Ginekologia plastyczna

Lifting pochwy nićmi Vaginal Narrower – na czym to polega?

lifting pochwy

Lifting pochwy to określenie zabiegu stosowanego coraz powszechniej w ramach dziedziny medycyny, jaką jest ginekologia estetyczna. Zabieg ten dedykowany jest przede wszystkim tym kobietom, które zmagają się z konsekwencjami zespołu rozluźnionej pochwy. Trudności te pojawiają się w życiu pacjentek zwykle po porodzie siłami natury oraz w okresie menopauzy. Zespół ten jest defektem kosmetycznym, który w znacznym stopniu może obniżać poziom jakości życia seksualnego kobiet i ich partnerów. Nieleczony może sprzyjać powstawaniu schorzeń narządów rodnych, prowadzić do obniżenia napięcia mięśni krocza oraz dna miednicy. Zwiększa też ryzyko rozwoju np. wysiłkowego nietrzymania moczu.

Osłabienie mięśni znajdujących się w ścianie pochwy i mięśni krocza powoduje spadek elastyczności i napięcia ścian pochwy. W konsekwencji stan ten odczuwalny jest jako powiększenie pochwy, skutecznie ograniczające czerpanie satysfakcji ze współżycia. Pochwa zmienia się wraz z upływem lat kobiety oraz pod wpływem działania czynników biologicznych. Przede wszystkim porodów, oddziaływania hormonów oraz przebiegu menopauzy. Przywrócenie prawidłowej elastyczności oraz napięcia pochwy jako efekt zabiegu z wykorzystaniem nici liftingujących odczuwalne jest przede wszystkim jako zwężenie pochwy i poprawa jej nawilżenia. Kiedy kobiety powinny zdecydować się na lifting pochwy?

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu liftingu pochwy

Głównymi wskazaniami do wykonania liftingu pochwy są defekty kosmetyczne i wynikający z nich dyskomfort oraz skrępowanie pacjentki. Zwłaszcza w sytuacjach intymnych. Powodują one konsekwencje funkcjonalne, związane z nieprawidłowym wyglądem oraz napięciem mięśniowym w obrębie zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych kobiety. Lifting pochwy wykonuje się po stwierdzeniu zbyt luźnej pochwy (zarówno w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy, jak i w jej wnętrzu), szerokiego wejścia do pochwy i obniżenia napięcia tkanek krocza. Pacjentki zwracają szczególną uwagę na subiektywne odczucie rozluźnienia mięśni znajdujących się w okolicy wejścia do pochwy oraz obniżoną jakość życia seksualnego. Ze względu na zbyt luźną pochwę, jej ściany nie mogą być dostatecznie stymulowane podczas stosunku seksualnego z pełną penetracją. Kobiecie trudniej uzyskać orgazm, co przekłada się również na poziom jej samopoczucia psychicznego. Wreszcie – zbyt luźna pochwa powoduje szereg konsekwencji anatomicznych, zaburzając prawidłową budowę okolic intymnych kobiety.

Przeciwwskazań do zabiegu nie istnieje wiele. To przede wszystkim ciąża, krwawienie menstruacyjne, choroby nowotworowe sromu i aktualnie toczące się infekcje intymne. Zabiegu nie wykonuje się w okresie wczesnego połogu oraz u pacjentek z koagulopatią, czyli zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi. Ponieważ lifting pochwy i krocza, podobnie jak laseroterapię pochwy, wykonuje się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, przed zabiegiem należy upewnić się, że pacjentka nie jest uczulona na określone środki znieczulające.

Wszystkie wskazania i przeciwwskazania do wykonania liftingu pochwy z użyciem nici liftingujących weryfikowane są podczas wizyty konsultacyjnej w Centrum Medycznym Kierach. Doświadczony lekarz ginekolog przeprowadza podstawowe badanie ginekologiczne i zbiera od pacjentki informacje w formie wywiadu lekarskiego. Dzięki temu poznaje jej indywidualne potrzeby i oczekiwania. Na lifting krocza mogą zdecydować się pełnoletnie pacjentki.

Jak przygotować się do wykonania zabiegu?

Lifting pochwy nie wymaga specjalnego przygotowania pacjentki. Wystarczy odpowiednia dbałość o codzienną higienę intymną i poinformowanie lekarza o wszelkich niepokojących objawach oraz przebytych ostatnio chorobach, zwłaszcza intymnych. Ginekolog powinien również poznać ogólny stan pacjentki. Dowiedzieć się m.in. o jej alergiach i przyjmowanych lekach oraz suplementach diety. Niektóre z powszechnie stosowanych preparatów (nawet dostępnych bez recepty) mogą bowiem negatywnie wpływać na przebieg zabiegu. To przykładowo aspiryna, ibuprofen, naproksen oraz preparaty zawierające w swoim składzie witaminę E. Są one szczególnie niebezpieczne ze względu na możliwość zwiększenia ryzyka wystąpienia nadmiernego krwawienia w trakcie oraz po liftingu pochwy. Konieczne jest ponadto odstawienie używek (zwłaszcza alkoholu i papierosów) na dwa tygodnie przed i tydzień po zabiegu.

