Jak zatrzymać nadmierne pocenie? Najskuteczniejsze zabiegi i sposoby

Proces pocenia się jest niezwykle istotny z fizjologicznego punktu widzenia. To naturalna reakcja organizmu, która pomaga szybko i skutecznie schłodzić go w momentach przegrzania. Widoczny może być jednak gołym okiem pod postacią plam pod pachami, mokrych skarpet, wilgotnych dłoni, a w niektórych przypadkach nawet odczuwalny. Kiedy wydzielanie potu przekracza naturalne potrzeby każdego organizmu, mówi się o nadpotliwości, czyli hiperhydrozie. Nadmierna produkcja potu może dotyczyć zarówno całego ciała, jak i wybranych jego części (zwykle głowy, stóp i dłoni). Wówczas pacjenci zastanawiają się przede wszystkim nad tym, jak zatrzymać nadmierne pocenie i czy domowe sposoby na nadpotliwość są skuteczne?
Nie ma nic niepokojącego w tym, że pocimy się podczas wysiłku fizycznego, w wyniku oddziaływania stresu czy podczas upałów. Krępująca nadpotliwość nie wynika jednak z oddziaływania czynników zewnętrznych. Zjawisko to spowodowane jest nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Może mieć podłoże genetyczne. Objawy nadpotliwości są dokuczliwe, wzbudzają również wstyd i dyskomfort u pacjentów. Z tego względu poszukują oni sposobów na to, jak zatrzymać nadmierne pocenie. Coraz częściej decydują się nie tylko na farmakologię, ale również korzystają z możliwości, jakie daje nowoczesna medycyna estetyczna. Jako główne metody leczenia wzmożonej potliwości w gabinecie specjalistycznym wymienia się botoks oraz laseroterapię.
Spis treści:
Przyczyny nadpotliwości
W zależności od prowadzonego trybu życia i indywidualnych predyspozycji organizm człowieka produkuje codziennie od kilku mililitrów do kilku litrów potu. Wraz z nim wydalane są zbędne składniki przemiany materii, czyli toksyny (np. mocznik), ale również elektrolity oraz aminokwasy. Nadmierna potliwość może stać się zatem przyczyną zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu. Warto wiedzieć, jak zatrzymać nadmierne pocenie się, by zapobiec pogorszeniu zdrowia w konsekwencji nasilenia tego zjawiska.
By skutecznie leczyć nadpotliwość i tym samym odpowiedzieć na pytanie, jak zatrzymać nadmierne pocenie, konieczne jest określenie przyczyny tego stanu. Dzieli się je na dwie podstawowe grupy: pierwotne oraz wtórne. Pierwszy rodzaj schorzenia warunkowany jest genetycznie i nie da się zapobiec jego występowaniu. Warto przy tym wspomnieć, że hyiperhydroza pierwotna nie jest związana ze współistnieniem z żadną chorobą przewlekłą, w przeciwieństwie do wtórnej nadmiernej potliwości. Stan ten wiąże się z występowaniem takich schorzeń jak m.in. gruźlica, choroby o podłożu hormonalnym (nadczynność tarczycy), choroby metaboliczne (cukrzyca), choroba Parkinsona, nowotwory układu chłonnego, zawał mięśnia sercowego, a nawet grypa. Powodem nadmiernej potliwości może być również otyłość. Intensywne dolegliwości wraz z uderzeniami gorąca i zimnych potów odczuwają także kobiety w okresie menopauzy.
Hiperhydroza, czyli nadmierne wydzielanie potu (nadpotliwość) – objawy
Nadmierne pocenie się wynika z nadczynności gruczołów potowych. Organizm wydziela ilości potu, które nie są adekwatne do sytuacji zewnętrznej – temperatury otoczenia, podjętego wysiłku fizycznego, odczuwanych przez człowieka emocji. Pacjenci mogą odczuwać nadmierne pocenie się głowy i twarzy, stóp, pach, dłoni (nadpotliwość zlokalizowana) lub całej powierzchni ciała (nadpotliwość uogólniona). Wśród głównych objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie człowieka wymienia się:
- nieprzyjemny, odczuwalny zapach potu;
- mokre ślady potu widoczne na odzieży;
- konieczność częstej zmiany ubrania podczas dnia;
- uczucie nieustającej wilgoci na skórze;
- widoczne gołym okiem zmiany w strukturze skóry (zgrubienia, rogowacenie);
- dyskomfort i niepewność społeczną.
