Medycyna estetyczna

Nowoczesne metody leczenia nadpotliwości. Przegląd najskuteczniejszych opcji

metody leczenia nadpotliwości

Ekrynowe gruczoły potowe to jeden z elementów anatomicznych ludzkiej skóry. Dzięki nim możliwa jest produkcja i wydzielanie potu. Substancja ta jest szczególnie istotna w procesie termoregulacji organizmu człowieka. Pozwala również usunąć toksyny i zbędne produkty przemiany materii z ustroju. Jeżeli gruczoły te wykazują nadaktywność, człowiek może odczuwać wiele krępujących objawów, głównie w postaci nadmiernej potliwości. Zwykle obejmuje ona dłonie i stopy. Dotyka jednak również pachwin, pleców, zgięć łokci i kolan. Rozwiązaniem wstydliwego problemu są różnorodne metody leczenia nadpotliwości.

Wśród najskuteczniejszych sposobów walki z nadmiernym poceniem się wyróżniamy przede wszystkim zastosowanie toksyny botulinowej (botoksu) oraz promieniowania lasera. Wszystkie metody leczenia nadpotliwości są mało inwazyjne i całkowicie bezpieczne dla pacjentów. Przed rozpoczęciem wybranej procedury medycznej lekarz kwalifikuje pacjenta i przeprowadza jego badanie. Metodę leczenia należy bowiem dobrać indywidualnie nie tylko do potrzeb i oczekiwań zainteresowanego, ale również do jego możliwości i ogólnego stanu zdrowia.

Na czym polega nadpotliwość? Diagnostyka nadpotliwości w specjalistycznych placówkach medycznych

Nadpotliwość to przypadłość, która dotyka około 3% polskiego społeczeństwa. Dla wielu z osób, które zmagają się z tym stanem, jest źródłem dyskomfortu i wstydu. Obniża poziom jakości życia oraz ogólnego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia nadpotliwości, dzięki którym można szybko i skutecznie sobie z nią poradzić.

Każdego dnia ludzkie gruczoły potowe produkują nawet pół litra potu w ciągu 24 godzin. Ilość ta może się zmieniać zależnie od czynników zewnętrznych oraz indywidualnych predyspozycji każdego z nas. Więcej potu produkujemy podczas wysiłku fizycznego, pod wpływem działania emocji czy wysokich temperatur powietrza. Wówczas organizm wykazuje większą potrzebę termoregulacji i wydziela pot, który pomaga w prawidłowym przebiegu tego procesu. W przypadku niektórych z nas wydzielanie potu ma charakter nadmierny. To stan patologiczny, prowadzący zwykle do rozpoznania nadpotliwości.

Nadpotliwość to zatem nic innego niż nadmierne wydzielanie potu. Może ona dotyczyć wybranych części ciała (nadpotliwość dłoni i nadpotliwość stóp) lub całego ciała. Osoby z miejscową nadmierną aktywnością gruczołów potowych odczuwają wilgoć na dłoniach, podeszwach stóp, w okolicach pach. Pot widoczny staje się na powierzchni ubrań, przesiąka przez obuwie, nieprzyjemnie pachnie i jest trudny do zmycia. Osoba z nadpotliwością czuje się stale nieświeżo, nawet niedługo po umyciu całego ciała. Z tego względu nieleczona nadpotliwość może prowadzić do ograniczenia kontaktów społecznych, spadku samooceny, wycofania, a nawet powstania zaburzeń psychicznych, z depresją włącznie.

Rodzaje nadpotliwości

Nadpotliwość (hiperhydroza) może mieć charakter pierwotny (idiopatyczny) lub wtórny. Drugi z rodzajów przypadłości powstaje zwykle w przebiegu innych schorzeń. Najczęściej jest wynikiem przyjmowanych na stałe leków stosowanych w terapii innych chorób przewlekłych. Metody leczenia nadpotliwości dobiera się zatem również do jej rodzaju. Przyczyn nadmiernego wydzielania potu istnieje wiele. Do chorób, z którymi wiąże się ten stan, zalicza się przede wszystkim:

  • cukrzycę;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • otyłość;
  • choroby nowotworowe;
  • przewlekłe infekcje.

Nadpotliwość – przyczyny i metody leczenia nadmiernego pocenia

Powstaniu nadpotliwości sprzyjają predyspozycje genetyczne, a u niektórych osób diagnozowana jest nadpotliwość pierwotna bez jednoznacznie ustalonego podłoża. Leczenie warto rozpocząć od wyeliminowania głównej przyczyny nadpotliwości. Choć nie wszystkie czynniki ryzyka rozwoju tej przypadłości można zredukować lub całkowicie wyeliminować, warto zadbać o ograniczenie tych, na które mamy wpływ. Gdy zauważamy pierwsze objawy nadmiernego wydzielania potu, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Konieczne jest bowiem wykonanie badań diagnostycznych. To głównie podstawowe badanie laboratoryjne krwi z oznaczeniem poziomu podstawowych pierwiastków. W praktyce klinicznej nasilenie objawów nadmiernej potliwości najczęściej ocenia dermatolog lub specjalista medycyny estetycznej. Sposób postępowania zależy od rodzaju i objawów nadpotliwości.

