Skuteczność labioplastyki – czy warto ją wykonać?
![skuteczność labioplastyki](https://kierach.pl/wp-content/uploads/2024/11/skutecznosc-labioplastyki.jpg)
Labioplastyka to powszechny zabieg korekty wyglądu warg sromowych. Wśród głównych wskazań do jej wykonania wymienia się asymetrię warg sromowych, ich przerost, deformację oraz towarzyszący kobiecie dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności i intymnych zbliżeń. Zabieg przebiega zwykle z użyciem lasera i jest mało inwazyjny. Wysoka jest natomiast skuteczność labioplastyki. Pacjentki od razu po zabiegu dostrzegają zmianę w wyglądzie okolic intymnych, pozbywają się kompleksów i częściej podejmują kontakty intymne. Pomniejszenie warg sromowych warto wykonać w specjalistycznej placówce medycznej oferującej eksperckie wsparcie oraz fachowe doradztwo lekarzy medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej.
Skuteczność labioplastyki determinuje wiedza i doświadczenie operatora lasera. Nadanie odpowiedniego wyglądu warg sromowych wymaga bowiem specjalistycznych umiejętności i zaawansowanej wiedzy z zakresu anatomii żeńskich narządów rodnych. Zabieg poprzedza się dokładną diagnostyką stanu zdrowia intymnego i ogólnego kobiety. Kwalifikacja do rozpoczęcia procedury medycznej jest bowiem konieczna głównie ze względów bezpieczeństwa. Podczas niej lekarz weryfikuje również istnienie wskazań do labioplastyki oraz ocenia preferencje i możliwości każdej kobiety. Planuje przebieg redukcji warg sromowych mniejszych, zachowując proporcje narządów intymnych. Zaznajamia też pacjentkę z proponowanymi rozwiązaniami terapeutycznymi i przedstawia przewidywane efekty zabiegu.
Spis treści:
Czym jest labioplastyka?
Przerost warg sromowych może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Ich powiększenie może być następstwem powracających infekcji, urazów, podrażnień mechanicznych, zastojów limfy, przebytych ciąż oraz porodów naturalnych. Kiedy jednak diagnozuje się przerost warg sromowych mniejszych? Lekarze tym mianem określają stan, gdy ich rozmiar przekracza 4 centymetry, mierząc wargi sromowe od ich podstawy do krawędzi. Do rozwoju tego stanu prowadzić może nadmierna aktywność fizyczna i seksualna (również masturbacja). Z zabiegu korzystać mogą wszystkie kobiety dorosłe, u których nie stwierdzono przeciwwskazań do jego wykonania. Skuteczność labioplastyki jest wysoka, dzięki czemu zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością.
Głównym celem labioplastyki jest zmniejszenie rozmiaru warg sromowych tak, by fizjologicznie schowały się one pod wargami sromowymi większymi. Ich rozmiar staje się zatem zbliżony lub wręcz równy. To procedura z zakresu ginekologii estetycznej, którą wykonywać może wyłącznie wyszkolony i doświadczony lekarz.
Skuteczność labioplastyki a jej popularność. Efekty labioplastyki – czego można się spodziewać po korekcie warg sromowych?
Skuteczność labioplastyki jest niemal natychmiastowa. Efekt zabiegu to nie tylko widoczne zmniejszenie rozmiaru warg sromowych, ale również poprawa ogólnego wyglądu i estetyki narządów intymnych kobiety. Głównym efektem zabiegu jest redukcja widoczności warg sromowych mniejszych pod wargami sromowymi większymi z jednoczesnym zwiększeniem komfortu seksualnego u pacjentki. Widoczność efektów zależna jest od wybranej przez lekarza metody zabiegowej i indywidualnych preferencji oraz możliwości każdej pacjentki. Osiągnięcie idealnych proporcji może w niektórych przypadkach okazać się utrudnione, zwłaszcza gdy lekarz ma do czynienia ze znacznymi deformacjami w obrębie żeńskich narządów płciowych. Z tego względu jeszcze przed rozpoczęciem zabiegu lekarz informuje swoją pacjentkę o spodziewanych efektach.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki u pacjentek – konsultacja lekarska i kwalifikacja
Plastyka warg sromowych może być wykonywana u pacjentek w różnym wieku, zmagających się z różnorodnymi trudnościami natury zdrowotnej i kosmetycznej. Do gabinetów zgłaszają się przede wszystkim te kobiety, którym nadmierny rozrost warg sromowych mniejszych przeszkadza w wykonywaniu czynności życia codziennego, uprawianiu sportu i kontaktach seksualnych. Wśród głównych wskazań do zmniejszenia warg sromowych wymienia się:
- przerost warg sromowych mniejszych;
- asymetrię narządów płciowych;
- utratę fizjologicznego kształtu warg sromowych i proporcji;
- utratę wypełnienia i objętości warg sromowych;
- trudności w utrzymaniu higieny okolic intymnych;
- dyskomfort podczas zbliżeń intymnych.
