Medycyna estetyczna

Laserowe usuwanie zmarszczek – prosty sposób na odmłodzenie skóry

laserowe usuwanie zmarszczek

Laserowe usuwanie zmarszczek to skuteczny sposób na szybkie odmłodzenie skóry i uzyskanie widocznego efektu ujędrnienia. Działa poprzez emitowanie wiązki światła laserowego, docierającej do głębokich warstw skóry. Powoduje mikrouszkodzenia, stymulując komórki do rozpoczęcia procesu regeneracji. Przebudowie ulegają takie struktury skóry jak włókna kolagenowe i elastynowe. To one biorą bowiem główny udział w procesie ujędrniania skóry i przywracania jej elastyczności. Zabieg laserem frakcyjnym pozwala również zredukować przebarwienia, zaczerwienienia, a nawet usuwać blizny.

Laseroterapia jest powszechnie stosowana w medycynie estetycznej. Z użyciem tej metody możliwe staje się usunięcie zmarszczek wokół oczu bez ryzyka obrzęku, przywrócenie naturalnego kolorytu skóry, elastyczności skóry i jej młodzieńczego wyglądu. Procedurę medyczną wykonuje doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Rozpoczęcie zabiegu poprzedza się konsultacją lekarską. Podczas niej specjalista weryfikuje istnienie wskazań oraz eliminuje przeciwwskazania, które mogłyby okazać się niebezpieczne dla pacjenta. Laserowe usuwanie zmarszczek to zabieg mało inwazyjny, który nie wymaga hospitalizacji i nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją.

Skuteczna redukcja oznak starzenia się skóry – laserowe usuwanie zmarszczek

Laserowe usuwanie zmarszczek ma wiele walorów, wśród których najbardziej doceniane przez pacjentów to mała inwazyjność i bezpieczeństwo wykonywanego zabiegu. Ryzyko powikłań jest znikome, konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego – rzadka. Wiązka lasera nie jest obojętna dla skóry, ale nie wykazuje negatywnego działania. Lekarz specjalista z zakresu medycyny estetycznej posiada wiedzę i doświadczenie, które pozwalają mu odpowiednio dobrać parametry urządzenia do potrzeb i możliwości indywidualnych każdego pacjenta. Bezpośrednio po zabiegu skóra staje się widocznie rozświetlona, co jest widoczne nawet pomimo okresowego zaczerwienienia i tkliwości obszaru zabiegowego. Za pomocą lasera frakcyjnego CO2 możliwe jest usuwanie zmarszczek i przebarwień.

Wskazania do usuwania zmarszczek laserem

Laserowe usuwanie zmarszczek dotyczy zwykle zmarszczek na twarzy. Za pomocą laseroterapii najczęściej usuwa się zmarszczki na czole, zmarszczki pod oczami i na szyi oraz dekolcie. Ta metoda usuwania zmarszczek minimalizuje ryzyko powstawania blizn oraz nawrotu spłyconych zmarszczek. Zabieg zaleca się przede wszystkim tym pacjentom, którzy zmagają się z konsekwencjami opadania skóry i widocznymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Wskazaniem do wykonania laseroterapii mogą być nawet pierwsze, niewielkie oznaki postępującego procesu starzenia się skóry. Mogą one dotyczyć pacjentów już po 25. roku życia. Na stan skóry wpływa bowiem nie tylko wiek, ale również wiele czynników genetycznych i zewnętrznych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ekspozycję na promieniowanie UV, sposób dotychczasowej pielęgnacji skóry, rodzaj diety oraz prowadzony tryb życia.

Laser frakcyjny CO2 – przebieg laserowego usuwania zmarszczek

Miejsce zabiegowe to zwykle szyja i dekolt. Rozpoczęcie laserowego usuwania zmarszczek nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wystarczy dbałość o czystość i odpowiednią higienę skóry. Lekarz dezynfekuje ją i oczyszcza. Nie stosuje znieczulenia miejscowego. Usuwanie zmarszczek laserem frakcyjnym polega na przyłożeniu głowicy lasera do okolicy zabiegowej i wykonaniu serii naświetlania. Działania lekarza ograniczają się zatem wyłącznie do posługiwania się głowicą lasera i odpowiednim doborze rodzaju zabiegu do właściwości skóry pacjenta. Pozbycie się zmarszczek to zabieg, który nie wymaga ingerencji w ciągłość tkanek, nie ma zatem charakteru chirurgicznego.

