Ginekologia plastyczna

Obkurczanie pochwy laserem (laserowe obkurczanie pochwy) – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

obkurczanie pochwy laserem

Laser jest podstawowym narzędziem w dłoniach lekarza medycyny estetycznej. Zastępuje inwazyjne rozwiązania, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla skalpela. Zabiegi z jego użyciem odbywają się bez krwawienia, widocznych ran, konieczności ich szycia nićmi chirurgicznymi i niekomfortowego zdejmowania szwów. Laseroterapię wykorzystuje się w medycynie estetycznej i ginekologii estetycznej. Jednym z popularniejszych zabiegów wśród pacjentek jest bowiem obkurczanie pochwy laserem i jej rewitalizacja. Kobiety zwykle podejmują decyzję o poddaniu się tej procedurze ze względu na szybki efekt kosmetyczny, zwiększający ich komfort i poziom doznań seksualnych.

Obkurczanie pochwy laserem zaleca się u tych kobiet, które zmagają się z konsekwencjami utraty napięcia ścian pochwy i warg sromowych. Stan ten nasila się wraz z upływem lat oraz niekorzystnym działaniem różnorodnych czynników. Na stan pochwy i pozostałych narządów intymnych wpływ ma bowiem nie tylko ogólny stan zdrowia pacjentki, ale również poziom równowagi hormonalnej, kolejne ciąże i porody. Laseroterapię często wykonuje się też u kobiet w menopauzie. Zastosowanie zabiegu znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w walorach kosmetycznych i estetycznych oraz seksualnych, ale również zdrowotnych. Luźność pochwy niejednokrotnie staje się przyczyną zaburzenia równowagi flory bakteryjnej, nawracających infekcji i suchości pochwy. Zmiana anatomiczna wyglądu pochwy niekorzystnie wpływa również na zdrowie psychiczne kobiet, skutecznie zniechęcając je do podejmowania współżycia seksualnego.

Wskazania do zabiegu laserowego obkurczania pochwy – kwalifikacja medyczna do zabiegu i diagnostyka zespołu relaksacji pochwy

Obkurczanie pochwy laserem stanowi najpowszechniejszą i najskuteczniejszą metodę leczenia zespołu rozluźnienia pochwy. By postawić to rozpoznanie, należy jednak udać się do specjalisty i poddać się skrupulatnej diagnostyce. Każdy zabieg z zakresu ginekologii estetycznej w Centrum Medycznym Kierach poprzedzamy kwalifikacją pacjentki. Przed laseroterapią pochwy konieczna jest weryfikacja istnienia wskazań do zabiegu oraz wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań. Konsultację przeprowadza doświadczony lekarz, zwykle ginekolog.

Wśród wskazań do laserowego obkurczania pochwy wymienia się przede wszystkim postęp procesu starzenia się skóry i tkanek w pobliżu okolic intymnych kobiety, zwłaszcza wejścia do pochwy oraz w kanale pochwy. Wraz z upływem lat tkanki ulegają zwiotczeniu, tracą jędrność i atrakcyjny wygląd. Spadek elastyczności warg sromowych, obniżenie poziomu elastyny i kolagenu, przebarwienia skóry miejsc intymnych, nadmierne rozciągnięcie ścian pochwy – to główne dolegliwości, z jakimi pacjentki zgłaszają się do naszych specjalistów. Obkurczanie pochwy laserem jest metodą leczenia zespołu relaksacji pochwy, który stwierdza się podczas badania ginekologicznego. Stan ten powstaje w wyniku znaczącego osłabienia ścianek pochwy i struktur ją otaczających. Więzadła powięzi i mięśni dna miednicy stopniowo rozluźniają się i rozciągają. Uczucie luzu w pochwie odczuwalne jest zarówno przez samą kobietę, jak i jej partnera seksualnego podczas zbliżeń intymnych. Obniża satysfakcję z poziomu życia seksualnego oraz stanowi źródło dyskomfortu intymnego.

Na czym polega laserowa rewitalizacja pochwy?

Obkurczanie pochwy laserem to zabieg szybki, bezpieczny i bezbolesny. Zwykle nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Laser ogrzewa błonę śluzową pochwy. Pacjentki zamiast bólu odczuwają więc jedynie ciepło. U kobiet wrażliwszych na ból przed wykonaniem zabiegu możliwe staje się zaaplikowanie na zewnętrzne narządy intymne maści o działaniu znieczulającym.

Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera ze skanerem. Jego zadaniem jest naświetlenie śluzówki pochwy na całej jej długości i w obwodzie pochwy. Wiązka lasera aktywnie oddziałuje na włókna kolagenowe tkanek. Powoduje ich mikrouszkodzenia, wspierając naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Nowe komórki namnażają się w tkankach ścian pochwy niemal natychmiast po wykonaniu zabiegu laserem. Regeneracji ulegają również wszystkie gruczoły umiejscowione u wejścia do pochwy oraz w jej wnętrzu. Zabieg nie wywołuje zatem trwałych skutków. Nie uszkadza komórek i mięśni pochwy, nie utrudnia odbywania stosunków seksualnych. Na powierzchni tkanek pochwy dochodzi jedynie do szeregu zmian, których ostatecznym celem jest zmniejszenie luźności pochwy.

Czy zabieg może być niebezpieczny? Przeciwwskazania do rewitalizacji pochwy laserem

Ze względów bezpieczeństwa nie każda kobieta może skorzystać z możliwości, jakie daje obkurczanie pochwy laserem. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się infekcje intymne oraz stosowanie środków światłoczułych. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz wykonuje badanie ginekologiczne i cytologię. W przypadku niektórych pacjentek diagnostykę poszerza się również o wymaz z pochwy z antybiogramem. Laseroterapii nie należy wykonywać u kobiet podczas miesiączki oraz z cukrzycą. Choroby autoimmunologiczne nie zawsze są jednak bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu. Wiele zależy od stanu zdrowia pacjentki i przebiegu jej leczenia. Decyzję o istnieniu wskazań do laseroterapii zawsze podejmuje specjalista.

Korzyści dla pacjentki – efekty zabiegu obkurczania pochwy laserem

By obkurczyć pochwę pacjentki laserem, nie jest konieczne jej szczególne przygotowanie do zabiegu. Również depilacja należy do indywidualnej decyzji każdej kobiety. Pierwsze efekty zabiegu widoczne i odczuwalne są już kilka chwil po zakończeniu laserowej procedury medycznej. Na pełny rezultat należy poczekać kilka tygodni, aż zmniejszy się obrzęk tkanek i zakończy proces rekonwalescencji i gojenia. Wykonywanie zabiegów rewitalizacji pochwy ma na celu wspomóc mięśnie pochwy w powrocie do swojej anatomicznej lokalizacji. Śluzówka pochwy odzyskuje fizjologiczne pH, co zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji intymnych, a nawet uszkodzeniom zewnętrznych narządów płciowych kobiety w wyniku nadmiernej suchości. Wejście do pochwy oraz jej kanału uelastycznia się i obkurcza, co jest odczuwalne zarówno dla kobiety, jak i jej partnera seksualnego. Obkurczanie pochwy laserem wpływa zatem korzystnie na poziom satysfakcji seksualnej.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy

Efekty zabiegu zwykle utrzymują się długotrwale. U większości kobiet nie ma konieczności jego wielokrotnego powtarzania. Konieczne jest jednak stosowanie się do zaleceń lekarza i systematyczne wykonywanie m.in. ćwiczeń mięśni Kegla. Stan pacjentki po zabiegu laserowej rewitalizacji pochwy nie wymaga jej hospitalizacji. Rekonwalescencja przebiega szybko i bez większych trudności. Nie daje również nieprzyjemnych dolegliwości, pod warunkiem że pacjentka stosuje się do naszych zaleceń. Wśród nich wymienia się przede wszystkim konieczność powstrzymania się od aktywności seksualnej przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Dotyczy to zarówno współżycia seksualnego, jak i masturbacji.

Proces gojenia i regeneracji tkanek pochwy nie trwa zwykle dłużej niż tydzień. W tym czasie kobiety powinny unikać kąpieli w wannie, wysiłku fizycznego, w tym również ciężkiej pracy fizycznej oraz wizyt w saunach i solariach. Po obkurczeniu pochwy niewskazane jest korzystanie z basenu. Kobieta może wrócić do codziennych obowiązków z dbałością o odpowiednie traktowanie miejsc intymnych, sprzyjające produkcji włókien kolagenowych w okolicy pochwy.

Odmładzanie stref intymnych to nie tylko obkurczanie pochwy laserem – popularność zabiegów ginekologii estetycznej

Rewitalizacja pochwy to nie jedyny zabieg z zakresu ginekologii estetycznej, który cieszy się rosnącym powodzeniem wśród pacjentek. Odmłodzenie stref intymnych jest pożądane przez kobiety w każdym wieku. Zwykle kierują nimi pobudki estetyczne i kosmetyczne. Liczna grupa kobiet odczuwa jednak również dolegliwości zdrowotne wynikające ze zmian anatomicznych zachodzących w rejonie okolic intymnych. Specjaliści oferują kobietom poprawienie warg sromowych, głównie dzięki labioplastyce, lifting pochwy nićmi Vaginal Narrower, uwrażliwienie punktu G, a nawet odtworzenie błony dziewiczej. Ginekologia estetyczna umożliwia również szybkie i skuteczne leczenie nietrzymania moczu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67