Ginekologia

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – skuteczność zabiegu

laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest jedną z najbardziej wstydliwych przypadłości – bez względu na płeć pacjenta i przyczynę występowania dolegliwości. Statystycznie częściej dotyka kobiet i związana jest z wysiłkiem fizycznym, który osłabia działanie mięśni dna miednicy. O uprzykrzającym życie schorzeniu można jednak zapomnieć, stosując skuteczne metody leczenia. Lekarze zalecają przede wszystkim metody farmakologiczne i zabiegowe. Wśród najpopularniejszych procedur medycznych należy wymienić laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia – najlepiej tuż po zauważeniu pierwszych niepokojących dolegliwości. Często są one jednak na tyle wstydliwe dla pacjenta, że skutecznie zniechęcają go do odbycia konsultacji lekarskiej. Niestety, opóźniona w czasie diagnostyka prowadzi do dalszego rozwoju stanu patologicznego i zaostrzenia objawów. Po postawieniu rozpoznania przez specjalistę możliwe staje się laserowe leczenie nietrzymania moczu. To metoda uznawana za jedną z najskuteczniejszych form wsparcia pacjenta w walce ze wstydliwą dolegliwością ze strony układu moczowo-płciowego.

Wskazania do wykorzystania lasera w problemie nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (inkontynencja) jest stanem, w którego przebiegu dochodzi do niekontrolowanego, stopniowego lub całkowitego wycieku moczu z cewki moczowej pacjenta. Oprócz odmiany wysiłkowej wyróżnia się też nietrzymanie moczu z parcia, mieszane nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z przepełnienia. Bez względu na rodzaj dolegliwości i przyczynę zaistnienia tego stanu rzeczy, patologiczny stan zdrowia narządów moczowo-płciowych wymaga specjalistycznych oddziaływań terapeutycznych. Najskuteczniejszą metodą jest laserowe leczenie nietrzymania moczu.

Jako wskazania do wykonania zabiegu wymienia się przede wszystkim zaawansowane stany rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu. Wówczas stan pacjenta nie poprawia się, a wstydliwe dolegliwości nie ustępują nawet mimo zastosowania leczenia zachowawczego. Nietrzymanie moczu nie reaguje zatem na stosowanie środków farmaceutycznych, ćwiczenia mięśni dna miednicy czy fizjoterapię.

Nietrzymanie moczu może mieć różnorodne formy. W przypadku poszczególnych pacjentów i pacjentek objawy mogą być odmienne, o różnym nasileniu i stopniu zaawansowania. Dolegliwości zależą bowiem przede wszystkim od fazy rozwoju nietrzymania moczu. W pierwszym stopniu występują epizody nagłego i bezwiednego popuszczania moczu podczas kaszlu czy wybuchu śmiechu. Objawy te powinny skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty. Często są jednak bagatelizowane. W stopniu drugim rozwoju schorzenia niekontrolowany wyciek moczu następuje w wyniku umiarkowanego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej chorego. Stopień trzeci to wypływ moczu pod wpływem wykonywania nawet lekkich czynności wysiłkowych ze zmianą wartości ciśnienia brzusznego. Wstępne rozpoznanie patologicznego stanu opiera się na badaniu przedmiotowym i podmiotowym pacjenta.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego

Laserowe leczenie nietrzymania moczu poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta. W tym celu odbywa się jego kwalifikacja do zabiegu. Podczas niej lekarz weryfikuje istnienie wymienionych wskazań do rozpoczęcia procedury medycznej i eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Do zabiegu laserowego nie kwalifikuje się bowiem pacjentów ze schorzeniami autoimmunologicznymi, padaczką, chorobami nowotworowymi i nieuregulowaną cukrzycą. Laseroterapii w nietrzymaniu moczu nie mogą poddać się kobiety w ciąży, podczas trwającej miesiączki, z aktywnymi infekcjami dróg rodnych, nieprawidłowym wynikiem wykonanego badania cytologicznego.

Kobieta, która decyduje się na laserowe leczenie nietrzymania moczu, powinna poszerzyć diagnostykę stanu swojego zdrowia o badania ginekologiczne. Przed zabiegiem należy bowiem wyleczyć wszystkie ewentualne infekcje intymne i zmiany w obrębie pochwy. Lekarz przygotowujący pacjentkę do zabiegu powinien również zebrać dokładny wywiad położniczy i ginekologiczny. Istotna okazuje się liczba przebytych porodów i ich rodzaj, objawy w obrębie cewki moczowej i pęcherza moczowego, dyskomfort estetyczny odczuwalny przez kobietę również podczas zbliżeń intymnych.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – na czym polega zabieg?

