Bonding sposobem na ukruszony ząb – na czym to polega?
Złamany lub ukruszony ząb to częsta sytuacja, która wiąże się zwykle ze znacznym dyskomfortem pacjenta. Powodować ją może wiele czynników, zarówno zależnych, jak i niezależnych od człowieka. Do uszkodzenia zęba dochodzi bowiem nie tylko w wyniku gryzienia zbyt twardych pokarmów. Niezależnie od przyczyny urazu, zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty. Stomatolog podczas krótkiej konsultacji oceni szkody, do jakich doszło wewnątrz jamy ustnej pacjenta i zaproponuje optymalne leczenie.
Skutecznym sposobem na ukruszony ząb okazuje się bonding kompozytowy. To mało inwazyjny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Z możliwości, jakie daje, może skorzystać niemal każdy dorosły pacjent. Pozwala bowiem na szybką i skuteczną poprawę ogólnego wyglądu zębów, bez konieczności stosowania licówek, protez czy implantów. Nie wymaga szczególnego przygotowania pacjenta. Nie wiąże się również z koniecznością długotrwałej rekonwalescencji.
Spis treści:
Ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny urazu
Zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych do uszkodzenia zęba dochodzi zazwyczaj w wyniku urazu mechanicznego. Złamany lub ukruszony ząb może być również skutkiem gryzienia zbyt twardych przedmiotów bądź wykorzystywania zębów do nieodpowiednich działań, np. jako dźwigni. Niektórzy pacjenci decydują się bowiem na ryzykowne zachowania, jak otwieranie zębami kapsli lub podważanie elementów przedmiotów. Niebezpieczna dla uzębienia może również okazać się biżuteria wewnątrzustna, zwłaszcza piercing języka lub warg. Może ona przyczyniać się do otarć i mikrourazów, które w efekcie powodują starcie i uszkodzenie szkliwa.
Ukruszony ząb – co robić i kiedy udać się do dentysty?
Złamanie korony zęba stałego to jedno z najczęstszych urazowych uszkodzeń zębów. Równie często zdarza się odłamanie szkliwa w obrębie korony lub ukruszony ząb przy dziąśle. Złamanie może mieć różnorodny przebieg i nastąpić na różnej długości zęba. To zwykle nadwichnięcie, wtłoczenie, przesunięcie lub wysunięcie całego zęba z zębodołu. Gdy zaobserwujemy u siebie ukruszony ząb, należy jak najszybciej udać się do dentysty. To on zdecyduje, jaki rodzaj leczenia będzie najlepszy w przypadku określonego urazu. W tym celu zbada jego miejsce, zleci również wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by oszacować zmiany pourazowe. Wynik badania obrazowego pozwala ponadto na odpowiednie zaplanowanie bezpiecznego leczenia zachowawczego lub ostateczne podjęcie decyzji o konieczności ekstrakcji zęba.
Gdy odłamie się fragment zęba, należy szczególnie uważać, by go nie połknąć. Jeżeli ząb po urazie znajdował się poza jamą ustną, konieczne jest opłukanie go wodą i usunięcie ewentualnych zabrudzeń. Najlepiej przechowywać go w specjalnym roztworze i jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Ukruszony ząb można umieścić również w pasteryzowanym mleku lub roztworze soli fizjologicznej.
Jak odbudowuje się złamany lub ukruszony ząb?
Leczenie ukruszonego zęba zależy przede wszystkim od rodzaju jego uszkodzenia. Gdy ząb został wybity z zębodołu, możliwa staje się jego replantacja, czyli ponowne umieszczenie wewnątrz. Zabieg ten należy jednak wykonać jak najszybciej po urazie, by okazał się on skuteczny.
Lekko ukruszony ząb można odratować z wykorzystaniem kompozytów. Plomba jest dopasowana kolorystycznie do barwy zębów, jest zatem niewidoczna i trwała. Jeżeli uszkodzeniu uległ ząb, który już wypełniony jest plombą, jest w trakcie leczenia kanałowego lub po nim, konieczne okazuje się zastosowanie zaawansowanych działań leczniczych. U większości pacjentów należy usunąć pozostałe w zębodole elementy zęba i zastosować ponownie leczenie kanałowe. Ostatecznie lekarz decyduje zwykle o konieczności założenia korony. Na przednią część zęba można również zastosować licówki. Można je nosić nawet kilkanaście lat, pod warunkiem bezwzględnego przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Zastosowanie implantu dentystycznego ma natomiast miejsce wówczas, gdy w wyniku urazu dochodzi do złamania korzenia i konieczne jest usunięcie całego zęba. Alternatywą może być most protetyczny.
