Stomatologia

Bonding – alternatywa dla licówek? 

alternatywa dla licówek

Bonding kompozytowy jest mało inwazyjnym zabiegiem estetycznej odbudowy zębów. To alternatywa dla licówek, z których nie każdy pacjent może bezpiecznie i skutecznie skorzystać. W ten sposób można szybko i stosunkowo skutecznie poprawić zewnętrzny wygląd zębów. Zabieg ten nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Wystarczy konsultacja przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu procedury medycznej, wywiad lekarski i przegląd stanu jamy ustnej oraz drobne preparacje na powierzchni zęba.

Bonding zębów nie niszczy szkliwa, z tego względu cieszy się rosnącą popularnością w stomatologii estetycznej. Dentyści polecają to rozwiązanie przede wszystkim w przypadku konieczności odbudowy i zniwelowania niewielkich uszkodzeń zębów i przebarwień. Za pomocą bondingu można skorygować zniekształcone lub ukruszone zęby, a nawet odbudować odłamane korony zęba. Jako alternatywa dla licówek porcelanowych zabieg gwarantuje poprawę estetyki uśmiechu i szybką korektę kształtu zębów. Efekt estetyczny widoczny jest natychmiast po wykonaniu bondingu. W celu utrzymania jego trwałości należy jednak dbać o powtarzanie zabiegu.

Zabieg bondingu zębów – na czym polega i jak wygląda?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak odbudować zęby w bezpieczny, szybki i skuteczny sposób? Alternatywa dla licówek to przede wszystkim omawiany bonding zębów. Przed jego rozpoczęciem lekarz nie musi szlifować powierzchni zęba. Efekt zwiększenia estetyki zębów można uzyskać już na jednej wizycie u dentysty.

Odbudowa zęba bondingiem przebiega w kilku etapach. Poprzedza się ją higienizacją zębów, czyli złożonymi działaniami z zakresu profilaktyki stomatologicznej. W trakcie zabiegu zęby wytrawia się kwasem. Dentysta przepłukuje przygotowywane uzębienie, na ich powierzchnię nakłada następnie cienką warstwę żywicy kompozytowej barwy odpowiednio dobranej do koloru zębów pacjenta. Naświetla się ją, używając lampy polimeryzacyjnej. Jeżeli ząb wymaga dalszej korekty i efekt jednorazowego nałożenia żywicy nie jest zadowalający, poszczególne etapy bondingu powtarza się aż do uzyskania pożądanego rezultatu estetycznego.

Czym są licówki i kiedy się je stosuje u pacjentów?

Licówki to rodzaj wypełnienia protetycznego zęba. Mają postać łusek o grubości nieprzekraczającej 1 mm. Lekarze i protetycy projektują coraz cieńsze licówki dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii w procesie ich produkcji. Jak sama nazwa wskazuje, przyklejane są od przedniej strony zęba (lico). Przytwierdza się je do powierzchni zęba za pomocą kleju kompozytowego, co wymaga oszlifowania powierzchni zęba. To rozwiązanie stosunkowo trwałe, pozwalające na osiągnięcie trwałego efektu w krótkim czasie.

Rezultatem zabiegu z użyciem licówek jest odbudowa naturalnego wyglądu oraz przywrócenie anatomicznego położenia zęba w jamie ustnej pacjenta. Zabieg charakteryzuje się trwałością – licówki nie odklejają się i nie pękają. Służą pacjentom w niezmienionej formie nawet przez kilkanaście lat. Co istotne, pozostają całkowicie niezauważalne dla osób trzecich.

Alternatywa dla licówek – kiedy wykonać estetyczny bonding kompozytowy?

Licówki to nie jedyne rozwiązanie polecane w celu odbudowy zębów. Oprócz bondingu zębów popularnością wśród pacjentów cieszą się ponadto implanty dentystyczne i rozwiązania protetyczne. Szybka poprawa uśmiechu możliwa jest również dzięki wybielaniu zębów.

Profesjonalny zabieg odbudowy zębów warto wykonać w przypadku zniszczenia ich szkliwa i struktury. Do uszkodzeń tych może dojść na skutek nieprawidłowych nawyków w obrębie żuchwy i szczęki (bruksizm – zgrzytanie zębami), urazów mechanicznych w wyniku wypadku, stosowania nieprawidłowej diety, ogólnego osłabienia uzębienia. Zabieg zaleca się wszystkim, którzy chcą wyrównać strukturę powierzchni zęba. Wskazaniem do bondingu jest zatem:

  • likwidacja diastemy;
  • maskowanie pęknięć i niedorozwoju szkliwa;
  • zamykanie szpar pomiędzy zębami;
  • usunięcie przebarwień zęba;
  • zmiana kształtu i wysokości zębów jako alternatywa dla leczenia ortodontycznego;
  • odbudowa ukruszonego zęba.

