Blizna krocza po porodzie – czy można się jej pozbyć?
Nacięcie krocza (epizjotomia) wykonuje się podczas porodu naturalnego u kobiet, ułatwiając dziecku przejście przez kanał rodny. Działanie to zmniejsza jednocześnie ryzyko pęknięcia krocza w wyniku nadmiernego naciągnięcia powłok skórnych. Wykonanie tej procedury wiąże się jednak z pewnymi konsekwencjami. Najbardziej widoczną oznaką nacięcia jest blizna krocza po porodzie. Jej wygląd może zaburzać poczucie estetyki narządów rodnych u kobiety oraz stać się źródłem znacznego dyskomfortu, odczuwanego zwłaszcza podczas intymnych zbliżeń.
By blizna krocza po porodzie była mało widoczna, elastyczna oraz nie sprawiała trudności kosmetycznych ani estetycznych, zaleca się jej mobilizację, a w określonych przypadkach – również korekcję. Zabieg terapeutyczny z zakresu ginekologii estetycznej zaleca się głównie wówczas, gdy pacjentki zauważają u siebie problemy w funkcjonowaniu układu moczowo-płciowego. Nie muszą bowiem zmagać się z tymi dolegliwościami przez resztę swojego życia. Obecnie istnieją innowacyjne metody korekcji blizny krocza – zarówno chirurgiczne, jak i z wykorzystaniem wypełniacza (kwasu hialuronowego).
Spis treści:
Jak pielęgnować bliznę po nacięciu krocza?
Jeżeli u kobiety wykonano zabieg nacięcia krocza, odpowiednia pielęgnacja przyspieszy prawidłowy przebieg procesu gojenia. Może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia późniejszych powikłań i skutków ubocznych. W myśl zasady mówiącej, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto poznać podstawowe zasady pielęgnacji i higieny tego rodzaju rany. Wówczas blizna krocza po porodzie ma szansę kształtować się prawidłowo. W pierwszych dobach po porodzie zaleca się przede wszystkim noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny, a jeżeli to możliwe, warto z niej w ogóle zrezygnować. Dotyczy to szczególnie odpoczynku nocnego. Dla prawidłowego gojenia się rana potrzebuje bowiem ciągłego dostępu powietrza.
Należy stosować wyłącznie bawełniane wkładki połogowe, pozbawione sztucznych aromatów, kleju czy substancji chemicznych. Po każdej wizycie w toalecie krocze należy przemyć delikatnym środkiem do higieny intymnej. Osuszając krocze, najlepiej sięgać po ręczniki jednorazowe. W przypadku wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości warto je łagodzić płynami lub proszkami w postaci nasiadówek bądź przeznaczonymi do bezpośredniego podmywania krocza. Wszelkie uciążliwe dolegliwości należy jednak niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim obrzęku krocza, narastającego bólu, ropnej wydzieliny, stanu podgorączkowego czy utrzymującego się słabego samopoczucia.
Ból blizny po nacięciu krocza, pęknięcia, zrosty, infekcje miejsc intymnych, czyli powikłania rany po nacięciu krocza podczas porodu
Plastyka blizny po nacięciu krocza zalecana jest przede wszystkim wówczas, gdy po zakończonym procesie gojenia się rany pozabiegowej zauważa się nieprawidłowości i pojawią się niepokojące objawy niepożądane. To przede wszystkim ból blizny, uczucie ciągnięcia, pęknięcia, zrosty oraz nawracające infekcje narządów intymnych. By zweryfikować istnienie wskazań do zabiegu, podczas którego blizna krocza po porodzie poddawana jest korekcji, należy przeprowadzić kwalifikację medyczną. Zajmuje się nią lekarz ginekolog, wykonując podstawowe badanie ginekologiczne i oględziny zewnętrznych narządów intymnych pacjentki oraz zbierając wywiad medyczny. Pozyskane w ten sposób informacje pozwalają na dobór optymalnej metody korekcji blizny po nacięciu krocza do indywidualnych potrzeb każdej pacjentki.
Do zabiegu kwalifikują się kobiety, u których potwierdzono istnienie nieestetycznej blizny po nacięciu krocza w wyniku przebiegu porodu naturalnego. Zwykle przybiera ona formę bliznowca, który gojąc się, staje się wypukły i coraz bardziej widoczny. Nie znika zatem z powierzchni skóry pacjentki, a powoduje dyskomfort i skrępowanie.
