Medycyna estetyczna

Redukcja zmarszczek przy użyciu botoksu i kwasu hialuronowego – skuteczność zabiegów

redukcja zmarszczek

Proces starzenia się skóry przybiera najbardziej zaawansowaną formę i widoczny przebieg pomiędzy 30. a 40. rokiem życia człowieka. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć skóra osób różnych płci starzeje się w inny sposób i w różnorodnym tempie. Widoczność oznak zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Nie bez znaczenia jest przede wszystkim prowadzony styl życia, dieta, podejmowana aktywność fizyczna, pielęgnacja skóry i stosowane zabiegi. Jedną z najbardziej znanych i rozpowszechnionych procedur estetycznych wśród pacjentów jest redukcja zmarszczek.

Zabieg, jakim jest redukcja zmarszczek, zwykle dotyczy zmarszczek mimicznych, powstających przede wszystkim w okolicy czoła (lwia zmarszczka), kącików oczu, ust, bruzdy nosowo-wargowej. Procedury medyczne poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta i jego kwalifikacją. Podczas konsultacji lekarz dobiera metodę terapeutyczną indywidualnie do potrzeb i możliwości zdrowotnych osoby zgłaszającej się na dany zabieg. Weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Likwidacja zmarszczek przebiega zwykle z wykorzystaniem toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego lub za pośrednictwem mezoterapii.

Zabieg redukcji zmarszczek – toksyna botulinowa (botoks) czy wypełniacze (kwas hialuronowy)?

Redukcja zmarszczek może być wykonywana z użyciem wielu metod i narzędzi z zakresu medycyny estetycznej. Najbardziej znanymi są botoks i wypełniacze. Lekarze wykorzystują toksynę botulinową przede wszystkim w celu redukcji zmarszczek dynamicznych. Mianem tym określa się zmarszczki powstające w wyniku działania mimiki twarzy. Za pomocą botoksu wygładza się zatem kurze łapki, lwią zmarszczkę, poziome zmarszczki na czole. Rozluźnia się ponadto mięśnie twarzy, co skutkuje widocznym wygładzeniem skóry i zapobiega powstawaniu kolejnych zmarszczek. Preparat może zatem wpływać również na profilaktykę powstawania trwałych zmarszczek.

Toksyna botulinowa jest bezpiecznym wypełniaczem, mimo że w środowisku naturalnym występuje właśnie jako toksyna. Wytwarzają ją bakterie Gram-dodatnie (Clostridium botulinum) w wyniku fermentacji beztlenowej. Wykazuje silne działanie neurotoksyczne, zatem jej stosowanie wymaga szczególnej wiedzy, doświadczenia i ostrożności lekarza. Jej potencjał wykorzystuje się powszechnie w medycynie estetycznej. Botoks umożliwia blokadę uwalniania transmitera odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów nerwowych z nerwów do mięśni. Tym samym upośledza mimikę twarzy, wygładza zmarszczki i ogranicza widoczność wszystkich linii mimicznych na powierzchni skóry twarzy. Choć neurotoksyna trwale łączy się z płytką mięśniowo-nerwową, jej działanie jest jedynie czasowe. Wraz z upływem czasu przywrócona zostaje pełna sprawność mięśnia na skutek wytworzenia nowych połączeń nerwowo-mięśniowych.

Z kolei kwas hialuronowy lekarze zalecają wówczas, gdy konieczna jest redukcja zmarszczek statycznych. To one są widoczne nawet wówczas, gdy mimika twarzy nie jest zaawansowana, wręcz w stanie spoczynku. Stanowią zatem znaczący defekt kosmetyczny (estetyczny). Zabiegi z botoksem obejmują przede wszystkim wypełnianie bruzd nosowo-wargowych, marionetek, zmarszczek na policzkach, poniżej oczu.

Redukcja zmarszczek przy użyciu biostymulatorów – na czym polega?

Redukcja zmarszczek możliwa jest również z użyciem biostymulatorów. To preparaty z aktywnymi składnikami, które wstrzykiwane są bezpośrednio pod skórę pacjenta. Główne wskazania do zabiegu to przede wszystkim redukcja zmarszczek mimicznych, lifting twarzy, stymulacja produkcji kolagenu, poprawa ogólnej kondycji skóry twarzy, szyi i dekoltu. Na biostymulatory decydują się pacjenci z wiotką i mało jędrną skórą, zaburzonym owalem twarzy. Zmagają się oni z widocznymi zmarszczkami, bruzdami, bliznami, rozstępami, sińcami, a nawet oznakami odwodnienia skóry. Podanie biostymulatorów sprzyja wysmukleniu i wyostrzeniu konturów twarzy oraz ogólnej regeneracji tkanek.

