Stomatologia

Jak odbudować zęby? Czy bonding jest skuteczny?

Jak odbudować zęby

Nad tym, jak odbudować zęby, zastanawiają się głównie ci pacjenci, którzy zmagają się z konsekwencjami ich mechanicznego uszkodzenia. Warto wówczas zapoznać się z różnorodnymi metodami leczenia, oferującymi odmienny efekt i cieszącymi się różnymi opiniami pacjentów. Współczesna stomatologia umożliwia odbudowanie zęba przynajmniej na kilka sposobów. Wśród nich największą popularnością cieszą się rozwiązania kompozytowe (bonding), odbudowa na sztyfcie, metody wykorzystujące włókno szklane lub wkład koronowo-korzeniowy. Każdy zabieg wiąże się jednak z koniecznością stosowania się do zaleceń lekarza w celu jak najdłuższego utrzymania efektu estetycznego oraz zdrowia odbudowanych zębów.

Szybką metodą nieinwazyjnej odbudowy zęba jest bonding. Ten krótki zabieg wykonuje lekarz stomatolog, pokrywając powierzchnię zęba cienką warstwą kompozytu, znanego już pacjentom ze swojej roli w wypełnieniach ubytków zębowych (zwykle próchniczych). Cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród pacjentów poszukujących informacji o tym, jak odbudować zęby. Istotne jest jednak, że przed rozpoczęciem zabiegu należy wyleczyć wszystkie zęby. Bondingu nie wykonuje się na chorym uzębieniu pacjenta.

Profilaktyka stomatologiczna dla zdrowego i pięknego uśmiechu

By pacjent nie musiał zastanawiać się nad tym, jak odbudować zęby, warto dbać o ich zdrowy wygląd. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim profilaktyka stomatologiczna, w ramach której wykonuje się zabiegi wzmacniające szkliwo, zapobiegające rozwojowi próchnicy, a nawet minimalizujące ryzyko wystąpienia niektórych urazów mechanicznych. To przede wszystkim złożona higienizacja, lakowanie bruzd, fluoryzacja, polerowanie zębów, usuwanie złogów naddziąsłowych i instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie wszystkim okolicznościom można jednak zapobiec.

Wskazania do rekonstrukcji zęba

Przed podjęciem rozważań, na czym polega i ile kosztuje odbudowa zęba, warto zastanowić się nad wskazaniami do tego zabiegu stomatologicznego. Bonding, protetyka, implantologia, zastosowanie wkładu koronowo-korzeniowego to mało inwazyjne procedury medyczne, które jednak wymagają uprzedniej kwalifikacji. W tym celu z pacjentem spotyka się lekarz Centrum Medycznego Kierach, który weryfikuje istnienie wskazań i eliminuje przeciwwskazania do zastosowania wybranych terapii. Wybierając spośród dostępnych metod odbudowy korony zęba, specjalista musi wziąć pod uwagę przede wszystkim ogólny stan zdrowia i uzębienia pacjenta, czy posiada on zdrowe korzenie, stan pozostałych zębów, zaawansowanie uszkodzeń mechanicznych, obecność ubytków próchniczych oraz ogólne osadzenie i lokalizację zęba w jamie ustnej pacjenta. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, co sprzyja maksymalizacji efektów wizualnych i poziomu zadowolenia pacjenta z wykonywanej usługi.

Kiedy i jak odbudować zęby? Do głównych wskazań do bondingu, wymienianych przez lekarzy podczas wizyt kwalifikacyjnych pacjentów, należą: uszkodzenia mechaniczne, konieczność wzmocnienia zęba, rekonstrukcja, uzupełnienie ubytków, nierówności, bruzd i przebarwień. Bonding umożliwia także odbudowę złamanego zęba.

Dobór odpowiedniej metody odbudowy zęba za pomocą dostępnych materiałów należy przede wszystkim do stomatologa. Skuteczne przywrócenie poprzedniego kształtu zęba jest możliwe wyłącznie dzięki doświadczeniu i wiedzy specjalistów. Istotne jest jednak również podejście pacjenta do wyboru metody odbudowy zęba. Powinien on wykazać szczególną chęć współpracy ze stomatologiem zwłaszcza jeżeli chodzi o działania z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Odbudowa zęba to proces mający na celu utrzymanie zęba w jamie ustnej. W doborze metody bierze się pod uwagę również możliwości finansowe pacjenta.