Laserowe leczenie nietrzymania moczu zaleca się głównie wówczas, gdy schorzenie wynika z osłabienia sposobu funkcjonowania grupy mięśni dna miednicy. Zastosowanie lasera pozwala na szybkie, bezpieczne i mało inwazyjne zlikwidowanie problemu samoistnego wypływu moczu z cewki moczowej pacjenta. Zabieg jest bezbolesny dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Dotyczy ujścia cewki moczowej. Odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznego wziernika laserowego. Energia laserowa oddziałuje termicznie na tkanki błony śluzowej, wywołując skurcz kolagenu i efekt liftingu ściany pochwy, bezpośrednio oddziałując na obszar cewki. W ten sposób można zmienić kąt nachylenia cewki moczowej, obkurczyć tkanki i wzmocnić włókna kolagenowe. Osłabienie mięśni dna miednicy przestaje być odczuwalne, a efekt leczenia laserem jest niemal natychmiastowy.

Wśród popularnych zabiegów dotyczących sfery intymnej pacjentów wykonywanych w Centrum Medycznym Kierach wymienia się laseroterapię pochwy, czyli obkurczanie pochwy laserem i poprawę wyglądu warg sromowych (szczególnie labioplastykę).

Czy leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu laserem jest skuteczne?

Leczenie nietrzymania moczu za pomocą głowicy laserowej jest bezpieczne i skuteczne. Pacjenci zgłaszający się na zabieg oczekują zwykle zmniejszenia nasilenia objawów schorzenia i likwidacji przyczyny jego powstania. Zabieg niesie ze sobą również korzyści estetyczne – zmienia bowiem nieco wygląd narządów płciowych, regenerując tkankę i błony śluzowe. Korzystne zmiany dotyczą jakości życia wszystkich pacjentów, szczególnie zaś kobiet w okresie menopauzy, które wyjątkowo dotkliwie odczuwają objawy wysiłkowego nietrzymania moczu.

Pełne efekty zabiegu można dostrzec po około miesiącu od daty jego wykonania. Natychmiast po przeprowadzeniu terapii laserowej pacjentki odczuwają wzmocnienie obszaru mięśni dna miednicy i uczucie ciągnięcia tkanek. Rezultaty są uzależnione od stopnia nasilenia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu oraz od wieku pacjentki. U kobiet młodszych mogą one utrzymywać się przez wiele lat lub do momentu kolejnej ciąży i porodu. W przypadku starszych pacjentek zwykle konieczne jest podtrzymanie efektów leczenia za pomocą terapii hormonalnej. Specjaliści zalecają ponadto systematyczne stosowanie ćwiczeń mięśni Kegla. Ich zastosowanie przedłuża i wzmacnia rezultaty osiągnięte przy wykorzystaniu laseroterapii. Kobiety cierpiące na lekkie lub średnio nasilone objawy wysiłkowego nietrzymania moczu zwykle poprzestają na wykonaniu jednorazowego zabiegu. W razie potrzeby terapię można jednak powtórzyć. Konieczne jest zachowanie przynajmniej miesięcznej przerwy pomiędzy zabiegami.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowego leczenia nietrzymania moczu

Po laserowej terapii nietrzymania moczu lekarze zalecają przede wszystkim wstrzemięźliwość od podejmowania aktywności seksualnej. Dotyczy ona zarówno kontaktów intymnych z partnerami, jak i masturbacji. Zwykle okres ten wynosi od 2 do 4 tygodni. Kobiety po zabiegu powinny korzystać z podpasek, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia przesięku surowiczego. To fizjologiczny objaw, wynikający z przebiegu zabiegu. Podpaski należy stosować do momentu samoistnego ustąpienia wysięku. Przez kilka dni po leczeniu należy ograniczyć wysiłek fizyczny i zrezygnować z dźwigania i kąpieli. U niektórych pacjentek laserowe leczenie nietrzymania moczu może powodować wystąpienie obrzęku, tkliwości i dolegliwości bólowych. Jeżeli objawy te mają charakter przemijający i nie nasilają się, nie należy się ich obawiać. Na wykonanie konsultacji lekarskiej należy zdecydować się wówczas, gdy dolegliwości te utrzymują się i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67