Medycyna estetyczna

Czy laserowe usuwanie tatuażu boli?

laserowe usuwanie tatuażu

Tatuaż, który większość z osób decyduje się wykonać jako symbol wydarzenia lub ozdobę własnego ciała, z czasem może stać się przykrą pamiątką. Gdy wprowadzenie barwnika pod skórę okazuje się błędem, wiele osób zastanawia się nad zabiegiem, jakim jest laserowe usuwanie tatuażu. To najskuteczniejsza metoda eliminacji barwnika z tkanki skórnej pozwalająca na usunięcie rysunku w całości. Przeszkodą w wykonaniu zabiegu dla niektórych okazuje się obawa przed dolegliwościami bólowymi. Czy jest ona jednak uzasadniona? Odpowiadamy.

Z pewnością usuwanie tatuażu za pomocą lasera nie jest bardziej bolesne niż jego wykonanie w salonie tatuażu. Wykorzystanie nowoczesnych możliwości znieczulających sprzyja ograniczeniu odczuwania bólu przez pacjentów, którzy decydują się skorzystać z tego zabiegu. Dla lekarza liczy się skuteczność połączona z bezpieczeństwem i komfortem pacjenta. Z tego względu każdy zabieg poprzedza się dokładną kwalifikacją osoby zainteresowanej. Lekarz dokonuje oględzin tatuażu, w niektórych przypadkach zleca wykonanie dodatkowych badań.

Kiedy zdecydować się na laserowe usuwanie tatuażu? Wskazania i przeciwwskazania

Tatuaż powstaje poprzez podskórne wprowadzenie pigmentu do tkanek. Dociera on do głębszych warstw skóry dzięki szybkim i intensywnym ruchom igły. Tusz przesuwa się zatem do głębszych struktur, a nie jest wstrzykiwany w formie iniekcji. W wyniku tego działania na skórze powstaje trwały wzór o różnych odcieniach kolorystycznych. Laserowe usuwanie tatuażu poleca się pacjentom, którzy szybko i skutecznie chcą pozbyć się wcześniej wykonanego na swojej skórze wzoru. Podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu lekarz zapoznaje się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, eliminując ewentualne ryzyko powikłań pozabiegowych.

Do usuwania tatuażu z wykorzystaniem lasera nie kwalifikuje się pacjentek w ciąży, pacjentów stosujących suplementy diety lub leki ze składnikami światłoczułymi, chorujących na cukrzycę oraz z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest ponadto obecność zmian skórnych w obrębie tatuażu oraz infekcji skórnych. Przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne, witaminę A i E, a także aspirynę i jej pochodne.

Jak działa laser pikosekundowy ND:YAG?

Podstawą działania laserów jest wykorzystanie emisji fal o różnej częstotliwości. Z ich udziałem możliwe jest eliminowanie z powierzchni skóry niedoskonałości, usuwanie znamion, a nawet usuwanie tatuażu, w tym również makijażu permanentnego. Fale emitowane przez głowicę lasera pikosekundowego ND:YAG  pochłaniane są przez pigment. Powodują jego rozbicie, a w konsekwencji – rozproszenie na mikrodrobiny, które stają się niewidoczne. Długość fali jest maksymalna, co sprawia, że zabieg z użyciem lasera pikosekundowego jest krótkotrwały. Użycie tego rodzaju lasera nie powoduje termicznych uszkodzeń obszaru skóry narażonego na naświetlenia lub tkanek otaczających. Naruszony barwnik wchłaniany jest przez organizm w przebiegu naturalnych procesów metabolicznych. Makrofagi, czyli komórki żerne organizmu, pochłaniają mikrocząsteczki tuszu. Skóra jest stymulowana do naturalnej regeneracji. W miejscu uszkodzonego barwnika powstają nowe połączenia kolagenowe, a zdrowe włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne są za zwiększenie jędrności i elastyczności nowej tkanki skórnej.

Możliwości nowoczesnej medycyny estetycznej – bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów

Rozbijanie cząsteczek pigmentu w skórze pacjenta wiązkami i impulsem laserowym jest w pełni bezpieczne i nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu. Poprzedzone jest bowiem skrupulatną oceną stanu zdrowia pacjenta i jego potrzeb. Po konsultacji przedstawiciele personelu medycznego przygotowują pacjenta do zabiegu. Konieczne jest wyodrębnienie pola zabiegowego, dezynfekcja oraz oczyszczenie skóry. W przypadku niektórych pacjentów na tym etapie przygotowań stosuje się również znieczulenie miejscowe.

