Laseroterapia pochwy – wskazania do zabiegu laserowego obkurczenia
Wykorzystanie lasera jest powszechne i popularne podczas zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, również ginekologii estetycznej. Jednym z zabiegów wykorzystujących to nowoczesne narzędzie jest laseroterapia pochwy. Pacjentki decydują się zwykle na jej przeprowadzenie ze względu na szybki efekt, zwiększający ich komfort intymny i doznania seksualne. Okazuje się bowiem pomocna przede wszystkim u tych kobiet, które zmagają się z utratą napięcia ścian pochwy i skóry warg sromowych. Stan ten nasila się wraz z każdym kolejnym porodem naturalnym. Zdecydowaną większość pacjentek stanowią zatem matki kilkorga dzieci.
Laseroterapia pochwy wykonywana jest równie często u kobiet w okresie menopauzy. Wraz z upływem lat zmienia się bowiem elastyczność i jędrność tkanek pochwy. Nadmierne poszerzenie i luźność kobiecych narządów intymnych może prowadzić do rozwoju nieprzyjemnych stanów, a nawet schorzeń. Powoduje suchość pochwy i sromu oraz zaburza równowagę flory bakteryjnej odpowiedzialnej za właściwy poziom pH pochwy i brak infekcji. Zmiana anatomiczna wyglądu pochwy i sromu może być ponadto przyczyną dyskomfortu psychicznego i fizycznego. Skutecznie zniechęca kobiety do podejmowania współżycia oraz przekłada się na liczne trudności w przeżywaniu orgazmu.
Spis treści:
Zdrowie intymne kobiety a satysfakcja z życia intymnego – zespół rozluźnienia pochwy
Laseroterapia pochwy pomaga przede wszystkim w przypadku stwierdzenia u pacjentki zespołu rozluźnienia pochwy (zespołu relaksacji pochwy). To nadmierne rozciągnięcie ścian pochwy i skóry sromu na skutek działania czynników środowiskowych, genetycznych oraz upływu czasu. Powstaje w wyniku osłabienia tkanek ścian pochwy i wszystkich struktur, które je otaczają. Rozluźnienie to wynika głównie ze zmian, jakie zachodzą w obrębie pochwy i sromu. Więzadła powięzi oraz mięśnia dna miednicy stopniowo rozciągają się, co w rezultacie prowadzi do poluzowania mięśni pochwy. Uczucie luzu w pochwie jest odczuwalne w równej mierze przez kobietę, jak i przez jej partnera seksualnego. Stanowi to poważny problem w podejmowaniu kontaktów seksualnych, gdyż znacznie obniża satysfakcję z intymnego zbliżenia.
Laseroterapia pochwy – kiedy warto z niej skorzystać? Główne wskazania do laserowego obkurczania pochwy – rewitalizacja pochwy
Najskuteczniejszą, najbezpieczniejszą i rekomendowaną przez specjalistów metodą leczenia zespołu rozluźnienia pochwy jest laseroterapia pochwy. Zabieg ten określany jest także laserowym obkurczaniem pochwy. Wskazaniem do rozpoczęcia terapii tą metodą jest zauważalny postęp procesu starzenia się skóry w obrębie narządów rodnych kobiety, zwłaszcza w okolicy wejścia do pochwy i w jej kanale. Wraz z biegiem lat wszystkie tkanki ulegają zwiotczeniu. Utrata kolagenu i elastyny powoduje utratę jędrności i elastyczności tkanek. Na wygląd zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych kobiety wpływ mają również czynniki środowiskowe, takie jak np. charakter wykonywanej pracy zawodowej czy podejmowany wysiłek fizyczny. Laseroterapia pochwy pomaga też w przypadku spadku elastyczności warg sromowych czy przebarwień skóry okolic intymnych. Możliwe jest ponadto laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, zwłaszcza w łagodnych postaciach schorzenia. Laseroterapię pochwy można także łączyć z rewitalizacją pochwy.
Przeciwwskazania i bezpieczeństwo zabiegu laserowego obkurczania pochwy
Jako główne przeciwwskazania do zabiegu obkurczania pochwy z użyciem lasera wymienia się przede wszystkim infekcje intymne. Z tego względu zabiegi obkurczania pochwy zawsze poprzedza się dokładną diagnostyką i wizytą kwalifikującą pacjentki do ich przeprowadzenia. Podczas niej lekarz wykonuje podstawowe badanie ginekologiczne i cytologię. Diagnostykę poszerza się zwykle również o wymaz z pochwy z antybiogramem. W przypadku otrzymania niekorzystnych wyników badań odracza się decyzję o rozpoczęciu laseroterapii. Laserowego obkurczania pochwy nie wykonuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego. Trudności mogą pojawić się u kobiet cierpiących z powodu cukrzycy, choć nie zawsze jest to bezwzględne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu.