Przebieg zabiegu wyjaśnia ginekolog podczas wizyty kwalifikującej do liftingu z użyciem nici. Wszystkie zabiegi wykonywane z zakresu ginekologii estetycznej wymagają aktualnego wyniku badania cytologicznego, czyli uprzedniego wykonania wymazu z szyjki macicy. Nieprawidłowy wynik nie kwalifikuje pacjentki do zabiegu.

Optymalnym czasem na lifting pochwy jest pierwsza połowa cyklu miesiączkowego, zwykle 2-3 dni po ustaniu krwawienia menstruacyjnego.

Lifting pochwy – na czym polega?

Nici Vaginal Narrower to innowacyjne rozwiązanie, pozwalające na skuteczną i bezpieczną rekonstrukcję przedsionka pochwy. Podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, dzięki któremu pacjentka nie odczuwa bólu, ale pozostaje przytomna i świadoma. Po podaniu znieczulenia lekarz wykonuje kilka płytkich nacięć w obrębie mięśni krocza, przez które przeprowadza 1-2 nici liftingujące. Są to tzw. nici kotwiczące, co oznacza, że na swoich końcach posiadają specjalne haczyki, umożliwiające ich utrzymanie się w tkance. Są one skierowane w dwóch kierunkach. Po ich umiejscowieniu w tkance podskórnej i w obrębie mięśni krocza lekarz zawiązuje nici. Właśnie dzięki temu działaniu uzyskuje się szybki efekt liftingujący. Nici nie zostają wewnątrz organizmu kobiety na zawsze. Ulegają stopniowemu wchłonięciu (rozpuszczeniu), tworząc rodzaj konstrukcji dla nowych włókien kolagenu i elastyny. Stosowane nici wywołują bowiem reakcję zwłóknienia, co sprawia, że efekt zabiegu utrzymuje się długotrwale jeszcze po ich wchłonięciu.

Lifting pochwy to zwykle zabieg szybki – trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas ten zależy przede wszystkim od stopnia rozluźnienia pochwy stwierdzonego indywidualnie u każdej pacjentki. U niektórych kobiet zaleca się wykonanie laserowego obkurczania pochwy.

Lifting pochwy – efekt zabiegu

Lifting pochwy wykonany nićmi Vaginal Narrower jest całkowicie bezpieczny i mało inwazyjny. Ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych jest bardzo niskie. Rzadko pacjentki skarżą się na uczucie bólu czy pieczenia krótko po zakończeniu liftingu. Są to jednak dolegliwości o charakterze przemijającym, fizjologicznym. Wynikają bowiem z konsekwencji przerwania ciągłości tkanek. Gdy narastają lub u pacjentki występują inne objawy niepożądane, zaleca się niezwłoczny kontakt z lekarzem ginekologiem.

Wśród głównych korzyści, jakie dostrzegają pacjentki poddające się zabiegowi liftingu pochwy, wymienić należy przede wszystkim mniejsze ryzyko zakażeń intymnych oraz poprawę jakości życia seksualnego. Ponadto, zastosowanie nici liftingujących w obrębie narządów płciowych pozwala na lepsze funkcjonowanie pochwy i krocza oraz poprawę ogólnego wyglądu wejścia do pochwy. Co więcej, u pacjentek zauważa się zwiększenie poziomu pewności siebie i atrakcyjności fizycznej, co przekłada się na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne kobiety. Efekty zabiegu są długotrwałe, utrzymują się nawet przez kilka lat.

Ginekologia estetyczna cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Wśród innych zabiegów wybieranych powszechnie przez nasze warto wymienić przede wszystkim poprawienie wyglądu warg sromowych, rewitalizację pochwy, powiększanie punktu G i korekcję blizny po nacięciu krocza po porodzie.

Rekonwalescencja po wykonanej plastyce

Lifting pochwy jako nieinwazyjny zabieg jest krótki i nie wymaga hospitalizacji pacjentki. Rekonwalescencja po zabiegu przy użyciu nici liftingujących również nie należy do wymagających. By wesprzeć prawidłowy przebieg procesu gojenia się rany, należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarza. To przede wszystkim konieczność zachowania abstynencji seksualnej przez 21 dni, nieuprawianie sportu i ciężkiej pracy fizycznej przez 14 dni i niedźwiganie ciężkich przedmiotów. Kobiety powinny ponadto powstrzymać się od korzystania z wanny, basenów, jacuzzi czy saun przez 7 dni po zabiegu. Pierwsze 24 godziny należy poświęcić na przykładanie zimnych kompresów w okolice krocza. W ten sposób ogranicza się ryzyko powstania opuchlizny i wystąpienia dolegliwości bólowych o różnorodnym stopniu nasilenia. Zaleca się również odkażanie miejsca wkłucia gazikiem nasączonym płynem antyseptycznym. Miesiąc po liftingu należy unikać obcisłych ubrań, zwłaszcza bielizny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67