Bonding zębów – czym jest i jakie efekty przynosi?
Bonding zębów należy do nieinwazyjnych metod szybkiej odbudowy powierzchni zębów, wykonywanych przez dentystów w gabinecie stomatologicznym. Podczas krótkiego zabiegu dentystycznego lekarz pokrywa powierzchnię zęba pacjenta cienką warstwą kompozytu znanego ze swojego zastosowania w wypełnieniach. Odbudowa zęba z jego wykorzystaniem jest możliwa bez konieczności ingerencji w tkanki głębokie zęba. Dzięki swojej małej inwazyjności cieszy się zatem wciąż rosnącą popularnością.
Istotną kwestią jest fakt, że bonding zębów wykonuje się jedynie na zdrowym uzębieniu. Przed przystąpieniem do opisywanego zabiegu należy zatem wyleczyć zęby. Procedura umożliwia korygowanie kształtu uzębienia, zapewniając doskonały efekt wizualny i estetyczny. Ingerencja w powierzchnię zęba jest niewidoczna gołym okiem. Odbudowa z użyciem kompozytu jest działaniem wieloetapowym. Można ją jednak wykonać nawet podczas jednej wizyty u stomatologa.
Spis treści:
Bonding zębów alternatywą dla licówek
Ze względu na niski stopień swojej inwazyjności bonding zębów stosowany jest powszechnie jako alternatywa dla licówek porcelanowych. Jego zaletą dla wielu pacjentów jest odwracalność. Zabieg nie wymaga bowiem szlifowania zębów, co jest zdecydowanie tańsze niż postępowanie w przypadku licówek. Co więcej, wiąże się z niższym ryzykiem powikłań i objawów niepożądanych podczas oraz po zakończeniu zabiegu. Efektem bondingu można cieszyć się już po jednorazowej wizycie u stomatologa. Można zatem osiągnąć go szybko, w krótkim czasie, bez konieczności powtarzania zabiegu i odbywania wielu wizyt w gabinecie dentystycznym.
Czym jest bonding zębów? Odbudowa zęba kompozytem przez dentystę
Czas trwania zabiegu zależy przede wszystkim od stanu uzębienia pacjenta. Istotna jest tu nie tylko liczba zębów, które wymagają korekty, ale również zdolności manualne i doświadczenie lekarza. Bonding zębów wymaga uprzedniego przygotowania wnętrza jamy ustnej do bezpiecznego i skutecznego przeprowadzenia zabiegu. Etap ten opiera się głównie na dokładnym oczyszczeniu jamy ustnej pacjenta. W tym celu używa się przede wszystkim specjalistycznych past czyszczących. Konieczne jest również wykonanie profilaktyki stomatologicznej, szczególnie higienizacji. Następnie należy wybrać barwę kompozytu, stopnia nasycenia i stopnia przezierności, tak, żeby zęby poddane bondingowi nie wyróżniały się na tle całego łuku. Zanim kompozyt pokryje powierzchnię zęba, poddaje się ją procesowi wytrawiania. Działanie to wykonuje się z użyciem specjalnego kwasu. Zęby należy wypłukać i osuszyć.
Kolejnym etapem zabiegu jest tzw. bond. Lekarz nakłada na powierzchnię zęba cienką warstwę żywicy kompozytowej, celem uzyskania adhezji z materiałem kompozytowym. Konieczne jest szczelne przyleganie materiału syntetycznego do zębów. Bond aktywuje się pod wpływem działania światła lampy polimeryzacyjnej. Od powodzenia tego etapu zależy końcowy efekt bondingu zębów. Dobrany kolorystycznie kompozyt nakłada się cienkimi warstwami i kolejno utwardza się je światłem. Lekarz wykonuje ponadto korektę kształtu zęba i nadaje powierzchni odpowiedni stopień nabłyszczenia. Gumki polerskie i pasty sprzyjają ograniczeniu ryzyka chłonięcia przez zęby barwników, np. z pożywienia. Po wypolerowaniu powierzchni pacjent dostrzega zniewalająco biały uśmiech, czyli efekt zabiegu, jakim jest bonding zębów.
Wskazania do zabiegu bondingu zębów w zakresie stomatologii estetycznej
Bonding zębów wykonuje się na zdrowym uzębieniu. To zabieg bezbolesny, nie wymaga zatem zastosowania znieczulenia miejscowego. Można go wykonać zarówno na jednym z wybranych zębów, jak i kompleksowo – w stosunku do całego uzębienia. Wskazania do jego wykonania weryfikuje się podczas wizyty kwalifikującej pacjentów do rozpoczęcia bondingu. Zaleca się jego wykonanie u pacjentów, u których wymagane jest korygowanie kształtu zęba utraconego w wyniku urazu mechanicznego, poprawienie estetyki nadwyrężonej uszkodzeniami zęba lub szkliwa, wyrównanie długości i szerokości zębów względem siebie. Dzięki bondongowi możliwe staje się również usunięcie przebarwień i wyrównanie kolorytu całego uzębienia, usuwanie diastemy czy korygowanie kształtu zębów po leczeniu ortodontycznym.