Zabiegi na zmarszczki – mezoterapia

Na zmarszczki pomocna okazuje się także mezoterapia. Głównym celem jej stosowania jest przede wszystkim wzmożone nawilżenie i ogólna regeneracja skóry. Wśród obszarów poddawanych działaniu tej metody wymienia się m.in. okolice oczu, nosa oraz skórę głowy. Również ten zabieg wykonuje specjalista z zakresu medycyny estetycznej. Opiera się on na wprowadzeniu w głębsze warstwy skóry preparatów o odpowiednio wyselekcjonowanym składzie. Chociaż wykonanie tego zabiegu wymaga przerwania ciągłości tkanek i wykonania iniekcji podskórnej, uważany jest za całkowicie bezpieczny i mało inwazyjny. Lekarz używa kaniuli lub mikroigły i wykonuje na skórze pacjenta serię nakłuć, wprowadzając substancje odżywcze w głąb tkanek. W zależności od potrzeb i ogólnego stanu zdrowia pacjenta, rozpoczęcie procedury medycznej można poprzedzić zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Przeciwwskazania do usuwania zmarszczek i wypełniania bruzd

Wygładzanie zmarszczek to zabieg bezpieczny i obarczony niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych oraz skutków ubocznych. Niektórzy pacjenci tuż po przeprowadzeniu zabiegu skarżą się na wzmożoną tkliwość lub bolesność okolicy pola zabiegowego. Redukcja zmarszczek przy użyciu opisanych metod i narzędzi wymaga jednak wykonania serii nakłuć, które mogą powodować fizjologiczne występowanie wymienionych dolegliwości. Alarmująca jest sytuacja, w której nie dochodzi do zmniejszenia natężenia dolegliwości lub utrzymują się one długotrwale. Wówczas warto zasięgnąć opinii lekarza i udać się na wizytę kontrolną po zabiegu.

Ewentualne przeciwwskazania eliminowane są już podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do rozpoczęcia procedur medycznych. Lekarz zbiera od pacjenta podstawowe informacje w formie wywiadu lekarskiego. W ten sposób nie tylko poznaje jego oczekiwania i wymagania, ale również ocenia ogólny stan zdrowia i weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu z zakresu medycyny estetycznej. Wśród głównych przeciwwskazań do redukcji zmarszczek wymienia się okres ciąży i laktacji, alergię na składniki preparatu, zaburzenia krzepliwości krwi. Zabiegów nie wykonuje się również u pacjentów z aktywnymi infekcjami, stanem zapalnym lub chorobami skóry, zwłaszcza występującymi w okolicach zabiegowych. Pacjentów dyskwalifikuje ponadto terapia aminoglikozydami i występowanie chorób psychicznych. Wypełniaczy nie stosuje się również u chorych onkologicznie, z aktywną opryszczką, skłonnością do powstawania bliznowców i zrostów.

Redukcja zmarszczek – naturalny efekt rewitalizacji skóry i wygładzenia głębokich zmarszczek

Efekty zabiegów medycyny estetycznej z zakresu usuwania zmarszczek za pomocą botoksu lub wypełniaczy widoczne są niemal natychmiast po zabiegu. Niektórzy pacjenci po wypełnianiu zmarszczek zmagają się z opuchlizną i obrzękiem, uniemożliwiającym natychmiastową ocenę efektywności zastosowania danej metody. Głównym celem wszystkich zabiegów usuwania zmarszczek jest jednak redukcja ich widoczności i przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu. Redukcja zmarszczek i wypełnienie nawet części twarzy przywraca jędrność tkanek, wspomaga produkcję oraz syntezę kolagenu i elastyny, poprawia ogólny stan skóry i jej kondycję. Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego pomagają wygładzić drobne zmarszczki między brwiami, w górnej części twarzy, usunąć zmarszczki wokół oczu, ust, a nawet na szyi czy dekolcie.

Osobom zastanawiającym się nad tym, jak zmniejszyć widoczność zmarszczek, lekarze medycyny estetycznej zalecają przede wszystkim specjalistyczną konsultację. Niemożliwa jest bowiem samodzielna ocena stopnia zaawansowania procesu starzenia się skóry i widoczności jej oznak. Co więcej, skutecznego wygładzenia zmarszczek można dokonać jedynie w gabinecie specjalistycznym. Domowe sposoby okazują się nieskuteczne, nie gwarantują widocznego efektu oraz nie działają długofalowo.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67