Przeciwwskazania i bezpieczeństwo wykorzystania materiału kompozytowego

Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby, u których lekarz podczas wizyty konsultacyjnej stwierdza istnienie przeciwwskazań do rozpoczęcia bondingu. Tej procedury medycznej nie stosuje się u osób z dużymi defektami stomatologicznymi, w przypadku martwych zębów, mocno przebarwionych, niewyleczonych z próchnicy, ze zbyt małą ilością szkliwa. Przeciwwskazaniem do zabiegu może być ponadto nawyk obgryzania paznokci, stwierdzony u pacjenta, bruksizm i choroby przyzębia oraz dziąseł.

Bonding to alternatywa dla licówek i bezpieczna procedura, która nie jest związana z żadnym ryzykiem uszkodzenia powierzchni i struktury zęba. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Nie wymaga zatem stosowania znieczulenia. W przypadku osób szczególnie wrażliwych na ból lekarz zaleca zastosowanie znieczulenia miejscowego, zwykle w formie maści lub kremu. Bonding jest szybki i nie wymaga długiego pobytu pacjenta w gabinecie stomatologicznym. Atutem zabiegu jest ponadto łatwość pielęgnacji uzębienia po jego przeprowadzeniu.

W Centrum Medycznym Kierach zajmujemy się kompleksowym przygotowaniem pacjenta do zabiegu. Każdą nieinwazyjną metodę odbudowy zębów poprzedzamy skrupulatną diagnostyką stomatologiczną, wywiadem medycznym i badaniem. Dlaczego należy skonsultować się z doświadczonym dentystą przed rozpoczęciem zabiegu? To konieczność podyktowana głównie względami bezpieczeństwa i koniecznością weryfikacji wskazań oraz eliminacji przeciwwskazań. Podczas zabiegu wykorzystuje się certyfikowane preparaty i innowacyjne narzędzia.

Alternatywa dla licówek porcelanowych a trwałość zabiegu odbudowy zębów bondingiem

Bonding zębów nie jest równie trwałym rozwiązaniem, co zastosowanie licówek porcelanowych. Efekt bondingu z wykorzystaniem kompozytu jest odwracalny, co dla niektórych pacjentów stanowi niepodważalny atut metody. Efekt po bondingu cechuje się doskonałą estetyką wizualną. Widoczny jest od razu po zakończeniu wizyty w gabinecie stomatologicznym. Rezultat o kilkuletniej trwałości uzyskuje się bez ingerencji w tkanki zęba. Ten zabieg można zatem stosować nawet u najmłodszych pacjentów, u których doszło do niebezpiecznego uszkodzenia zęba. Bonding utrzymuje się na zębach pacjenta przez okres 3-10 lat. Dlaczego czas ten jest tak rozbieżny? Trwałość efektu zależy bowiem od narażenia uzębienia pacjenta na działanie czynników zewnętrznych.

Jako czynniki, które mają szczególny wpływ na trwałość efektu odbudowy zęba bondingiem, wymienia się przede wszystkim spożywane pokarmy i wypijane napoje. Niektóre z nich wykazują tendencję do tworzenia przebarwień, a nawet kamienia nazębnego na powierzchni zęba. Często bonding stosowany jest jako rozwiązanie tymczasowe, np. do czasu założenia zamówionych koron. By wzmocnić efekt estetyczny po przeprowadzeniu zabiegu i na stałe poprawić wygląd własnego uśmiechu, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Wskazówki dotyczą przede wszystkim konieczności unikania produktów barwiących szkliwo. Wśród nich wymienia się kawę, czarną herbatę, czerwone wino i papierosy. Efekt zabiegu można utrwalić również za pomocą działań z zakresu profilaktyki stomatologicznej, w tym również poprzez polerowanie powierzchni zęba.

Kiedy sprawdza się alternatywa dla licówek i koron?

Bonding jako alternatywa dla licówek opłacalny jest w przypadku chęci poprawy drobnych defektów kosmetycznych w obrębie uzębienia. Kompozytowy bonding szybko poprawia stan zębów, wyrównuje kolor naturalnych zębów, pomaga wypełnić szpary międzyzębowe. Trafność wskazań do odbudowy zęba kompozytem zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zawsze powinien on jednak mieć zdrowe i dobrze zachowane zęby. Muszą być wyleczone, z prawidłową funkcją zwarcia. Nie mogą być objęte leczeniem ortodontycznym. W przypadku konieczności wykonania złożonej odbudowy zębów bonding może okazać się nie tylko nieskuteczny, co wręcz nieopłacalny. Wówczas pacjenci zwykle decydują się na usługi z zakresu implantologii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67