Zabieg laserowego obkurczenia pochwy przeprowadza się zwykle bez znieczulenia. Procedura jest praktycznie bezbolesna. Laser ogrzewa błonę śluzową pochwy. Pacjentki odczuwają jedynie ciepło. Przed rozpoczęciem zabiegu możliwa jest aplikacja kremu znieczulającego na okolice zewnętrznych narządów płciowych pacjentki. Decyzja ta zawsze należy jednak do lekarza w porozumieniu z pacjentką.
Obkurczanie pochwy laserem polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera ze skanerem. Naświetla on śluzówkę na całej długości i obwodzie pochwy. Wiązka lasera w sposób aktywny oddziałuje na włókna kolagenowe tkanek, powodując ich liczne mikrouszkodzenia. Motywują one tkanki do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych i mnożenia nowych komórek. Gruczoły leżące u wejścia do pochwy i w jej wnętrzu również ulegają regeneracji. Laser nie uszkadza zatem tkanek w sposób stały. Na ich powierzchni dochodzi do wystąpienia szeregu reakcji prowadzących w rezultacie do zmniejszenia luźności pochwy.
Czy laserowe obkurczenie pochwy jest skuteczne?
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są niemal natychmiast po jego wykonaniu. Laseroterapia pochwy sprawia, że mięśnie powracają na swoje anatomiczne miejsce oraz lepiej spełniają własne funkcje bez konieczności ich nadmiernej stymulacji. Śluzówka pochwy odzyskuje odpowiedni poziom pH. Obszar wejścia do pochwy oraz kanału pochwy staje się uelastyczniony. Widoczne i odczuwalne jest również odpowiednie nawilżenie pochwy. Wykorzystanie wiązki laserowej zwiększa ponadto siłę zacisku mięśni i obkurcza kanał pochwy, co jest szczególnie odczuwalne dla partnerów podczas intymnych zbliżeń. Zmniejsza się obwód pochwy. W efekcie zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny zwiększa się poziom ogólnej satysfakcji seksualnej. Zwiększona elastyczność pochwy i jej odpowiednie nawilżenie minimalizuje ryzyko występowania infekcji i stanów zapalnych. Efekty laseroterapii utrzymują się długotrwale, zwłaszcza jeżeli kobieta stosuje się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty. Powinna bowiem aktywnie wykonywać wybrane ćwiczenia mięśni Kegla.
Wiele kobiet decyduje się na połączenie kilku zabiegów wykonywanych i oferowanych w zakresie ginekologii plastycznej. Zwykle kieruje nimi chęć zwiększenia własnej satysfakcji seksualnej. Uwrażliwienie stref erogennych kobiet możliwe jest bowiem dzięki zastosowaniu takich procedur medycznych jak m.in. powiększanie punktu G, poprawienie wyglądu warg sromowych czy plastyka napletka łechtaczki. Dzięki nowoczesnej medycynie estetycznej możliwe jest ponadto odtworzenie błony dziewiczej.
Laseroterapia schorzeń pochwy jest coraz popularniejszym sposobem zwężania pochwy i poprawy jej ogólnego wyglądu oraz kondycji. Pełen efekt zabiegu jest widoczny i odczuwalny mniej więcej po upływie miesiąca od momentu jego wykonania. Utrzymuje się zwykle przez dwa lata. Po tym czasie zabieg obkurczania pochwy można powtórzyć. Niewskazane jest jednak jego przeprowadzanie u kobiet, które w niedalekiej przyszłości planują zajście w ciążę. Poród skutecznie zniweluje bowiem uzyskany efekt.
Laseroterapia pochwy i co dalej? Rekonwalescencja i zalecenia lekarzy
Zabieg laseroterapii pochwy nie wiąże się z koniecznością specjalnego przygotowywania pacjentki do rozpoczęcia procedury medycznej. Podobnie jest z rekonwalescencją po zabiegu, która zwykle przebiega w szybki i sprawny sposób. Po zabiegu pacjentka może opuścić placówkę medyczną i wrócić do codziennych obowiązków. Jego wykonanie nie wiąże się bowiem z koniecznością podejmowania procedur chirurgicznych i przerywania ciągłości tkanek. Proces gojenia ran nie trwa zwykle dłużej niż tydzień. Kobiety powinny w tym czasie unikać wzmożonego wysiłku fizycznego, powstrzymywać się od współżycia i unikać kąpieli w wannie. Po przywróceniu elastyczności pochwy niewskazane jest okresowe korzystanie z basenu, saun i solariów.
Dodaj komentarz