Usuwanie blizn laserem – wskazania do zabiegu
Blizny na skórze powstają w efekcie przebiegu naturalnego procesu gojenia się różnorodnych ran. Czasami są na tyle widoczne i mało estetyczne, że mogą stać się przyczyną dyskomfortu – nie tylko fizycznego, ale również psychicznego i emocjonalnego. Zabiegi plastyczne, chirurgiczne usuwanie blizn oraz ich chirurgiczne opracowanie jest inwazyjne. Naprzeciw wymaganiom i oczekiwaniom pacjentów wychodzi zatem medycyna estetyczna ze swoimi możliwościami technologicznymi. Alternatywą dla działania chirurga jest stosowanie laseroterapii z użyciem lasera frakcyjnego CO2. Usuwanie blizn laserem to innowacyjna metoda redukująca czas rekonwalescencji i zwiększająca efekt terapeutyczny oraz estetyczny.
Laser frakcyjny CO2 pozwala usunąć blizny przy minimalnym bólu i ryzyku powikłań. Usuwanie blizn laserem przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym, dbając o jeszcze większy poziom komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. To najskuteczniejszy sposób pożegnania niedoskonałości skórnych, nie tylko blizn, ale również przebarwień. Liczba zwolenników zabiegów laserowych rośnie z roku na rok głównie ze względu na bezpieczeństwo tej małoinwazyjnej procedury i jej szybkość. Zabiegi chemiczne i operacyjne nie są obecnie tak popularne ze względu na długi okres rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności sprzed zabiegu.
Spis treści:
Wskazania i przeciwwskazania do laseroterapii w medycynie estetycznej – blizny pooperacyjne, blizny potrądzikowe i inne
Usuwanie blizn laserem możliwe jest w przypadku większości z nich widocznych na powierzchni zdrowej skóry człowieka. To przede wszystkim blizny chirurgiczne, keloidowe, przerostowe i bliznowce. Wśród wskazań do zabiegu wyróżnia się ponadto widoczność blizn po oparzeniach, po cięciu cesarskim, a nawet rozstępów. Blizny potrądzikowe nazywane są również bliznami zanikowymi. Występują zwykle u pacjentów, którzy nie leczyli nigdy trądziku lub pozbywali się jego objawów w niekosmetyczny sposób, głównie poprzez rozdrapywanie. Usuwanie blizn laserem polega w ich przypadku na likwidacji powstałego zagłębienia i wyrównaniu kolorytu skóry. Rozległość niedoskonałości determinowana jest przede wszystkim stopniem zaawansowania trądziku oraz szybkością gojenia się ran.
Blizny pourazowe powstają z kolei po ranach powypadkowych, oparzeniach czy skaleczeniach. Początkowo blizny te są twarde i widoczne nawet nad powierzchnią skóry (wypukłe). Wykazują skłonność do przesuszania się, a nawet pękania. Tuż po urazie są ponadto bolesne. Laser usuwa tkankę łączną, która tworzy bliznę, zmuszając tkanki do wzmożonej regeneracji. Wytworzona zostaje zdrowa tkanka zastępująca bliznę. Dochodzi zatem również do spłycenia i uelastycznienia tkanek okalających dotychczasową niedoskonałość na skórze.
Podobnie jak blizny pourazowe, również te chirurgiczne przybierają różnorodne formy i kształty. Najczęściej powstają w wyniku zaszycia tkanek po zabiegu chirurgicznym (również po porodzie drogą cesarskiego cięcia). Im blizna jest starsza, tym trudniej jest ją usunąć. W znaczącej liczbie przypadków blizna tego typu jest najbardziej widoczna na skórze człowieka. Ma bowiem inny odcień niż naturalny koloryt skóry. Może przybierać barwę czerwoną lub nawet siną, która nie blednie wraz z upływem kolejnych lat. Jedynie w sporadycznych przypadkach staje się niewidoczna. Usuwanie blizn laserem pomaga je zniwelować z jednoczesną poprawą ogólnego wyglądu i kondycji skóry.
Usuwanie blizn laserem – czy jest bezpieczne? Kwalifikacja do zabiegu a przeciwwskazania
Usuwanie blizn laserem jest bezpieczne i skuteczne w stosunku do blizn świeżych i starych. Rozległe i starsze blizny mogą być co prawda trudniejsze do usunięcia, ale zadowalający efekt jest możliwy do osiągnięcia. Leczenie blizn laserem jest bezpieczne również u osób z wrażliwą i alergiczną skórą. Zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 nie powoduje podrażnień ani uczuleń. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się odczekać przynajmniej 6 miesięcy od momentu powstania blizny, zanim pacjent zdecyduje się na jej laserowe usunięcie. Weryfikacją wskazań do zabiegu i eliminacją ewentualnych przeciwwskazań zajmuje się specjalista. Usuwanie blizn laserem wymaga zatem uprzedniej konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej.
