Plastyka pochwy po porodzie – jak zabieg może poprawić jakość życia intymnego?
Dla organizmu kobiety poród jest ogromnym wysiłkiem, który diametralnie zmienia nie tylko wygląd jej ciała, ale również nastawienie psychiczne. Skutkuje różnorodnymi konsekwencjami hormonalnymi, psychiczno-emocjonalnymi oraz fizycznymi, zwłaszcza w obrębie funkcjonowania narządów intymnych. Dysfunkcje seksualne, nietrzymanie moczu, rozluźnienie pochwy – to tylko niektóre z dolegliwości, z jakimi mogą się zmagać świeżo upieczone matki. Z pomocą przychodzi wówczas ginekologia estetyczna, oferując zaawansowane, lecz bezpieczne zabiegi. Grupą procedur medycznych wykonywanych u wielu kobiet jest plastyka pochwy po porodzie.
Pacjentki, które zastanawiają się nad sensem wykonania zabiegu plastycznego w obrębie wejścia do pochwy i w jej wnętrzu, zadają sobie pytanie o efektywność procedury. Przeprowadzenie mało inwazyjnych zabiegów pozwala na wzmocnienie mięśni dna miednicy, zwężenie ścian pochwy, rewitalizację tkanek oraz przywrócenie komfortu podczas współżycia. Zabiegów medycyny estetycznej nie określa się mianem operacji. Nie wymagają hospitalizacji pacjentek, a rekonwalescencja nie jest długotrwała. Kobieta spędza czas po zabiegu w warunkach domowych, samodzielnie dbając o prawidłowy przebieg procesu gojenia się rany. Kiedy wskazana jest plastyka pochwy po porodzie?
Spis treści:
Wskazania do zabiegów ginekologii estetycznej (plastyki pochwy i krocza) po porodzie
Plastyka pochwy po porodzie wskazana jest przede wszystkim u tych kobiet, których poród był trudny. To w ich przypadku dochodzi najczęściej do powstania szeregu dolegliwości intymnych na skutek zmian anatomicznych, osłabienia, a nawet uszkodzenia mięśni dna miednicy. Podczas porodu może dojść również do rozciągnięcia więzadeł oraz ogólnego obniżenia dotychczasowego położenia kobiecych narządów rodnych. Pochwa i srom po porodzie stają się luźne oraz mało elastyczne. To problem nie tylko intymny i estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.
Rozluźnienie pochwy po porodzie oraz zmiana anatomicznego ułożenia narządów rodnych to główne czynniki, które sprzyjają częstszym infekcjom intymnym już w połogu. Co więcej, u niektórych kobiet na skutek obniżenia przedniej ściany pochwy i zaburzeń napięcia cewki moczowej może dojść do nietrzymania moczu. Przypadłość ta ma różnorodne nasilenie i objawy kliniczne. Przybiera formę lekkiego popuszczania moczu podczas kichania czy śmiechu. Może jednak przekształcić się w schorzenie bardziej zaawansowane. Wówczas kobieta nie panuje nad oddawaniem moczu w najmniej spodziewanych momentach życia codziennego, np. podczas spaceru.
Na czym polega plastyka? Czy zabieg plastyki pochwy wymaga ingerencji chirurgicznej?
Współczesna ginekologia estetyczna oferuje pacjentkom liczne zabiegi odmładzania stref intymnych. Swoim działaniem obejmują one przede wszystkim zmniejszanie warg sromowych, poprawę wyglądu warg sromowych, rewitalizację pochwy oraz korektę blizny krocza po porodzie. Większość z tych zabiegów wykonywana jest z użyciem lasera. Uznawany jest on za najdoskonalsze i najskuteczniejsze narzędzie wykorzystywane w rehabilitacji poporodowej oraz procedurach ginekologii estetycznej. Podczas zabiegów zwykle nie stosuje się znieczulenia miejscowego. Są one bezbolesne i komfortowe dla pacjentek. O ich bezpieczeństwo dba lekarz już podczas kwalifikacji kobiet do wybranych procedur medycznych.
Plastyka pochwy po porodzie – laserowe obkurczanie pochwy, rewitalizacja, waginoplastyka
Laserowe obkurczanie pochwy polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera ze skanerem. Jest ona endowaginalna, co oznacza, że bez trudności pozwala na naświetlenie całej długości i obwodu śluzówki pochwy. Oddziałując na włókna kolagenowe, powoduje ich obkurczenie, co w konsekwencji prowadzi do uelastycznienia śluzówki i produkcji nowych włókien kolagenowych. Często wykonywana jest również laseroterapia pochwy, waginoplastyka oraz lifting pochwy nićmi Vaginal Narrower.