Stan zębów, których dotyczył uraz, należy systematycznie kontrolować. Są one bowiem bardziej podatne na dalsze zniszczenia. Złamany ząb jest słabszy, co może skutkować rozwojem próchnicy lub dalszym pęknięciem. Skutki urazów często przebiegają natomiast w sposób bezobjawowy, nawet bezbolesny. W wyniku urazu może dojść do zahamowania rozwoju korzenia zęba, jego obumarcia, przebarwienia korony lub nawet zaniku kości wokół niego.
Bonding zębów – na czym polega i jak pomaga, gdy ząb się ukruszy?
Bonding zębów to alternatywa dla licówek. Zabieg nie jest skomplikowany, choć przebiega w wielu etapach. Zawsze należy go poprzedzić odpowiednimi działaniami z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Mowa tu szczególnie o konieczności poddania się higienizacji. Podczas zabiegu zęby wytrawia się specjalistycznym kwasem. W ten sposób ukruszony ząb przygotowuje się do bondingu kompozytowego, ale jednocześnie nie uszkadza szkliwa. Dentysta następnie przepłukuje przygotowywane uzębienie i na powierzchnię wybranych zębów lub zęba nakłada cienką warstwę żywicy kompozytowej. Podobnie jak w przypadku plomb, jej barwa jest optymalnie dobrana do koloru uzębienia pacjenta. Bonding nie będzie zatem widoczny gołym okiem. W razie konieczności pacjentom zaleca się również inne zabiegi estetyczne, np. wybielanie zębów.
Lekarz naświetla żywicę kompozytową za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Jeżeli ząb wymaga dalszej korekty i obróbki estetycznej, poszczególne etapy bondingu powtarza się sekwencyjnie. Dentysta decyduje się na ten krok wówczas, gdy efekt jednorazowego nałożenia żywicy na powierzchnię zęba nie jest zadowalający.
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, dzięki czemu nie wymaga zastosowania znieczulenia. W gabinecie stomatologicznym pacjentowi zapewnia się komfortowe warunki sprzyjające bezpieczeństwu przeprowadzanej procedury medycznej. Lekarz kompleksowo zajmuje się przygotowaniem pacjenta do bondingu. Lokalizuje ukruszony ząb, weryfikuje wskazania do rozpoczęcia zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Bondingu kompozytowego nie należy bowiem stosować u osób z niewyleczoną próchnicą, infekcjami czy stanami zapalnymi. Przeciwwskazaniem do jego rozpoczęcia są również istotne defekty stomatologiczne, liczne i znaczne przebarwienia, martwe zęby, zbyt mała ilość szkliwa na ich powierzchni.
Odbudowa ukruszonego zęba mlecznego – czy jest możliwa?
Złamania lub ukruszenia zębów mlecznych dotyczą najczęściej górnych środkowych siekaczy. Do uszkodzenia zębów u dzieci dochodzi zazwyczaj w wyniku urazu lub wypadku. Może być to upadek, nawet z niewielkiej wysokości, wypadek komunikacyjny lub uraz wynikający z uprawiania sportu kontaktowego bądź uczestnictwa w grach zespołowych. Urazy dotykające uzębienia statystycznie częściej dotykają dzieci, u których stwierdzono niedobory witamin w organizmie, wady zgryzu, zwłaszcza dotyczące wychylenia przednich zębów w szczęce. Narażeni na mechaniczne uszkodzenia zębów są również najmłodsi chorzy na padaczkę, niepełnosprawni fizycznie lub z upośledzoną koordynacją mięśni szkieletowych. Do ukruszenia zębów prowadzą również nieleczone, zaawansowane ubytki próchnicze. Osłabiać zęby może ponadto bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami, słyszalne i zauważalne u dzieci szczególnie w porze nocnej.
Jak odbudować zęby u dzieci? Ukruszony ząb mleczny odbudowuje się zwykle za pomocą plomby, czyli niewielkiego wypełnienia stomatologicznego, wykonanego ze specjalistycznego kompozytu. Działanie to jest możliwe jednak wyłącznie w przypadku niegroźnego urazu zęba. W poważniejszych sytuacjach konieczna może okazać się ekstrakcja zęba. Uraz zęba u dzieci najczęściej staje się przyczyną pourazowego zwichnięcia zębów. Rzadziej dochodzi do złamania korony lub korzenia zęba. U dzieci mamy do czynienia ponadto z wtłoczeniem zęba mlecznego w głąb kości wyrostka zębodołowego. Również w tym przypadku konieczne jest jego usunięcie, celem ochrony przed uszkodzeniem korony zawiązka zęba stałego.
Dodaj komentarz