Warto poczekać z usuwaniem świeżej blizny, by mogła się ona ustabilizować i samoistnie rozjaśnić lub zmniejszyć widoczność. Usuwanie blizn laserem zaleca się rozpocząć wówczas, gdy naruszona tkanka wygoi się, a rana przestanie boleć. Wśród głównych przeciwwskazań do wykonania redukcji blizn laserem wymienia się przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią, opaleniznę, niektóre choroby przewlekłe, czynne infekcje oraz zaburzenia procesu krzepnięcia krwi. Kwalifikacji do zabiegu laserowego nie przejdą również pacjenci, u których stwierdzono skłonność do bliznowacenia ran czy choroby nowotworowe. Przeciwwskazaniem jest też stosowanie antykoagulantów i izotretynoiny.
Jak przebiega laserowe usuwanie blizn? Wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2
Każde usuwanie blizn laserem poprzedzone jest konsultacją lekarską. Specjalista przygotowuje również skórę pacjenta do rozpoczęcia zabiegu laseroterapii. Skóra powinna być czysta, bez świeżej opalenizny i wykwitów patologicznych. Lekarz dokładnie oczyszcza skórę, dezynfekuje ją i znieczula. Zabieg rozpoczyna się od schłodzenia obszaru pola zabiegowego. Lasera frakcyjny CO2 emituje na skórę pacjenta strzały wiązki o różnorodnej długości, zależnie od potrzeb, oczekiwań i preferencji. Na skórę po zabiegu nakłada się żel chłodzący o działaniu łagodzącym.
Wiązka lasera frakcyjnego CO2 dociera do głębokich warstw skóry, pozwalając na likwidację nawet rozległych blizn. Impulsy powodują koagulację uszkodzonej tkanki bliznowatej i pobudzenie jej do regeneracji oraz tworzenia się nowych tkanek. Niewątpliwą zaletą stosowania lasera frakcyjnego CO2 jest połączenie jego maksymalnej skuteczności z krótkim okresem rekonwalescencji. Mikrouszkodzenia skóry nie są widoczne gołym okiem. Na powierzchni ciała rzadko powstają strupki i ranki.
Usuwanie blizn laserem – efekty zabiegu laserowego
Zabiegi laserem wykonuje się na wszystkich typach skóry. Dają spektakularne efekty, o czym świadczy ich rosnąca popularność wśród pacjentów w różnym wieku. Zabieg laserowego usuwania blizn daje pierwsze efekty widoczne od razu po jego zakończeniu. To przede wszystkim spłycenie zmian skórnych, ujednolicenie kolorytu skóry, przebudowa naskórka i skóry właściwej oraz odnowa tkanek. Uzyskane efekty terapii laserowej stają się w pełni widoczne już po upływie ok. 4 tygodni od daty wykonania zabiegu. By utrzymywały się długotrwale, warto zapytać lekarza o konieczność powtarzania procedury laseroterapii i wykonywania tzw. zabiegu przypominającego. Zwykle zaleca się wykonanie 2-4 zabiegów w odstępach ok. 5 tygodni. Seria zabiegów ma mocniej stymulować skórę do produkcji kolagenu i syntezy elastyny, wspomagać aktywną odbudowę tkanek i stopniowo spłycać głębokie blizny.
W medycynie estetycznej możliwe jest nie tylko usuwanie blizn i rozstępów, ale także usuwanie znamion laserem diodowym, laserowe odmładzanie twarzy, usuwanie zmarszczek laserem i ogólna redukcja niedoskonałości (zwłaszcza w obszarze twarzy). Nasza klinika medycyny estetycznej oferuje również laserowe leczenie nietrzymania moczu.
Laser na blizny a rekonwalescencja po zabiegu usuwania blizn
Laser frakcyjny ablacyjny działa bezpośrednio na bliznę. Po zabiegu skóra pacjenta może być lekko zaczerwieniona. Szybko dochodzi jednak do ogólnej poprawy wyglądu jej powierzchni. Może ponadto nieznacznie się złuszczać i mieć tendencję do występowania obrzęków. Po usuwaniu blizn potrądzikowych i blizn na twarzy pacjentki mogą wykonywać makijaż, jednak z zachowaniem szczególnej ostrożności i z pominięciem miejsc zabiegowych. Zaleca się stosowanie wskazanych przez lekarza preparatów łagodzących, działających jednocześnie fotoprotekcyjnie.
Dodaj komentarz