Stomatologia

Jak dbać o zęby po bondingu?

jak dbać o zęby po bondingu

Bonding zębów uznawany jest obecnie za nowoczesną metodę skutecznej poprawy wyglądu uzębienia człowieka. Zdobywa coraz więcej zwolenników wśród pacjentów, którym zależy na szybkim i zarazem trwałym rezultacie. Zastosowanie żywicy kompozytowej umożliwia stomatologom wykonanie korekcji kształtu zęba i naprawy drobnych uszkodzeń, a nawet maskowanie przebarwień. Materiał wykorzystywany do odbudowy zębów bondingiem jest elastyczny i uniwersalny. Umożliwia nadanie zębom określonego kształtu i koloru. Wymaga jednak szczególnej dbałości i staranności podczas późniejszej pielęgnacji. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak dbać o zęby po bondingu, by cieszyć się efektem kompozytowego wypełnienia na dłużej.

O tym, jak dbać o zęby po bondingu najlepiej poinformuje pacjenta sam lekarz wykonujący zabieg estetyczny. Zastosowanie tej metody wymaga bowiem uprzedniej kwalifikacji stomatologicznej. Procedura dentystyczna jest mało inwazyjna, ale skuteczna. Można ją wykonać niemal u wszystkich dorosłych pacjentów, gdyż w jej przebiegu struktura zęba pozostaje w stanie nienaruszonym.

Dlaczego warto wykonać bonding zębów?

Bonding zębów jest zabiegiem stomatologicznym, polegającym na nałożeniu na zęby specjalnego materiału kompozytowego. Jest szybki, bezbolesny i nie wymaga ingerencji w strukturę zęba. W porównaniu do innych metod odbudowy uzębienia nie jest inwazyjny i nie uszkadza szkliwa ani innych części zęba. Wykonywany jest w różnych sytuacjach i u pacjentów o różnorodnych zaleceniach. Zawsze jednak głównym jego celem jest widoczna poprawa estetyki zębów. Mogą być one bowiem ukruszone, uszkodzone, przebarwione lub posiadać nierówności. Zabieg pomaga również w zamknięciu diastemy, czyli niefizjologicznej przerwy pomiędzy przednimi zębami (jedynkami). Niezależnie od przyczyny, dla jakiej pacjent zgłasza się do gabinetu dentysty celem odbudowy zębów, powinien on dowiedzieć się również, jak dbać o zęby po bondingu. Jedynie ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich gwarantuje długotrwały efekt pięknego i zdrowego uśmiechu.

Bonding jest atrakcyjną alternatywą dla licówek. Wypełnienie kompozytowe to również skuteczny sposób na ukruszony ząb, który można w łatwy sposób odbudować. Jeżeli pacjent zmaga się z zaawansowanymi problemami i złożonymi ubytkami w uzębieniu, bonding może się okazać niewystarczającym rozwiązaniem. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których lekarz stwierdza głębokie ubytki próchnicze, rażące uszkodzenia zębów, nierówny zgryz. Wówczas zaleca się wdrożenie innego postępowania. Wśród najczęstszych metod wymienia się zaś licówki porcelanowe, korony lub leczenie ortodontyczne.

Czy wykonanie bondingu jest bezpieczne?

„Jak dbać o zęby po bondingu” to nie jedyne pytanie, które nurtuje potencjalnych pacjentów gabinetów stomatologicznych. Wielu z nich zastanawia się również nad tym, czy procedura ta jest bezpieczna, ile trwa i jakie są przeciwwskazania do jej wykonania. Niezwykle istotny dla komfortu i bezpieczeństwa pacjentów jest fakt, że zęby poddawane bondingowi powinny być zdrowe. Konieczność ta dotyczy również dziąseł i przyzębia. Głównym przeciwwskazaniem do skutecznej odbudowy zęba z wykorzystaniem kompozytu żywicy są stany zapalne i próchnica. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne może zatem okazać się leczenie zmian próchnicowych, chorób przyzębia lub nawet endodoncji, czyli leczenia kanałowego.

Przed wykonaniem bondingu konieczna jest konsultacja stomatologiczna. Podczas niej dentysta ocenia stan uzębienia i upewnia się co do możliwości uzyskania pożądanych efektów zabiegu. Cała procedura wykonywana jest zwykle podczas jednorazowej wizyty stomatologicznej, która trwa ok. 1 godziny. Na czym polega odbudowanie zębów pacjenta kompozytem? Proces ten rozpoczyna się od przygotowania zęba bez jego szlifowania. Na powierzchnię wybranego zęba nakłada się specjalny żel, którego zadaniem jest przygotowanie jego struktury do przyjęcia kompozytu dzięki wykorzystaniu zjawiska tzw. adhezji. Lekarz dentysta aplikuje na żel warstwę kompozytu, odpowiednio modelując kształt zęba i wpływając na jego kolor. Dba jednocześnie o to, by uzębienie wypełnione kompozytem nie odznaczało się w sposób nienaturalny na tle innych zębów. Następnie zęby są utwardzane z wykorzystaniem specjalnej lampy UV lub światła laserowego.

