Co daje zmniejszenie warg sromowych? Kilka słów na temat labioplastyki
Zmniejszenie warg sromowych, profesjonalnie nazywane również labioplastyką, najczęściej wykonywane jest u pacjentek, u których wygląd zewnętrznych narządów jest źródłem dyskomfortu estetycznego. Wygląd lub asymetria warg sromowych u niektórych kobiet utrudnia wykonywanie wybranych czynności higienicznych, powoduje trudności w życiu seksualnym lub nawet stwarza ryzyko występowania nawracających infekcji. Negatywny wpływ niskiego poziomu komfortu intymnego powoduje ponadto wycofanie pacjentki z pożycia seksualnego i rodzi zaburzenia natury psychicznej.
Obniżenie samooceny, poczucia własnej wartości i poczucia kobiecości to główne konsekwencje, jakie niesie za sobą brak satysfakcji kobiety z wyglądu własnych narządów rozrodczych. By pacjentki pozbyły się kompleksów i zyskały większą pewność siebie, w odpowiedzi na ich najwyższe potrzeby stworzono zabieg labioplastyki. Zmniejszenie warg sromowych to stosunkowo krótki i mało inwazyjny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej. Wykonuje go lekarz specjalista-ginekolog doświadczony w tego rodzaju zabiegach. Również on odpowiedzialny jest za odpowiednie przygotowanie pacjentki do rozpoczęcia procedury medycznej i weryfikację wskazań.
Spis treści:
Wskazania do wykonania labioplastyki
Dysproporcje anatomiczne widoczne w kobiecych okolicach intymnych mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Często pojawiają się one wraz z kolejnymi ciążami i porodami u pacjentek lub jako wynik częstych stanów zapalnych pochwy i okolic sromu. Mogą być związane również z nagłym lub wręcz nadmiernym przyrostem masy ciała. Niezależnie od charakteru posiadanych trudności natury estetycznej, zmniejszenie warg sromowych uznawane jest za wysoce skuteczny zabieg, którego efekt widoczny jest niemal natychmiast.
Wskazaniem do wykonania labioplastyki jest przede wszystkim duży rozmiar warg sromowych mniejszych. W jakiej sytuacji mówimy jednak o ich przeroście? Stan ten diagnozuje się wówczas, gdy wargi sromowe większe nie zakrywają warg sromowych mniejszych w wystarczający, estetyczny sposób. Wystające wargi sromowe mniejsze mogą być nie tylko źródłem dyskomfortu, ale również utrudniać kobiecie codzienne funkcjonowanie. Okazują się bowiem problematyczne zwłaszcza w czasie jazdy na rowerze, chodzenia, a nawet siedzenia. Narażone są na otarcia i urazy mechaniczne, co sprzyja występowaniu nawracających infekcji intymnych. Na zabieg warto zgłosić się również wtedy, gdy do deformacji warg sromowych doszło na skutek ciężkiego przebiegu porodu. Jako wskazanie do labioplastyki wymienia się też dolegliwości bólowe podczas współżycia i aktywności sportowej.
Zmniejszenie warg sromowych zaleca się w przypadku obiektywnie stwierdzonego ich przerostu. W diagnostyce pomocna jest jednak opinia samych pacjentek. Zdarza się bowiem, że mimo iż wargi sromowe wyglądają symetrycznie, kobieta skarży się z powodu utrudnionej higieny intymnej, utrudnionego doboru bielizny czy nawet niemożności czerpania satysfakcji ze współżycia seksualnego.
Czy zabieg korekty warg sromowych jest bezpieczny? Konsultacja i kwalifikacja pacjentek w Centrum Medycznym Kierach do operacji warg sromowych
Każde zmniejszenie warg sromowych należy poprzedzić dokładną kwalifikacją pacjentki do zabiegu i przeprowadzeniem konsultacji lekarskiej. Kobieta samodzielnie nie musi przygotować się do rozpoczęcia opisywanej procedury medycznej. Na dwa tygodnie przed terminem zabiegu należy jedynie odstawić przyjmowane leki i suplementy diety, które zaburzają proces krzepnięcia krwi. Warto również zrezygnować z palenia papierosów.
