Jakie znamiona można usunąć laserem?
Znamiona na skórze każdego człowieka mogą występować zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach. Niektóre towarzyszą nam od momentu urodzenia, inne pojawiają się w ciągu naszego życia (nawet nagle). Czynnikami ryzyka rozwoju zmian skórnych jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne i sztuczne promienie ultrafioletowe. Większość znamion nie wzbudza niepokoju diagnostycznego pacjentów ani lekarzy. Niektóre z nich usuwa się wyłącznie ze względów kosmetycznych i estetycznych. Jakie znamiona można usunąć laserem? To przede wszystkim zmiany o charakterze łagodnym, bez podejrzenia rozwoju choroby. W innych przypadkach lekarz zaleca pacjentowi skorzystanie z chirurgicznego usuwania znamion za pomocą skalpela.
Zastanawiając się nad tym, jakie znamiona można usunąć laserem, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na istotę regularnego wykonywania samobadania zmian skórnych i oględzin powierzchni własnej skóry. Każdy z nas powinien przynajmniej raz w miesiącu skrupulatnie przyjrzeć się własnemu ciału ze szczególnym uwzględnieniem wyglądu starych pieprzyków i charakteru tych, które pojawiają się jako nowe. W przypadku zauważenia niepokojących dolegliwości należy niezwłocznie udać się na konsultację lekarską z chirurgiem lub dermatologiem. Jeżeli pacjent zmaga się ze zmianami nieestetycznymi i wzbudzającymi dyskomfort, najczęściej można wykonać laserowy zabieg ich usuwania.
Spis treści:
Jakie znamiona można usunąć laserem?
Jakie znamiona można usunąć laserem? To pytanie najczęściej zadawane przez pacjentów podczas diagnostyki znamion skórnych. Za pomocą lasera diodowego usuwa się naczyniaki płaskie i jamiste, zmiany barwnikowe (pieprzyki), brodawki zwykłe (kurzajki), brodawki płaskie, brodawki wirusowe, łojotokowe, prosaki, włókniaki miękkie. Możliwe staje się również usuwanie drobnych rozszerzonych naczynek i ujędrnianie skóry. Szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej znajduje również laser frakcyjny CO2. Za jego pomocą można m.in. odmłodzić twarz, usunąć zmarszczki, usunąć blizny i przebarwienia. Lekarze stosują laser CO2 nawet w leczeniu nietrzymania moczu.
Za pomocą lasera diodowego wykonujemy wyłącznie usuwanie zmian skórnych o charakterze łagodnym. Zwykle nie zmieniają one swojego wyglądu wraz z biegiem lat. Czasami wzbudzają jednak u pacjentów dyskomfort i są dla nich nieestetyczne. Mogą być zlokalizowane w różnorodnych miejscach na ciele człowieka. Najczęściej usuwamy pieprzyki, brodawki i naczyniaki z twarzy, dłoni, okolic intymnych, pachwin, a nawet szyi. Laserowe usuwanie pieprzyków zaleca się również wówczas, gdy zmiany skórne ulegają mechanicznym uszkodzeniom podczas codziennej pielęgnacji i higieny skóry. Często dochodzi bowiem do ich skaleczenia nawet w trakcie mycia, golenia, depilacji, ubierania się, zakładania biżuterii czy wykonywania makijażu. Częste rany w obrębie zmiany skórnej mogą z kolei prowadzić do powstawania zakażeń i nawracających infekcji. Lekarze mogą zatem laserowo zlikwidować każde znamię o charakterze łagodnym, a więc niechorobowym. Oprócz tego, jakie znamiona można usunąć laserem, pacjentów zastanawia również przebieg zabiegu z wykorzystaniem tego narzędzia.
Laserowe usuwanie znamion – na czym polega?
Wszystkie zabiegi z użyciem lasera są mało inwazyjne i bezpieczne dla pacjenta. Nie wymagają jego specjalnego przygotowania. Formalnościami oraz diagnostyką zajmują się specjaliści. Lekarz weryfikuje stan zdrowia pacjenta podczas wizyty kwalifikującej go do rozpoczęcia zabiegu. By dowiedzieć się, jakie znamiona można usunąć laserem, należy zatem uprzednio odwiedzić specjalistę. Po pozytywnej kwalifikacji pacjenta do zabiegu lekarz przygotowuje jego skórę do rozpoczęcia procedury medycznej. Konieczne jest jej oczyszczenie i dezynfekcja oraz zastosowanie znieczulenia miejscowego w obszarze pola zabiegowego. Dzięki temu laserowe usuwanie znamion skórnych jest całkowicie bezbolesne i komfortowe dla każdego pacjenta. Lekarz kieruje wiązkę światła laserowego w miejsce lokalizacji znamienia. W ten sposób ją odparowuje i zamyka światła naczyń krwionośnych, zapobiegając krwawieniu z rany. Podczas laseroterapii dochodzi zatem do nieznacznych uszkodzeń tkanki skórnej w obszarze zabiegowym.
