Ginekologia plastyczna

Jak poprawić wygląd warg sromowych – labioplastyka

wygląd warg sromowych

Zewnętrzne narządy płciowe zarówno kobiet, jak i mężczyzn cechują się różnorodnością pod względem swojego wyglądu, a nawet estetyki. Nie obowiązują w tej kwestii jednak żadne wzorce czy standardy. Ciało każdego człowieka jest inne, a obraz okolic intymnych zmienia się wraz z wiekiem, wahaniami hormonalnymi oraz pod wpływem przebytych zabiegów czy porodów. Do istotnych czynników wpływających na zmieniający się wygląd warg sromowych należą również urazy mechaniczne, a nawet choroby. Mogą im towarzyszyć dyskomfort zdrowotny i psychiczny (w tym także emocjonalny).

Trudności natury estetycznej i zdrowotnej można pokonać z wykorzystaniem metod ginekologii estetycznej. Celem wszystkich zabiegów w tej dziedzinie jest widoczna poprawa wyglądu żeńskich narządów płciowych oraz podniesienie poziomu jakości życia pacjentek. Wygląd warg sromowych skutecznie i szybko poprawia się podczas zabiegu labioplastyki, czyli plastyki warg sromowych. Wskazaniem do jej wykonania jest przede wszystkim dyskomfort wywołany przerostem warg sromowych mniejszych, ich asymetria lub dekonstrukcje.

Rodzaje warg sromowych – wargi sromowe mniejsze i wargi sromowe większe

Żeński zewnętrzny narząd płciowy, określany mianem sromu, tworzą wargi sromowe większe (wargi sromowe zewnętrzne), wargi sromowe mniejsze (wargi sromowe wewnętrzne) wraz ze wzgórkiem łonowym, przedsionkiem pochwy i łechtaczką. Wargi sromowe większe to dwa fałdy skórne przechodzące ku górze we wzgórek łonowy, łączące się w kierunku krocza. Pomiędzy nimi znajduje się szpara sromu. Skóra warg sromowych większych jest owłosiona, bogata w gruczoły łojowe i potowe. Kolejne dwa fałdy skóry to wargi sromowe mniejsze. Położone są one jednak przyśrodkowo od warg większych i bocznie do przedsionka pochwy. Górna ich część może przybierać postać jednego lub wielu fałdów biegnących od napletka i wędzidełka łechtaczki. Cienki fałd skórny zakrywa kolejno przedsionek sromu i pochwy. Skóra warg sromowych mniejszych nie zawiera mieszków włosowych ani tkanki tłuszczowej podskórnej. Pacjentki zwykle niepokoi wygląd warg sromowych mniejszych, zwłaszcza gdy wystają one poza wargi sromowe większe. Kiedy jednak ich budowa anatomiczna powinna zasadnie niepokoić kobiety?

Kształt i wygląd warg sromowych – estetyka a przerost warg sromowych mniejszych

Wygląd warg sromowych zależy od wielu czynników. Wśród nich wymienia się przede wszystkim zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, wiek, masę ciała, przebyte ciąże i porody. Wargi sromowe mniejsze mogą być kształtne i dobrze wypełnione. Z czasem ulegają jednak zwiotczeniu i stają się pomarszczone oraz obwisłe. Nie istnieją jednoznaczne kosmetyczne i estetyczne wskazania co do konieczności wykonywania zabiegu labioplastyki. Zwykle decyzja leży po stronie pacjentki, która odczuwa dyskomfort psychiczny związany z niskim poziomem atrakcyjności fizycznej swoich narządów płciowych. Nie istnieją również przyjęte normy dotyczące wielkości, wyglądu i obrysu warg sromowych mniejszych, a ocena ich estetyki oraz indywidualna satysfakcja z ich wyglądu lub jej brak są wysoce subiektywne.

Choroby intymne – zapalenie sromu, świąd sromu, infekcje intymne a labioplastyka

Wygląd warg sromowych mniejszych wpływa nie tylko na poziom samopoczucia psychicznego kobiety, ale również na jej zdrowie fizyczne. Zwykle nieprawidłowości w budowie tej części kobiecego ciała wywołują bowiem określone objawy fizyczne, utrudniające, a czasami wręcz uniemożliwiające współżycie seksualne oraz codzienne funkcjonowanie bez ograniczeń. Przerost warg sromowych może powodować dyskomfort podczas współżycia, uprawiania sportu, jazdy na rowerze, biegania czy pływania. Wśród objawów towarzyszących kobietom interesującym się zabiegiem zmniejszenia warg sromowych mniejszych wymienia się również bolesność sromu, świąd, nawracające otarcia, pieczenie, częste stany zapalne. Pacjentki zmagają się ponadto z suchością pochwy, podrażnieniami i dyspareunią, czyli bólem podczas stosunku seksualnego.

Głównym wskazaniem do wykonania labioplastyki jest zatem nie tylko nieestetyczny wygląd warg sromowych. Mogą stać się nimi niemal wszystkie objawy nieprawidłowości anatomicznych w obrębie sromu. Stają się źródłem dużego dyskomfortu i obniżają poziom ogólnej jakości życia kobiety. Możliwość rozwoju niebezpiecznych i nawracających stanów zapalnych, obniżenia libido i liczby podejmowanych stosunków płciowych to najczęstsze czynniki skłaniające kobiety do skorzystania z usług ginekologii estetycznej.