Na korekcję warg sromowych najlepiej umówić się pomiędzy 7. a 15. dniem cyklu menstruacyjnego. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o chorobach przebytych w ostatnim czasie (zwłaszcza infekcjach). Specjalista pyta również o datę ostatniej miesiączki i aktualny ogólny stan zdrowia. Na podstawie wywiadu i podstawowego badania narządów rodnych kobiety lekarz weryfikuje wskazania do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Do chirurgicznej redukcji rozmiaru warg sromowych nie kwalifikuje się kobiet z infekcjami, chorobami ginekologicznymi, szczególnie nowotworami. Labioplastyki nie wykonuje się u kobiet w ciąży i podczas miesiączki.
Jakiego efektu oczekują pacjentki? Zmniejszenie warg sromowych
Efektem zabiegu labioplastyki jest przede wszystkim widoczne niemal od razu poprawienie wyglądu warg sromowych. Ich budowa staje się symetryczna, proporcjonalna oraz estetyczna. Wycięcie fragmentów przerośniętych warg sromowych sprzyja również ogólnemu odmłodzeniu stref intymnych. Skóra sromu staje się wówczas bardziej elastyczna, wygląda zdrowiej, a po całkowitym wygojeniu tkanek szczególnie widoczny staje się efekt rewitalizacji.
Pożądanym rezultatem zabiegu jest zmniejszenie warg sromowych i poprawa komfortu życia kobiety. Widoczność efektów zależy głównie od ogólnego stanu każdej pacjentki. Zwykle rezultaty widoczne są niemal od razu po zabiegu. Korekcja wyglądu warg sromowych wpływa pozytywnie na jakość życia seksualnego kobiety, niweluje ból i dyskomfort. W przypadku niektórych pacjentek osiągnięcie symetrii i optymalnego rozmiaru warg sromowych mniejszych może okazać się szczególnie trudne, zależnie od sytuacji wyjściowej, będącej wskazaniem do zabiegu. Każdorazowo o możliwych do osiągnięcia efektach kobiety informujemy osobiście jeszcze podczas konsultacji lekarskiej poprzedzającej wykonanie zabiegu.
Pacjentki często decydują się również na inne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. To przede wszystkim rewitalizacja pochwy, laseroterapia pochwy czy zastosowanie nici liftingujących. Są one szczególnie pożądane zwłaszcza w przypadku przypadłości takich jak: atrofia sromu, zbyt luźna pochwa, poszerzone wejście do pochwy, zmiana kształtu fałd śluzówki otaczających wejście do pochwy. Z zabiegów ginekologii estetycznej (w tym również z laserowego obkurczania pochwy) skorzystać mogą kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swoich miejsc intymnych lub pragną powrócić do aktywności seksualnej, której zaprzestały ze względów estetycznych.
Na czym polega zabieg labioplastyki?
Zmniejszenie warg sromowych jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu miejscowym pacjentki. Dzięki temu przebieg zabiegu jest bezbolesny i komfortowy. W Centrum Medycznym Kierach lekarz przeprowadza labioplastykę z wykorzystaniem autorskiej metody. Łączy możliwości, jakie daje fenestracja i technika klinowa. Z warg sromowych mniejszych wycina się nadmiar tkanki w kształcie trójkąta. Następnie lekarz modeluje ich kształt na nowo, brzegi rany zbliża do siebie i łączy za pomocą szwów. Dzięki zastosowaniu w obrębie warg sromowych mniejszych techniki fenestracji możliwe staje się zachowanie unerwionej części środkowej warg. Cięcie to wykonuje się za pomocą lasera frakcyjnego.
Rekonwalescencja i higiena intymna po zabiegu plastyki warg sromowych
Proces gojenia rany po zabiegu nie jest długotrwały. Zjawiskiem fizjologicznym jest niewielki obrzęk i zaczerwienienie okolic pola zabiegowego, w tym również łechtaczki i jej napletka. Nie powinny niepokoić również takie objawy jak opuchlizna czy niewielkie plamienia.
Po zabiegu kobieta może wrócić do swoich codziennych aktywności, powinna jednak powstrzymać się od aktywności fizycznej. Należy podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety. W okresie pooperacyjnym obowiązuje wstrzemięźliwość seksualna, a powrót do aktywności seksualnej możliwy jest po zagojeniu się ran. Okres rekonwalescencji przy zachowaniu ścisłej higieny rany i jej pielęgnacji trwa zwykle do kilku tygodni, zależnie od stopnia skomplikowania technik zabiegowych wybranych przez lekarza przeprowadzającego zabieg i warunków anatomicznych pacjentki.
Dodaj komentarz