Jak dbać o zęby po bondingu? Podstawowe zalecenia lekarzy

Jak dbać o zęby po bondingu? Specjaliści zwracają uwagę pacjentów szczególnie na konieczność zachowania odpowiedniej pielęgnacji i higieny jamy ustnej. By zachować trwałość bondingu i wysoce estetyczny wygląd zębów, należy regularnie szczotkować zęby i używać nici dentystycznej. Wskazane jest mycie zębów najlepiej po każdym posiłku, z użyciem miękkiej szczoteczki i pasty zaleconej przez dentystę indywidualnie dla potrzeb każdego pacjenta. Stałym elementem pielęgnacyjnej rutyny po zabiegu bondingu powinno też stać się nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Regularnie należy ponadto stosować specjalistyczne płyny do płukania jamy ustnej. Przegląd dentystyczny należy wykonywać systematycznie, z częstotliwością przynajmniej raz na pół roku.

Nawet najlepsze zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej nie są w stanie zapewnić pacjentowi stałego efektu wizualnego bez odpowiedniej pielęgnacji zębów. Zabezpieczenie kompozytem powierzchni zęba to zatem tylko połowa sukcesu. Piękny uśmiech i zdrowie jamy ustnej leży tu bowiem nie tylko w rękach specjalisty, ale również samego pacjenta. By cieszyć się pięknym uśmiechem, powinien on zadbać o właściwą dietę. Konieczne jest picie dużych ilości wody, która poprawia poziom pH jamy ustnej i wspomaga utrzymanie estetyki uśmiechu.

Skuteczna metoda poprawy wyglądu zębów – efekty bondingu

Zastanawiając się nad tym, jak dbać o zęby po bondingu nie sposób nie wspomnieć o efektach zabiegu, które są natychmiast oczekiwane przez pacjentów. To zabieg przywracający blask i równy kształt wszystkich zębów. Jednocześnie jest on stosunkowo tani, zwłaszcza w porównaniu do porcelanowych licówek. Ze względu na wykorzystywany podczas zabiegu materiał (kompozytową żywicę) efekt nie utrzymuje się na zawsze. Wobec tego zaleca się powtórzenie zabiegu. Pacjentów, którym zależy na osiągnięciu efektu wybielenia uzębienia, instruuje się dodatkowo o konieczności wcześniejszego wykonania zabiegu wybielenia zębów. Jeżeli zrobią to dopiero po bondingu, różnica w kolorze zębów może stać się bardziej widoczna, zwłaszcza w części, w której zastosowano kompozyt.

Jak dbać o zęby po bondingu i czego unikać po zabiegu bondingu?

Na trwałość kompozytu wpływ ma wiele różnorodnych czynników. Większość z nich jest zależna od postępowania i zachowania indywidualnego zarówno lekarza, jak i samego pacjenta. Szczególnie istotne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta do zabiegu i korzystanie z wysokiej jakości trwałych materiałów kompozytowych. W Centrum Medycznym Kierach oferujemy kompleksową opiekę doświadczonego lekarza, który stosuje u pacjentów wyłącznie sprawdzone preparaty do profesjonalnego bondingu. Zabieg wykonuje on z należytą starannością i precyzją, wydłużając czas trwałości efektu bondingu. Instruuje również pacjenta o tym, jak dbać o zęby po bondingu, by nie narażać ich na szybkie zniszczenie. Dzięki stosowaniu się do zaleceń dentysty możliwe jest uniknięcie konieczności powtórzenia zabiegu na tych samych zębach.

Wiele zależy również od zachowania pacjenta. Po zabiegu powinien on bowiem unikać spożywania pokarmów i picia napojów o działaniu barwiącym. To przede wszystkim kawa, herbata, czerwone wino oraz tytoń. Należy również powstrzymać się od spożywania twardych produktów, wymagających ciągłego gryzienia, co może skutkować uszczerbieniem bondingu. Ich stosowanie może rażąco zmniejszać efektywność zabiegu, wzbudzając niezadowolenie u pacjenta. Ze względów estetycznych warto zatem z nich zrezygnować i całkowicie wyeliminować z codziennego życia. Konieczne jest ponadto zgłaszanie się pacjenta na regularne wizyty kontrolne w celu monitorowania stanu zębów i szybkiej diagnostyki ewentualnych trudności w wyglądzie estetycznym uzębienia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67