyć otwór lub rozluźnić tkanki. Zabieg jest krótki i zwykle trwa od 10 do 30 minut.
Medycyna estetyczna w ginekologii pozwala również na zmianę wyglądu okolic intymnych po porodzie. Często wybieranym przez pacjentki zabiegiem jest korekcja blizny krocza po porodzie oraz usunięcie blizny po cesarskim cięciu. Wszystkie zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są uznawane za bezpieczne i wysoce skuteczne. Plastyka okolic narządów płciowych stosowana jest nie tylko w celu poprawy wyglądu okolic intymnych kobiety, ale również maksymalizacji doznań seksualnych i poprawy funkcji seksualnych. Problemy, jakie rozwiązuje ginekologia estetyczna, mają podłoże nie tylko kosmetyczne, ale również zdrowotne. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pozwalają skutecznie walczyć m.in. z problemem nietrzymania moczu czy nadmiernej suchości pochwy. Zwiększają poziom satysfakcji z życia erotycznego i poprawiają ogólne funkcjonowanie kobiet w różnym wieku.
Dodaj komentarz