Po zabiegu usuwania zmarszczek laserem skóra może być zaczerwieniona i tkliwa. Lekarze często stosują środki łagodzące, którymi smarują powierzchnię skóry, poddaną zabiegowi laseroterapii. Efekty są widoczne niemal od razu po zabiegu. To przede wszystkim regeneracja skóry, wyrównanie kolorytu skóry, wygładzenie zmarszczek i blizn, likwidacja rozszerzonych porów i widocznych naczynek.

Nie tylko laserowe usuwanie zmarszczek – likwidacja zmarszczek botoksem i kwasem hialuronowym

Oprócz powszechnego zastosowania lasera frakcyjnego CO2 w medycynie estetycznej możliwa jest również redukcja zmarszczek przy użyciu botoksu i kwasu hialuronowego. Toksyna botulinowa jest bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe staje się czasowe porażenie połączenia nerwowo-mięśniowego i rozluźnienie wybranych partii mięśni. Zwykle botoks stosuje się na skórę twarzy. Za jego pomocą redukuje się zmarszczki mimiczne, lwią zmarszczkę, linie marionetek, a nawet kurze łapki. Zabieg jest krótki i bezbolesny. Polega na wstrzyknięciu w wybrane obszary skóry preparatu z toksyną botulinową.

Podobnie wygląda zastosowanie kwasu hialuronowego. Również tę substancję dostarcza się do wnętrza skóry metodą iniekcji. Co istotne, naturalnie i fizjologicznie występuje ona w ludzkim organizmie, ale wraz z upływem lat jej ilość się zmniejsza. Skóra traci zatem młodzieńcze walory. Staje się mniej jędrna, opada, a na twarzy, szyi i dekolcie pacjenci zauważają pierwsze zmarszczki. To widoczna oznaka starzenia się skóry, którą można spowolnić dzięki zaawansowanym, ale mało inwazyjnym narzędziom medycyny estetycznej.

Efekty laserowego odmładzania skóry

Laserowe usuwanie zmarszczek to popularny sposób na szybką i skuteczną redukcję widocznych oznak starzenia się skóry. To procedura wykorzystująca bezpieczne promieniowanie laserowe w celu stymulacji produkcji kolagenu i elastyny. W efekcie przeprowadzenia laseroterapii dochodzi do wygładzenia zmarszczek i widocznej poprawy ogólnego stanu i kondycji skóry. Wiązka laserowa dociera do głębokich warstw skóry, pobudzając fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Proces ten widoczny jest na zewnątrz w postaci wygładzenia skóry i poprawy elastyczności oraz jędrności.

Efekty zabiegu laserowego usuwania zmarszczek mogą różnić się od siebie w zależności od okoliczności i stanu zdrowia pacjenta. W przypadku niektórych z nich może okazać się konieczne wykonanie serii zabiegów laserem, by osiągnąć optymalne i oczekiwane rezultaty.

W ofercie lekarzy medycyny estetycznej znajdują się usługi, które w szerszym ujęciu wykorzystują laser. Dla specjalisty nie jest problematyczne laserowe usuwanie tatuażu, obkurczanie pochwy laserem, a nawet leczenie nietrzymania moczu.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowego usuwania zmarszczek i blizn

Laserowe usuwanie zmarszczek trwa kilkadziesiąt minut. Pacjent nie musi zatem przygotowywać się do długotrwałego pobytu w placówce medycznej czy nawet hospitalizacji. Tuż po zabiegu laserem CO2 może on powrócić do swoich obowiązków, również zawodowych. Jego skóra może być jednak nadmiernie tkliwa i zaczerwieniona. Rzadko pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe. Opisane objawy po zabiegu mają charakter przemijający i fizjologiczny. Wynikają bowiem bezpośrednio z mechanizmu działania wiązki światła laserowego.

Pozbycie się zmarszczek i przebarwień nie wiąże się z długotrwałą rekonwalescencją. Tkanka skórna odbudowuje się szybko, zwykle gojenie trwa ok. tygodnia. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację i higienę twarzy. Miejsca poddane zabiegowi należy delikatnie przemywać wodą, nawet kilka razy dziennie. Nie zaleca się stosowania kremów i kosmetyków do makijażu. Pacjent powinien ponadto unikać ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe (zarówno słoneczne, jak i sztuczne), wizyt w saunach i na basenach.

Powikłania po laseroterapii należą do rzadkości. Wybrane grupy pacjentów odczuwają bolesność miejsca zabiegowego. Wówczas zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. Jeżeli objawy nie ustępują w ciągu kilkunastu godzin lub wręcz przybierają na sile, konieczna jest konsultacja lekarska.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67