Czy możliwe jest odtworzenie błony dziewiczej? Na czym polega zabieg hymenoplastyki?
Odtworzenie błony dziewiczej to zabieg, jakim zainteresowane są przede wszystkim te kobiety, u których doszło do mechanicznego zerwania błony lub jej przerwania (nie zawsze w kontrolowanych warunkach inicjacji seksualnej, czyli pierwszego stosunku płciowego). Dzięki wykonaniu hymenoplastyki możliwe jest odtworzenie anatomicznego wyglądu błony dziewiczej u dziewczynek, dziewcząt i dojrzałych kobiet. Zabieg może mieć zatem wymiar ściśle medyczny, psychiczny i emocjonalny lub seksualny. Niektóre pacjentki decydują się bowiem na jego wykonanie jako element terapii traumy gwałtu lub mając na uwadze doznania seksualne partnera.
Uformowanie strzępków błony dziewiczej i ich ponowne ukształtowanie wewnątrz pochwy to w dużym skrócie przebieg hymenoplastyki. Odtworzenie błony dziewiczej jest szybkie i bezbolesne. Wykonuje się je w warunkach stacjonarnej placówki medycznej, w gabinecie ginekologa, który specjalizuje się w usługach z zakresu ginekologii estetycznej. Pacjentkom gwarantuje się usługi najwyższej jakości połączone z zachowaniem atmosfery komfortu i dyskrecji. Zabieg jest mało inwazyjny i nie wymaga hospitalizacji pacjentki. Może ona opuścić Centrum Medyczne w tym samym dniu, tuż po wykonaniu procedury medycznej.
Spis treści:
Czym jest błona dziewicza?
Pod względem anatomicznym budowy ciała kobiety błona dziewicza nie ma istotnego znaczenia. To cienki fałd błony śluzowej, która otacza wejście do pochwy. Znajduje się zatem na granicy pochwy i jej przedsionka. Tworzą ją elastyczne kolagenowe włókna tkanki łącznej. Jej kształt może być różnorodny. Najczęściej jednak przybiera postać pierścienia z niewielkim otworem pośrodku. Wyróżnia się jednak odróżniające się od siebie grubością i elastycznością błony dziewicze półksiężycowe, sitowate oraz strzępiaste. Sposób postrzegania dziewictwa jest głęboko zakorzeniony w danej kulturze i tradycji. Posiada zatem ścisły kontekst religijny i społeczny. Odtworzenie błony dziewiczej może mieć więc podłoże kulturowe, jednak częściej stanowi zabieg zdrowotny i kosmetyczny.
Do defloracji, czyli przerwania błony dziewiczej dochodzi najczęściej podczas pierwszego stosunku płciowego z pełną penetracją, gdy członek wchodzi do pochwy kobiety. Zdarza się jednak, że do jej naderwania lub przerwania dochodzi wcześniej, nawet podczas masturbacji czy pettingu. W nielicznych przypadkach sytuacja ta może mieć również miejsce przy aplikacji zbyt dużego rozmiaru tamponu lub w wyniku intensywnie uprawianych sportów.
Kiedy możliwe jest odtworzenie błony dziewiczej?
Ginekologia obecnie nie ogranicza się jedynie do profilaktyki, antykoncepcji czy prowadzenia ciąży. To działania o wiele bardziej złożone, obejmujące również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jedna z procedur umożliwia odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej. Mowa tu o hymenoplastyce.
Każdy zabieg odtworzenia błony dziewiczej poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjentki podczas wizyty kwalifikacyjnej. Lekarz bada ją oraz przeprowadza wywiad medyczny. Na podstawie pozyskanych w ten sposób informacji weryfikuje istnienie wskazań do hymenoplastyki oraz ogranicza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Poznaje ponadto potrzeby i oczekiwania indywidualne każdej kobiety zgłaszającej się na odtworzenie błony dziewiczej. Wykonanie zabiegu możliwe jest u pacjentek niemal w każdym wieku. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzeniem zabiegu zajmuje się specjalista z zakresu ginekologii dziecięcej. Takie postępowanie jest uzasadnione zwłaszcza w przypadku wykonywania zabiegu wrodzonych wad anatomicznych i strukturalnych żeńskich narządów płciowych.
Już na etapie konsultacji wstępnej lekarz określa możliwe do osiągnięcia rezultaty zabiegu. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których pacjentki mają wyolbrzymione wymagania co do efektu hymenoplastyki. Lekarz rozwiewa wszelkie wątpliwości kobiet, odpowiada na ich pytania i przedstawia plan terapii. Po jego zaakceptowaniu można przystąpić do przygotowania pacjentki do zabiegu.
Zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej są coraz popularniejsze wśród kobiet w różnym wieku. Obecnie zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim te, które służą poprawie estetyki narządów płciowych (poprawienie wyglądu warg sromowych), ale również te, których celem jest zwiększenie doznań seksualnych odczuwalnych przez kobietę podczas zbliżenia. W tym miejscu wymienić należy szczególnie zwiększenie wrażliwości łechtaczki (O-shot) oraz powiększanie punktu G (G-shot).
Przeciwwskazania do rekonstrukcji błony dziewiczej (hymenoplastyki) w klinice ginekologicznej
Po zebraniu wywiadu medycznego lekarz przeprowadza podstawowe badanie ginekologiczne pacjentki. Wykonuje je w celu eliminacji ewentualnych przeciwwskazań do odtworzenia błony dziewiczej. Dzięki badaniu możliwe staje się przede wszystkim wykluczenie ewentualnych stanów zapalnych sromu i pochwy. Lekarz dokonuje oględzin stanu zewnętrznych narządów rodnych, bada pacjentkę (zwykle z użyciem wziernika) oraz proponuje optymalny przebieg zabiegu. Niektóre pacjentki otrzymują zlecenie wykonania morfologii krwi oraz oznaczenia grupy krwi.
Do głównych przeciwwskazań uniemożliwiających bezpieczne odtworzenie błony dziewiczej należą przede wszystkim choroby nowotworowe i zapalne narządów płciowych. Zabiegu nie wykonuje się u pacjentek z zaburzeniami krzepnięcia krwi, cukrzycą i w ogólnym złym stanie zdrowia. Wstrzymać się od wykonywania tej procedury medycznej należy również po porodzie, podczas krwawienia menstruacyjnego, laktacji oraz w przypadku stwierdzenia plamienia lub krwawienia z dróg rodnych o nieznanej etiologii. Rekonstrukcji nie przeprowadza się u kobiet w ciąży.
Na czym polega zabieg odtworzenia błony dziewiczej?
Odtworzenie błony dziewiczej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym pacjentki, zależnie od jej wieku, oczekiwań, możliwości, ewentualnych obaw oraz ogólnego stanu zdrowia. Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej trwa od 20 minut zwykle do godziny. Jest krótki i mało inwazyjny, zapewniający natychmiastowy efekt. Podczas zabiegu lekarz zszywa fałdy pozostałe po błonie dziewiczej. W niektórych przypadkach wykonuje również plastykę pochwy. Śluzówkę należy bowiem w odpowiedni sposób pofałdować, ukształtować ją w sposób prawidłowy pod względem anatomicznym, naciągnąć i wykonać zszycie. Zwykle w tym celu wykorzystuje się nici chirurgiczne o właściwościach samorozpuszczalnych. Nie wymagają one bowiem usuwania z wnętrza ciała. Samoistnie ulegają wchłonięciu po upływie określonego czasu gojenia się rany. Podczas zabiegu odtworzenia błony nie wykorzystuje się implantów.
W przypadku niektórych pacjentek fragmenty błony dziewiczej mogą okazać się zbyt małe, by z nich dokonać odtworzenia. Wówczas optymalnym rozwiązaniem okazuje się zszycie błony śluzowej tkanek pochwy, która ulega szybkiej regeneracji. W ten sposób najskuteczniej przywraca się anatomiczny wygląd wnętrza pochwy kobiety.
Rekonwalescencja i zalecenia ginekologii po zabiegu hymenoplastyki
Tuż po zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym pacjentka może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Procedura medyczna nie wymaga hospitalizacji. Można prowadzić normalny tryb życia, jednak bez nadwyrężania mięśni dna miednicy, ze szczególną dbałością o stopień higieny intymnej. Rany goją się zwykle około 2-3 tygodnie. Nie są rozległe oraz nie mają tendencji do bliznowacenia. Obejmują błony śluzowe, przez co goją się stosunkowo łatwo i w sposób nieodczuwalny dla pacjentki. W okresie rekonwalescencji należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza oraz obserwować stan zdrowia intymnego. W przypadku zauważenia niepokojących dolegliwości konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się do ginekologa. Należy unikać ciasnej bielizny, wykonanej z materiałów sztucznych, a także powstrzymać się od współżycia seksualnego oraz stosowania tamponów. Warto również jak najczęściej przebywać bez bielizny, by wietrzyć okolice rany pozabiegowej. Odtworzenie struktury błony dziewiczej nie wymaga wizyty kontrolnej.
Dodaj komentarz