Metody leczenia nadpotliwości – wykorzystanie lasera

Metody leczenia nadpotliwości należą do zakresu działań podejmowanych przez lekarzy z zakresu medycyny estetycznej. Leczenie nadpotliwości odbywa się przede wszystkim z użyciem lasera. Zabiegi laseroterapii są mało inwazyjne i wykorzystują energię promieniowania lasera w celu uszkodzenia lub wręcz usunięcia gruczołów potowych z powierzchni skóry pacjenta. Zabieg wymaga znieczulenia miejscowego pacjenta. W tkance skórnej pacjenta wykonuje się niewielkie nacięcie, dzięki któremu możliwe staje się wprowadzenie głowicy lasera. Światło emitowane przez urządzenie podnosi temperaturę tkanek, wpływając na ich strukturę i powodując ich stopniowe obumarcie. Kaniula z włóknem laserowym praktycznie nie oddziałuje na sąsiadujące tkanki. Zniszczone gruczoły potowe należy następnie odessać podczas zabiegu przypominającego tradycyjną liposukcję. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i skuteczny – efekty są natychmiastowe i trwałe.

W medycynie estetycznej spotyka się coraz powszechniej również inne zabiegi laseroterapii. Popularne jest wykorzystanie lasera frakcyjnego i laserowe usuwanie tatuażu.

Czy toksyna botulinowa leczy nadpotliwość? Jak botoks wpływa na nadmierną potliwość?

Pacjenci zastanawiają się często nad tym, czy wszystkie metody leczenia nadpotliwości są dla nich bezpieczne. Pewne obawy i wątpliwości wzbudza u nich toksyna botulinowa, czyli popularny botoks. To substancja wytwarzana naturalnie przez bakterie beztlenowe z rodzaju Clostridium. Znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, nawet w niechirurgicznej korekcie nosa. Wykorzystuje się ją również do niwelowania oznak starzenia się skóry i w celu redukcji zmarszczek mimicznych. Jej wysoka skuteczność doceniana jest też w leczeniu nadpotliwości dłoni. Na czym polega leczenie nadpotliwości botoksem?

Miejscowe metody stosowania preparatu umożliwiają jego bezpieczne dozowanie w niemal każdej lokalizacji ludzkiego ciała. Botoks można również zastosować m.in. na stopy i w dołach pachowych.

Podczas mało inwazyjnego zabiegu niewielką ilość preparatu wstrzykuje się w okolicę tych części ciała, w których zauważono wzmożoną aktywność gruczołów potowych. Toksyna botulinowa czasowo poraża i blokuje funkcjonowanie nerwów zaopatrujących aktywne gruczoły. W ten sposób ogranicza się ich bodźcowanie, prowadząc do minimalizacji produkcji potu. Należy jednak pamiętać, że zahamowanie wydzielania potu z użyciem botoksu wykazuje działanie ograniczone czasowo. Efekt utrzymuje się zwykle kilka miesięcy. Zabieg należy następnie powtórzyć.

Inne miejscowe metody leczenia nadpotliwości dłoni i pach

Metody zabiegowe rozważa nadal nieliczne grono pacjentów. Należy jednak zauważyć, że skuteczne leczenie nadmiernego pocenia obejmuje miejscowe metody terapii i dbałość o stan zdrowia i higieny skóry. W przypadku niektórych schorzeń, powodujących nadpotliwość wtórną, warto rozważyć zmianę leczenia farmakologicznego.

W przypadku nadpotliwości kluczowa okazuje się odpowiednia higiena i pielęgnacja całego ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować przede wszystkim do własnych potrzeb, podejmowanej aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. W upalne dni i po wysiłku fizycznym zaleca się częstsze prysznice. Kosmetyki przeznaczone do mycia powinny zawierać naturalne składniki i być pozbawione alkoholu, konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych.

W leczeniu nadpotliwości pach pomocny okazuje się antyperspirant lub bloker. Osoby, którym dokucza nadmierna potliwość, mogą poprosić farmaceutę o pomoc w doborze metody leczenia nadpotliwości. Blokery działają nie tylko na powierzchnię skóry, ale wnikają głębiej w kanał pachowy. Dzięki temu ich działanie utrzymuje się dłużej i aplikację specyfiku można powtarzać raz na kilka dni. Dzięki blokerom możliwe jest znaczne ograniczenie ilości potu bez wykonywania procedur zabiegowych.

Nadpotliwość może również prowadzić do innych zaburzeń, głównie w zakresie zdrowia psychicznego pacjenta. W stanach związanych z lękiem i fobią społeczną zaleca się leki beta-adrenolityczne, zwiększające ogólny poziom jakości życia człowieka. Nadpotliwość to stan patologiczny, wpływający w sposób bezpośredni na stan psychiczny człowieka. Metody leczenia nadpotliwości wykorzystują zatem różnorodne możliwości oddziaływania: preparaty miejscowe, farmakoterapią oraz zabiegi polegające na blokowaniu gruczołów.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67