Deformacje kształtu warg sromowych mogą wynikać ponadto z ciężkiego przebiegu porodu siłami natury. W konsekwencji kobiety mogą nie odczuwać satysfakcji ze zbliżeń, a wręcz zmagać się z dolegliwościami bólowymi i utratą libido. Schorzenia sromu mogą grozić rozwojem nawracających stanów zapalnych. Wszystkie z tych objawów wpływają ponadto na komfort psychiczny kobiet, zmniejszając ich poczucie atrakcyjności i skutkując często ograniczeniem kontaktów seksualnych. Redukcja poziomu jakości życia u pacjentek zmagających się z przerostem warg sromowych widoczna jest w każdym obszarze ich funkcjonowania (nie tylko seksualnym).
Istotna jest nie tylko skuteczność labioplastyki, ale również jej bezpieczeństwo. Podczas kwalifikacji pacjentki lekarz eliminuje ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. W razie wątpliwości kieruje kobietę na dodatkowe badania ginekologiczne lub konsultacje z innymi specjalistami. Przeciwwskazaniami do labioplastyki są choroby ginekologiczne stwierdzone u pacjentki, głównie onkologiczne. Aktywne infekcje, ciąża, miesiączka, zaburzenia krzepliwości krwi również uniemożliwiają lekarzowi bezpieczne wykonanie tej procedury ginekologii estetycznej.
Laserowe zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej
Labioplastyka, czyli redukcja rozmiaru warg sromowych mniejszych cieszy się rosnącą popularnością głównie ze względu na niski poziom inwazyjności, wysokie bezpieczeństwo i skuteczność. Kobieta nie musi ponadto samodzielnie przygotowywać się do rozpoczęcia zabiegu. Wszystkimi formalnościami zajmuje się bowiem doświadczony lekarz. Istotne jest jednak, by na labioplastykę zgłosić się pomiędzy 7. a 15. dniem cyklu miesiączkowego. Przed zabiegiem należy ograniczyć lub całkowicie odstawić nikotynę, alkohol i inne używki oraz niektóre leki. Podczas wizyty konsultacyjnej kobieta powinna poinformować lekarza o wszelkich problemach ze zdrowiem, przebytych zabiegach i operacjach, infekcjach oraz stosowanych lekach.
Jaka jest skuteczność labioplastyki? Plastyka warg sromowych w Centrum Medycznym Kierach to wykorzystanie naszej autorskiej techniki. Nasi lekarze w jej przebiegu łączą fenestrację i technikę klinową. Z warg sromowych mniejszych wycinają niewielkie fragmenty tkanek. Wycinki mają kształt trójkąta. Wargi sromowe następnie modeluje się na nowo, a brzegi ran łączy za pomocą rozpuszczalnych szwów. W ten sposób można zachować unerwioną część środkową warg sromowych. Usunięcie nadmiaru tkanki lekarz wykonuje za pomocą lasera frakcyjnego. Zabieg odbywa się na fotelu ginekologicznym, w pozycji jak do badania ginekologicznego, i trwa nieco ponad godzinę. Pacjentka nie odczuwa bólu ani dyskomfortu dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Wśród innych procedur medycznych oferowanych przez lekarzy ginekologów, specjalistów z zakresu ginekologii estetycznej wymienia się laseroterapię pochwy, plastykę pochwy po porodzie oraz powiększanie punktu G. Popularne jest laserowe poprawianie elastyczności pochwy, czyli obkurczanie pochwy laserem, zwiększające doznania seksualne obu partnerów.
Skuteczność labioplastyki a rekonwalescencja po redukcji przerostu warg sromowych mniejszych
Labioplastyka to zabieg, po którym powstała rana goi się stosunkowo szybko. Korekcja warg sromowych mniejszych nie powoduje blizn. Nie wiąże się też z koniecznością hospitalizacji pacjentki ani jej długotrwałej rekonwalescencji. To procedura plastyczna obarczona ponadto niskim ryzykiem powikłań i skutków ubocznych.
Po zabiegu korekty rozmiaru warg sromowych kobietom zaleca się wzmożoną higienę miejsc intymnych i dbałość o dostęp powietrza. W okresie rekonwalescencji wskazane jest stosowanie pryszniców, wkładek intymnych i delikatnych środków myjących (głównie mydła). Unikać należy przede wszystkim długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej i uprawiania sportu. Pacjentkom zabrania się jazdy na rowerze, ćwiczeń siłowych i aktywności seksualnej przez okres kilku najbliższych tygodni po zabiegu. Proces gojenia trwa zwykle do 2 miesięcy i składa się z kilku etapów. Zakłócenie ich przebiegu może prowadzić do patologicznych krwawień, obrzęków, a nawet konieczności powtórzenia zabiegu chirurgicznego.
Dodaj komentarz