Jak zatrzymać nadmierne pocenie – diagnostyka kluczem do sukcesu
Diagnostyka nadpotliwości w przypadku niektórych pacjentów może być znacznie utrudniona. Nie istnieją bowiem z góry określone normy, które mówią o prawidłowych ilościach wydzielanego w ciągu doby potu. Powszechnie przyjmuje się jednak, że dobowa ilość potu wydzielanego przez ludzki organizm powinna mieścić się w przedziale 0,5-0,8 l. Zastanawiając się nad tym, jak zatrzymać nadmierne pocenie, w pierwszej kolejności należy wykonać podstawowe badanie. W przypadku niektórych pacjentów pomocne okazują się również dodatkowe badania laboratoryjne, wykluczające lub potwierdzające hiperhydrozę wtórną, szczególnie o podłożu hormonalnym. Nadmierne wydzielanie potu stwierdza się na podstawie testu Minora. To roztwór jodu i skrobi, którego reakcję sprawdza się na powierzchni skóry z dużą ilością gruczołów potowych. Po kontakcie z potem posmarowane miejsce zabarwia się na kolor ciemnoniebieski. Nadpotliwość jest zatem widoczna gołym okiem podczas diagnostyki schorzenia.
Leczenie nadpotliwości – jak zatrzymać nadmierne pocenie w gabinecie medycyny estetycznej
Leczenie nadpotliwości powinno odbywać się pod okiem wykwalifikowanego lekarza. Wykonuje on kwalifikację pacjenta do wybranych i zalecanych zabiegów, konsultuje jego stan zdrowia oraz weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Nowoczesne metody leczenia nadpotliwości obejmują przede wszystkim zastosowanie toksyny botulinowej i laseroterapii.
Redukcja zmarszczek za pomocą botoksu to zatem nie jedyne możliwe wykorzystanie estetyczne i zdrowotne toksyny botulinowej. Botoks wstrzykuje się podskórnie do ustroju pacjenta za pomocą mikroigły. Nakłucie wykonuje się w pobliżu nadmiernie aktywnych gruczołów potowych. Toksyna hamuje proces uwalniania acetylocholiny, co wpływa na zahamowanie procesu wydzielania potu poprzez porażenie impulsów nerwowych. Efekt zabiegu utrzymuje się długotrwale, zwykle od 6 do 12 miesięcy. Podczas stosowania drugiej z wymienionych metod lekarz posługuje się laserem. Energia promieniowania laserowego uszkadza i niszczy gruczoły potowe. Zabieg wymaga wykonania niewielkiego nacięcia w skórze pacjenta, przez które wprowadza się kaniulę z włóknem laserowym. W związku z tym tę procedurę estetyczną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zniszczone gruczoły potowe odsysa się, co przypomina nieco zabieg liposukcji. Efekty zabiegu są trwalsze niż w przypadku botoksu, ale zaleca się wykonanie tzw. procedury przypominającej.
Czy domowe sposoby walki z nadmierną potliwością są skuteczne? Blokery potu, antyperspiranty i odpowiednia pielęgnacja skóry
Wstydliwy problem nadmiernej potliwości można skutecznie zmniejszyć jedynie wówczas, gdy udamy się do lekarza. Domowe sposoby na problem nadmiernego pocenia się działają krótkotrwale i nie zawsze są skuteczne. Pacjenci najczęściej samodzielnie próbują antyperspirantów, blokerów potu, specjalistycznych mydeł. Stosują kąpiele i napary ziołowe, szałwię, pokrzywę, chlorek glinu. Problem skórny nie znika jednak samoistnie.
Jak zatrzymać nadmierne pocenie samodzielnie? Niektóre objawy nadmiernego pocenia można zmniejszyć dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry. Nie zlikwidujemy jednak w ten sposób przyczyny tego stanu. Zwiększona potliwość pierwotna i wtórna, obejmująca twarz, skórę głowy, dłoni i stóp oraz całego ciała, wymaga specjalistycznego leczenia. Ze zwiększoną aktywnością gruczołów potowych okresowo mogą sobie poradzić preparaty dostępne w aptekach bez recepty. To mydło w kostce z nanosrebrem, zasypki na skórę, puder z metenaminą, płyn na skórę z tlenkiem cynku i syntetyczną taniną.
Nieprawidłowe postępowanie może jednak prowadzić do zablokowania ujścia gruczołów potowych i pogorszenia ogólnej kondycji skóry pacjenta oraz jego samopoczucia. Na powierzchni ciała mogą w konsekwencji występować potówki, które wyglądają nieestetycznie oraz mogą swędzieć. Kontakt potu z bakteriami wywołuje ponadto nieprzyjemny zapach, trudny do zniwelowania. Na skórze pacjenta z nadpotliwością często dochodzi do stanów zapalnych i infekcji grzybiczych. Stan chorobowy może być widoczny także poprzez powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin, odparzenia, a nawet popękane wargi.
Dodaj komentarz