Szczególnie narażone na urazy mechaniczne, otarcia i infekcje okolic intymnych są kobiety w okresie około- i pomenopauzalnym. Obserwuje się u nich zmniejszone stężenie hormonów (estrogenów i androgenów). Ich skutkiem jest ścieńczenie warg sromowych mniejszych i większych, zmniejszenie łechtaczki oraz jej wrażliwości na bodźce. Jednocześnie zmniejsza się zawartość kolagenu i elastyny w tkankach. W obrębie zewnętrznych narządów płciowych obserwuje się ponadto stopniowy zanik tkanki tłuszczowej wzgórka łonowego i redukcję owłosienia łonowego. Zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach pochwowych upośledza proces zwilżania pochwy, powodując jej suchość i sprzyjając otarciom.

Nieprawidłowa budowa anatomiczna warg sromowych – przerost (duże wargi sromowe) i asymetria warg sromowych

Jeżeli chodzi o wygląd warg sromowych mniejszych, najwięcej wątpliwości wśród pacjentek wzbudza ich przerost i asymetria. Czy duże wargi sromowe stanowią powód do niepokoju? Istotne wystawanie przerośniętych warg mniejszych staje się problemem natury estetycznej oraz wpływa na sferę seksualną i funkcjonalną życia kobiety. Kiedy mówimy o zbyt dużych wargach sromowych? Według specjalistów tę nieprawidłowość anatomiczną można stwierdzić wówczas, gdy odległość od podstawy do krawędzi wargi sromowej wynosi co najmniej 4 cm. Szczegółowy system stworzony w celu oceny anatomicznej i estetycznej wyglądu zewnętrznych kobiecych narządów płciowych opracował Banwell. Jego klasyfikacja opiera się na następujących elementach: podziale sromu na trzy części, symetrii i asymetrii warg, lokalizacji tylnego przyczepu/punktu wyjścia warg sromowych mniejszych z krocza, ocenie kompleksu łechtaczkowo-wargowego.

Zazwyczaj wargi sromowe większe w całości przykrywają wargi sromowe mniejsze. Szpara sromu staje się widoczna po rozchyleniu warg sromowych większych. Jednak wargi sromowe większe i wargi sromowe mniejsze mogą zmieniać swój wygląd, stopniowo powiększając się i z biegiem czasu zaczynają wystawać. Dzieje się tak głównie z powodu przebytych ciąż, porodów, zaawansowanego wieku lub znacznej utraty masy ciała. Jak mogą wyglądać wargi sromowe poddane labioplastyce? Po korekcji rozmiaru warg sromowych pacjentki oczekują przede wszystkim, że wargi sromowe mniejsze nie będą wystawać, staną się zatem niewidoczne za wargami zewnętrznymi, a ich przebieg będzie w pełni symetryczny.

Przerośnięte wargi sromowe i nieestetyczny wygląd zewnętrznych narządów płciowych – jak się przygotować do zabiegu labioplastyki?

Przed zakwalifikowaniem kobiety do zabiegu labioplastyki, wygląd jej warg sromowych oceniany jest przez lekarza. W celach diagnostycznych i weryfikujących istnienie wskazań do wykonania procedury medycznej z zakresu ginekologii estetycznej wykonuje się podstawowe badanie ginekologiczne. Lekarz przeprowadza ponadto z pacjentką wywiad medyczny, eliminując ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Kobieta samodzielnie nie musi przygotowywać się do labioplastyki. Na korekcję przerośniętych warg sromowych mniejszych warto zgłosić się pomiędzy 7. a 15. dniem cyklu. Zabiegu nie przeprowadza się podczas krwawienia miesiączkowego. Przed zabiegiem należy zaprzestać lub ograniczyć palenie tytoniu. Konieczne jest ponadto odstawienie leków zawierających substancje takie jak np. kwas acetylosalicylowy czy witamina E. Ich stosowanie może bowiem niekorzystnie wpływać na proces krzepnięcia krwi.

Na czym polega kosmetyczny zabieg poprawy wyglądu warg sromowych wewnętrznych?

Obecnie kobiety zgłaszają się do ginekologa nie tylko na badania kontrolne, w celu doboru metod antykoncepcji czy rozpoczęcia prowadzenia ciąży. Rosnącą popularnością wśród kobiet w różnym wieku cieszą się zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej. Coraz częściej interesują się one powiększaniem punktu G (G-shot), zwiększeniem wrażliwości łechtaczki, odtworzeniem błony dziewiczej i labioplastyką.

Czy można szybko i bezpiecznie skorygować wygląd warg sromowych? Labioplastyka to zabieg mało inwazyjny, szybki i bezbolesny. Odpowiedni, zdrowy i estetyczny kształt wargom sromowym nadaje ginekolog specjalizujący się w medycynie estetycznej. Zabieg przeprowadza w znieczuleniu miejscowym pacjentki, co gwarantuje jej komfort i bezbolesność. W Centrum Medycznym Kierach lekarz korzysta z autorskiej metody, łączącej dwie techniki – fenestrację i technikę klinową. Z powierzchni obu warg sromowych mniejszych należy w pierwszej kolejności wyciąć nadmiar tkanek. Nacięcia te mają kształt trójkąta i po ich usunięciu delikatnie modeluje się kształt warg sromowych na nowo. Brzegi rany zbliża się do siebie i zszywa z użyciem nici chirurgicznych. Dzięki wykorzystaniu techniki fenestracji możliwe jest zachowanie unerwionej części środkowej warg. Wówczas na powierzchni warg wykonuje się niewielkie otwory, za pośrednictwem których nadmiar tkanki jest usuwany. W przypadku warg sromowych mniejszych zabiegi wykonuje się z użyciem lasera frakcyjnego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67