Czym jest odbudowa zęba kompozytem? Bonding a trwałość odbudowy korony zęba

Bonding zębów stanowi atrakcyjną alternatywę dla licówek. Pozwala na rekonstrukcję i odbudowę zęba na korzeniu, bez konieczności wykonywania ingerencji chirurgicznej. Zabieg jest odwracalny, gwarantuje jednocześnie stały efekt estetyczny i medyczny. Nie wymaga szlifowania powierzchni zębów, co niektórym pacjentom kojarzy się z ich uszkodzeniem i zniechęca do wykonywania odbudowy zęba. Czas trwania zabiegu zależny jest od stanu uzębienia pacjenta i jego oczekiwań oraz liczby zębów poddawanych bondingowi. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest oczyszczenie jamy ustnej pacjenta. W tym celu lekarz wykorzystuje specjalistyczne pasty, wykonuje również higienizację. Następnie wybiera barwę kompozytu, określa jego stopień przezierności, a powierzchnię zęba wytrawia. Używa wówczas specjalnego kwasu, by zwiększyć przyczepność powierzchni uzębienia pacjenta. Zęby płucze się i osusza, by lekarz mógł przejść do kolejnego etapu zabiegu.

Jak odbudować zęby z użyciem kompozytu? Kluczowym etapem procedury medycznej jest wykonanie tzw. bondu. Na powierzchnię zęba dentysta nakłada warstwę żywicy kompozytowej. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie zjawiska adhezji. Jego wystąpienie jest konieczne do połączenia powierzchni zęba z materiałem kompozytowym. Materiał syntetyczny musi szczelnie przylegać do zębów. Następnie do akcji wkracza światło lampy polimeryzacyjnej, dzięki któremu bond się aktywuje. Kompozyt nakłada się kolejnymi warstwami i je również utwardza pod wpływem światła. Stomatolog wykonuje korektę kształtu zęba, kontroluje barwę i nadaje optymalny stopień nabłyszczenia. W razie konieczności zleca się również wybielanie zębów.

Jak odbudować zęby – odbudowa zęba na korzeniu

Wśród innych metod odbudowy zębów wymienia się implanty dentystyczne. Stosuje się je nie tylko po utracie zębów w wyniku nieszczęśliwych wypadków i urazów mechanicznych. W ten sposób można bowiem szybko i skutecznie ograniczyć widoczność ubytków uzębienia po ekstrakcji. Do powstania zniekształceń i wystąpienia konieczności odbudowy zęba może dojść również w wyniku bruksizmu, czyli zgrzytania zębami. Nadmierne zaciskanie szczęk skutkuje starciem szkliwa, a nawet ukruszeniem wybranych zębów.

Jak odbudować zęby oprócz bondingu? Uszkodzenia zęba można zniwelować również za pomocą leczenia protetycznego. W ten sposób można wykonać zarówno rekonstrukcję zęba pojedynczego, koronę protetyczną, jak i cały łuk. Zależnie od stopnia uszkodzenia zęba, przed protetyką zaleca się zwykle usunięcie korzenia zęba lub zębów. Uzupełnienia protetyczne imitują strukturę zęba. Nie znajdują jednak zastosowania w przypadku niewielkich ubytków. Zwykle zaleca się je w znacznym braku uzębienia naturalnego pacjenta.

Czy możliwa jest odbudowa zęba po leczeniu kanałowym? Odbudowa zęba na włóknie szklanym

Jak odbudować zęby po leczeniu kanałowym? W takiej sytuacji lekarz zaleca zwykle odbudowę zęba na włóknie szklanym. Działanie to charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i nadaje zębom naturalny kolor. Z tego względu zarówno włókno szklane, jak i bonding wskazany jest przy opracowywaniu zębów przednich.

Jak odbudować zęby z gwarancją najlepszego efektu? Zalecenia po bondingu

Jak odbudować zęby i jakie są rezultaty procesu odbudowy zęba? W przypadku odbudowy zęba kompozytem utrzymanie długotrwałego efektu możliwe jest dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza. Dobry rezultat estetyczny można osiągnąć tą metodą już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Z tego względu to najpopularniejsza metoda rekonstrukcji zęba. To, jak długo efekt utrzyma się w widoczny sposób, zależy od wielu czynników zewnętrznych. Jednym z istotniejszych jest dieta pacjenta. Rodzaj spożywanych pokarmów i wypijanych napojów ma bowiem niebagatelny wpływ na przebarwienia powstające na powierzchni zębów pacjentów. Z tego względu po bondingu należy stosować tzw. białą dietę. Niewskazane jest spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina oraz palenie papierosów. Spożywanie twardych produktów może z kolei zwiększać ryzyko ponownego uszkodzenia mechanicznego zębów, ich uszczerbienia czy ułamania. Działanie czynników zewnętrznych i upływ czasu może prowadzić do ograniczenia widoczności efektów bondingu. Wówczas konieczne okazuje się powtórzenie zabiegu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67