Powstanie nieestetycznej blizny i powikłania po nacięciu krocza są zwykle wynikiem niedokładnego zszycia rany, zaburzenia procesu jej gojenia się w wyniku wtórnej infekcji lub rozejścia się szwów. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest ponadto uczucie drętwienia oraz swędzenie i pieczenie w okolicy krocza. Dolegliwości te mogą się nasilać zwłaszcza podczas współżycia. Do zabiegu nie kwalifikuje się kobiet z uszkodzeniami skóry w okolicy krocza, stanem zapalnym pochwy i sromu. Przeciwwskazaniem do korekcji blizny po nacięciu krocza jest również ponowna ciąża, menstruacja oraz nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.
Blizna krocza po porodzie – jak długo się goi?
Nacięte krocze goi się około siedmiu dni, ale ból może utrudniać kobiecie codzienne funkcjonowanie (zwłaszcza siadanie) nawet przez kolejne dwa tygodnie. W tym czasie nie zaleca się podejmowania prób siadania na twardym podłożu. Najlepiej przyjmować pozycję leżącą lub półleżącą na boku. Do siadania można wykorzystać również specjalne kręgi przeciwodleżynowe lub dmuchane koła. By blizna krocza po porodzie była mało widoczna, istotna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do podmywania. Wykazują one działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Istotna jest ponadto mobilizacja blizny po nacięciu krocza, którą zwykle przeprowadza się we współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym. Blizna po porodzie dotyczy nie tylko porodów odbywających się siłami natury. Wiele kobiet zmaga się również z innym problemem natury estetycznej, jakim jest blizna po cięciu cesarskim.
Blizna krocza po porodzie – czy da się ją leczyć?
Korekcja blizny krocza po porodzie w Centrum Medycznym Kierach wykonywana jest w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest wykorzystanie metod chirurgicznych. W celu poprawy wyglądu żeńskich narządów płciowych ginekolog przeprowadza krótki zabieg za pomocą cięcia klasycznego lub laserem. Nie jest to szczególnie inwazyjne, choć wymaga przerwania ciągłości tkanki skórnej. Blizna krocza po porodzie i zniekształcone tkanki usuwane są z powierzchni skóry w całości za pośrednictwem skalpela lub wiązki laserowej. Zabieg polega bowiem na wycięciu tkanki tworzącej bliznę oraz ponownym założeniu szwów z odtworzeniem wszystkich proporcji anatomicznych okolic krocza. Lekarz dba o to, by rana była jak najmniejsza, a ślad blizny niewidoczny. By zabezpieczyć jej brzegi przed rozejściem, zwykle stosuje się szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne. Drugi rodzaj nici chirurgicznych należy usunąć z organizmu pacjenta po upływie ok. 10-14 dni od daty zabiegu. Korekcja chirurgiczna jest bezbolesna dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Drugą popularną metodą usuwania blizny krocza po porodzie jest jej wypełnianie kwasem hialuronowym. Uważane jest za najskuteczniejszy i najszybszy sposób redukcji jej widoczności w obrębie krocza. Kwas hialuronowy wstrzykuje się do tkanek pacjentki jako wypełniacz. By móc bezpiecznie wykonać zabieg, lekarz powinien uprzednio przygotować do jego przeprowadzenia skórę pacjentki. Konieczne jest jej oczyszczenie i odkażenie. Następnie specjalista wykonuje serię nakłuć tkanki skórnej cienką igłą. Zabieg pobudza naturalne procesy regeneracji organizmu, produkcji i syntezy kolagenu, elastyny oraz namnażanie zdrowych tkanek. Blizna wraz z upływem czasu staje się coraz mniej widoczna, może również całkowicie zniknąć. Z użyciem kwasu hialuronowego skóra krocza ulega dogłębnej przebudowie.
Efekt estetyczny korekcji blizn krocza po porodzie – rewitalizacja blizny w zakresie ginekologii estetycznej
Głównym efektem korekcji blizny krocza po porodzie jest przede wszystkim usunięcie twardej blizny po nacięciu krocza. Za pośrednictwem innowacyjnych metod ginekologii estetycznej można w znaczący sposób poprawić ogólny wygląd miejsc intymnych po urodzeniu dziecka i nie tylko. W Centrum Medycznym Kierach wykonujemy powszechnie takie zabiegi jak: laseroterapia pochwy, uwrażliwienie stref erogennych, powiększanie punktu G i lifting pochwy. Niektóre z nich mogą pomóc wyeliminować np. wysiłkowe nietrzymanie moczu, powstałe w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy. Zainteresowaniem pacjentek cieszy się ponadto poprawienie wyglądu warg sromowych, a nawet odtworzenie błony dziewiczej.
Dodaj komentarz