Zastosowanie techniki laserowej pozwala na precyzyjne opracowanie tkanki skórnej. Zdrowa tkanka nie ulega uszkodzeniu. Wiązka światła laserowego oddziałuje jedynie na obszar rozwoju znamienia skórnego. Dzięki małemu rozmiarowi wiązki zabieg jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych. To innowacyjne postępowanie terapeutyczne nie wymaga długiej rekonwalescencji i zakładania szwów. Gojenie przebiega bezbliznowo głównie ze względu na przebieg procesu ziarninowania. Skóra nie zostaje mechanicznie przecięta laserem, a jedynie nieznacznie uszkodzona. Nie dochodzi zatem do rychłozrostu, ale do stopniowej regeneracji zniszczonych laserem tkanek.
Rana po laserowym usuwaniu znamion i proces gojenia
Po zabiegu nie dochodzi do krwawienia. Na skórze pacjenta powstaje zagłębienie, w którym tworzy się niewielki strupek. Jego wielkość odpowiada rozmiarowi podstawy znamienia. Strupków tych nie należy zrywać, drapać, ani pokrywać makijażem. Niewielkie ranki powinno się dezynfekować specjalnym preparatem zaleconym przez lekarza. Nie należy stosować mydła, spirytusu i toników na bazie alkoholu. Niewskazane jest ponadto wykonywanie peelingów i innych zabiegów na powierzchni skóry poddawanej zabiegowi laseroterapii. W codziennej pielęgnacji należy być ostrożnym, nie pocierać ran gąbką czy ręcznikiem, nie drażnić skóry i nadmiernie jej nie obciążać. Lekarze zabraniają ponadto korzystania z saun, solarium, opalania oraz z basenu.
Proces gojenia rany jest krótkotrwały i zwykle przebiega bez żadnych komplikacji. Zabieg nie wymaga zastosowania szwów i hospitalizacji pacjenta. Po jego wykonaniu zaleca się stosowanie kremów przeciwzapalnych lub innych dermatokosmetyków dedykowanych po zabiegu laserowym.
Jakie znamiona można usunąć laserem? Bezpieczeństwo i przeciwwskazania
Wiedząc, na czym polega zabieg usuwania znamion laserem diodowym, warto pochylić się nad przeciwwskazaniami do jego wykonania. Jest ich niewiele, gdyż cała procedura medyczna uważana jest za mało inwazyjną i bezpieczną. Rozpoczęcie zabiegu poprzedza się dokładną diagnostyką skóry i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ze względów bezpieczeństwa laserowego usuwania znamion nie wykonuje się u pacjentów, u których stwierdzono rozwój znamion o charakterze chorobowym lub istnieje podejrzenie ich rozwoju. Laseroterapia nie może ponadto dotyczyć żadnego ze znamion atypowych. Przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego jest również aktywne zakażenie, skłonność skóry pacjenta do powstawania bliznowców, zrostów i łuszczycy. Laserowe usuwanie zmian nie jest możliwe w przypadku chorób nowotworowych, cukrzycy, po opalaniu oraz u kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Które zmiany skórne wymagają zastosowania skalpela? Przebieg procedury chirurgicznej
Jakie znamiona można usunąć laserem? Kliniki medycyny estetycznej oferują laseroterapię wyłącznie w stosunku do łagodnych zmian skórnych. To przede wszystkim brodawki łojotokowe, tłuszczaki, włókniaki, kępki żółte, czyli żółtaki i kaszaki. Za pośrednictwem lasera usuwa się również brodawki wirusowe, brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste) oraz keloidy, czyli blizny przerostowe. Co jednak zrobić z pozostałymi zmianami skórnymi, które wymagają specjalistycznego leczenia?
W Centrum Medycznym Kierach umożliwiamy również chirurgiczne usuwanie zmian o charakterze chorobowym. Podczas zabiegu chirurgicznego wycinamy także czerniaka, czyli nowotwór złośliwy skóry. To jedyna skuteczna metoda jego leczenia, ograniczająca nie tylko ryzyko jego dalszego rozwoju, ale również nawrotu. Podczas chirurgicznego usuwania znamion i pieprzyków lekarz dba o ich wycięcie w całości z podłoża tkanek. Pobrany wycinek umieszcza w specjalistycznym roztworze formaliny. Przekazuje go następnie do laboratorium celem wykonania badania histopatologicznego. Jego przeprowadzenie możliwe jest jedynie po chirurgicznym usunięciu znamienia wraz z marginesem zdrowych tkanek.
Dodaj komentarz