Najczęściej laserowe usuwanie tatuażu wykonuje się w seriach. Zwykle do pełnej eliminacji nawet rozległych rysunków wystarcza około 8 zabiegów. Laseroterapia wykonywana przez doświadczonego i wykwalifikowanego lekarza w stacjonarnych warunkach specjalistycznej kliniki podoła nawet najwyższym wymaganiom pacjentów. Ilość zabiegów zależy od wielkości tatuażu i makijażu permanentnego, lokalizacji oraz użytych barwników. Stopniowo zauważalne jest blednięcie tatuażu, by w rezultacie serii zabiegów niechciany tatuaż zniknął całkowicie. Po osiągnięciu zadowalającego rezultatu, zabiegu nie trzeba powtarzać. Niepotrzebne są zatem tzw. zabiegi przypominające, które wykonuje się np. w przypadku laserowej depilacji.

W zakresie medycyny estetycznej pacjenci mogą korzystać z możliwości, jakie dają im również inne lasery. Powszechnie w celach estetycznych i kosmetycznych, a nawet zdrowotnych używa się bowiem laserów frakcyjnych CO2 oraz laserów diodowych.

Jak szybko usunąć tatuaż? Na czym polega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

W trakcie usuwania rysunku z użyciem lasera pikosekundowego na głębokość, w której umieszczono pigment, dociera energia. Skóra ulega podrażnieniu, ale nie jest uszkadzana – na ciele pacjenta nie ma zatem żadnych zranień. Laserowe usunięcie tatuażu trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Stan pacjenta po zabiegu nie wymaga jego hospitalizacji. Oznacza to, że może on opuścić naszą placówkę w tym samym dniu, w którym usunięto mu tatuaż.

Czy usuwanie tatuażu laserem pikosekundowym boli?

Zależnie od indywidualnej odporności pacjenta na wrażenia bólowe, zabieg usuwania tatuażu laserem pikosekundowym można przeprowadzać ze znieczuleniem lub bez. Decydując się na drugie rozwiązanie, pacjent powinien liczyć się z możliwością odczucia pewnego dyskomfortu – uczucia kłucia, pieczenia lub intensywnego ciepła. Skóra ma ograniczony kontakt z wiązką lasera, co znacznie minimalizuje ryzyko podgrzania tkanek. Dyskomfort może być tym większy, im głębiej umieszczony został barwnik w skórze pacjenta podczas wykonywania tatuażu. Intensywność odczuć zależy zatem również od techniki i umiejętności tatuażysty, który wykonywał wzór.

Podczas zabiegu możliwe jest systematyczne schładzanie skóry znajdującej się w bezpośredniej okolicy pola zabiegowego. Dzięki temu pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort – jego skóra zostaje w pewnym stopniu znieczulona nawiewem zimnego powietrza. Dla pacjentów, którzy są wrażliwi na ból, przygotowuje się znieczulenie miejscowe w formie żelu lub kremu znieczulającego.

Rekonwalescencja po zabiegu usuwania tatuażu – zalecenia a gojenie rany i powstawanie blizny

Rekonwalescencja po zabiegu nie jest długotrwała, a zalecenia ograniczają się do odpowiedniej dbałości o higienę skóry w miejscu wykonania laserowego zabiegu. Pacjent powinien smarować skórę preparatami ułatwiającymi i przyspieszającymi proces gojenia – podobnie jak po wykonaniu tatuażu. Usuwanie tatuażu laserem wiąże się z koniecznością okresowej rezygnacji z intensywnych ćwiczeń fizycznych i nadwyrężania miejsca zabiegowego. Konieczne jest stosowanie ochrony UV oraz powstrzymanie się od korzystania z saun, basenów i solarium. Odpowiednia dbałość o stan skóry po zabiegu pozwala uniknąć ewentualnych powikłań i skutków ubocznych usuwania tatuażu. Mowa tu przede wszystkim o infekcjach, przebarwieniach, odbarwieniach, a nawet bliznach.

Bezpośrednio po zakończeniu procedury kosmetycznej skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Czasami po zabiegu mogą uwidocznić się pęcherzyki i strupki. Jest to objaw fizjologiczny, wynikający z podrażnienia skóry podczas usuwania tatuażu. Warto je zabezpieczyć jałowym opatrunkiem oraz powstrzymać się od ich drapania, co zminimalizuje ryzyko powstania blizn.


One Comment

  1. 18/07/2024 at 22:14

    Dariusz

    Odpowiedz

    Witam mam pytanie jesli usuwa sie tatuaz laserem pisekundowym .To napisaliscie wyzej ,ze mozna uzywac masc znieczulajacych .Poniewaz ludzie ktorzy usuwaja .Mowia ze nie mozna uzywac masc znieczulajacych .Ze to opoznia proces .Prosze powiedzcie czy to prawda dziekuje slicznie za odpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67