Przeciwwskazania
Mimo małej inwazyjności zabiegu bondingu zębów nie każdy pacjent może poddać się tej procedurze. W trosce o bezpieczeństwo, każdy zabieg stomatologiczny przeprowadzany naszym Centrum Medycznym poprzedzamy skrupulatną diagnostyką stanu zdrowia pacjenta i jego kwalifikacją. Podczas wizyty eliminuje się przede wszystkim przeciwwskazania do zabiegu. Wśród nich wymienia się bowiem obecność zmian próchnicowych, chorób dziąseł oraz przyzębia. Do zabiegu nie zostają zakwalifikowani również ci pacjenci, którzy są w trakcie leczenia ortodontycznego, mają zatem założony aparat ortodontyczny. W przypadku zbyt rozległych zmian i ubytków zaleca się pacjentom korzystanie z koron ceramicznych. Przeciwwskazaniem do bondingu jest też bruksizm (zgrzytanie zębami) oraz istniejąca wada zgryzu.
Trudności i powikłania po zabiegu bondingu zębów
Jako główną wadę, jaką charakteryzuje się bonding zębów, pacjenci wymieniają jego stosunkowo niską odporność na działanie czynników zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o wpływie spożywanych pokarmów i wypijanych napojów na ryzyko powstawania przebarwień uzębienia. Wobec tego często bonding stosowany jest jako rozwiązanie tymczasowe, np. do czasu założenia koron. Działanie czynników zewnętrznych może wraz z upływem czasu prowadzić do pogorszenia spektakularnych efektów bondingu. W związku z tym konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu w przyszłości. By wzmocnić efekt, należy stosować się do zaleceń lekarskich. Dotyczą one przede wszystkim stosowanej diety. Pacjenci po bondingu powinni unikać produktów przebarwiających zęby. To przede wszystkim kawa, herbata, czerwone wino i papierosy. Ponadto spożywanie twardych produktów może dodatkowo zwiększać ryzyko uszkodzenia mechanicznego zębów, zwłaszcza ich uszczerbienia czy ułamania.
Powikłania po bondingu zębów należą do rzadkości. Ten prosty zabieg nie wymaga bowiem naruszenia struktury szkliwa. Jest bezpieczny dla zębów i dziąseł. Nie powoduje chorób przyzębia ani żadnych dodatkowych objawów. Tuż po zakończeniu zabiegu niektórzy pacjenci zwracają uwagę specjalistów na konieczność przyzwyczajenia się do nowego wyglądu i struktury zęba. To szczególnie trudne dla tych, którzy przed bondingiem zmagali się z uzębieniem niejednolitego rozmiaru czy kształtu. Wówczas po zabiegu zmienia się ułożenie uzębienia w jamie ustnej, co początkowo okazuje się problematyczne np. podczas spożywania posiłku czy picia napojów.
Jaki jest efekt bondingu zębów i jak długo się utrzymuje? Wygląd zębów po bondingu
Efekt po bondingu zębów charakteryzuje się doskonałą estetyką wizualną. Spektakularny rezultat o wysokiej trwałości osiąga się bez ingerencji w tkanki zęba, dzięki czemu możliwe staje się zastosowanie tego zabiegu nawet u młodszych pacjentów. Zadowalająca różnica w kolorycie i kształcie uzębienia widoczna jest tuż po zakończeniu zabiegu bondingu. Wykonany profesjonalnie zapewnia długotrwały efekt. Bonding utrzymuje się na zębach pacjenta nawet przez okres od 3 do 10 lat. Czas ten charakteryzuje wysoka rozbieżność, uzależniona głównie od indywidualnych nawyków pacjenta i jakości wykonanej procedury stomatologicznej.
Kiedy opłaca się bonding zębów?
Wiedząc, na czym polega bonding zębów, można w łatwy sposób odpowiedzieć pacjentom na pytanie, czy to rozwiązanie sprawdzi się zależnie od ich indywidualnych potrzeb. Z pewnością jest to opcja optymalna dla tych osób, które chcą poprawić drobne wady estetyczne. Powinny one mieć zdrowe i dobrze zachowane zęby, z prawidłową funkcją zwarcia. W przypadku konieczności wykonania kompleksowej i wielopłaszczyznowej odbudowy zniszczonych zębów warto wybrać odbudowę porcelanową (implanty dentystyczne). Z kolei w niektórych przypadkach wystarczające może się okazać nawet popularne wybielanie zębów.
Dodaj komentarz