Zrewitalizowana tkanka pochwy po zabiegach plastyki wykazuje mniejsze tendencje do powstawania zakażeń i infekcji. Dzięki specjalistom ginekologii tkanki krocza pobudza się do produkcji glikogenu, dbającemu o odpowiedni poziom ich nawilżenia. Przywrócony zostaje również odpowiedni poziom pH śluzówki. Ogólne ujędrnienie i obkurczenie kanału pochwy odczuwalne jest dla obu partnerów podczas kontaktów seksualnych.
Plastyka krocza po porodzie – wygląd warg sromowych, labioplastyka, blizna po nacięciu krocza i cesarskim cięciu
Plastyka krocza po porodzie dotyczy nie tylko wyglądu i funkcjonowania wejścia do pochwy oraz tkanek tworzących jej wnętrze. Dla kobiet równie istotna jest estetyka warg sromowych oraz ogólny wygląd krocza. Specjaliści Centrum Medycznego Kierach oferują pacjentkom labioplastykę, korektę blizn po nacięciu krocza oraz po wykonaniu cesarskiego cięcia.
Dzięki wymienionym zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej u kobiet po porodzie zmienia się wygląd i kształt warg sromowych mniejszych i większych, ujędrnia się skórę, uelastycznia ją i poprawia koloryt krocza i pochwy. Pierwsze efekty wykonywanych zabiegów widoczne są już po kilku chwilach po zakończeniu procedury medycznej. Mięśnie stopniowo powracają do swojego anatomicznego ułożenia oraz spełniają swoją funkcję w sposób należyty. Dzięki zabiegowi pochwa staje się ciaśniejsza, jędrna, błona śluzowa jest zdrowsza. Zwiększa się też pomiar siły nacisku mięśni dna miednicy.
Efekty terapeutyczne wszystkich zabiegów plastyki pochwy po porodzie utrzymują się długotrwale zwłaszcza wówczas, gdy pacjentka stosuje się ściśle do zaleceń lekarza. Warto również skorzystać z opinii i wskazówek fizjoterapeuty uroginekologicznego oraz wykonywać ogólne ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla. Kobiety, które poddają się zabiegom rewitalizacji pochwy i obkurczania jej tkanek laserem, często stosują równocześnie terapię hormonalną. Utrzymanie równowagi hormonalnej jest szczególnie istotne dla osiągnięcia i wzmocnienia długotrwałych efektów operacji plastycznych pochwy.
Rekonwalescencja po zabiegu waginoplastyki a zdrowie intymne
Plastyka pochwy po porodzie nie wiąże się z koniecznością wykonywania złożonych i inwazyjnych operacji chirurgicznych. Wszystkie zabiegi są bezpieczne, mało inwazyjne, nie wymagają hospitalizacji pacjentki. Rekonwalescencja również jest krótka. W domowych warunkach pacjentki dbają o zdrowie intymne i stosują się do otrzymanych po wybranym zabiegu zaleceń lekarskich. Proces gojenia ran kończy się zwykle po upływie ok. tygodnia. Po zabiegach, w trakcie których lekarz wykorzystuje działanie emitowanej wiązki lasera, kobiety powinny powstrzymać się od podejmowania aktywności fizycznej i wysiłku fizycznego, nawet o umiarkowanym nasileniu. Konieczne jest ponadto zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej i unikanie zbliżeń intymnych przynajmniej przez kilka najbliższych dni po zabiegu. Pacjentkom zaleca się korzystanie z prysznica zamiast wanny. W razie wystąpienia surowiczego przesięku i upławów wskazane jest stosowanie wkładek higienicznych z naturalnych materiałów. Wszelkie niepokojące objawy występujące podczas rekonwalescencji należy konsultować z lekarzem.
Efekty – jakość życia seksualnego, likwidacja ryzyka infekcji i nietrzymania moczu
Zabieg laserowy pozwala nie tylko na zmianę wyglądu okolic krocza po porodzie siłami natury lub drogą cesarskiego cięcia. Niweluje szereg dolegliwości zdrowotnych, w tym przede wszystkim objawy nietrzymania moczu i ryzyko występowania infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Przeprowadzanie wyżej wymienionych zabiegów skutkuje m.in. zmniejszeniem dyskomfortu w okolicach miejsc intymnych, zwiększeniem poziomu satysfakcji seksualnej, redukcją stopnia rozciągnięcia pochwy, odbudową tkanek po uszkodzeniu pochwy. Zabiegi ginekologii plastycznej przywracają wszystkie funkcje seksualne, a efekty zmniejszenia warg sromowych czy redukcji blizn widoczne są niemal natychmiastowo. Sprzyja to zwiększeniu poziomu atrakcyjności kobiety w jej własnych oczach, pewności siebie oraz ogólnej satysfakcji z życia seksualnego.
Dodaj komentarz