Ginekologia

Antykoncepcja dla mężczyzn – jak skuteczna jest wazektomia?

antykoncepcja dla mężczyzn

Niemal połowa wszystkich ciąż na świecie nie jest planowana. W związku z tym konieczna jest ciągła edukacja seksualna oraz prewencja. Niezwykle ważne jest stosowanie środków antykoncepcyjnych, najlepiej indywidualnie dobranych do potrzeb, możliwości i stanu zdrowia wszystkich osób podejmujących stosunki płciowe. Obecnie istnieje antykoncepcja dla mężczyzn i dla kobiet. Druga grupa środków antykoncepcyjnych wydaje się bardziej znana i z tego względu powszechniej stosowana. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy z partnerów może z pomocą specjalisty wybrać optymalną metodę zapobiegania ciąży. Powinna ona być zgodna z przekonaniami, brać pod uwagę aktualny stan zdrowia człowieka oraz jego oczekiwania wynikające z podejmowanej aktywności seksualnej. Mężczyźni coraz częściej decydują się na wezektomię. Czym jest i jaką skutecznością się charakteryzuje?

Mianem antykoncepcji nazywa się ogół działań podejmowanych w celu minimalizacji ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Wszystkie z metod mają jeden cel. To zapobieganie połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem lub zagnieżdżeniu w macicy zapłodnionej komórki jajowej. Rosnącą popularnością cieszy się antykoncepcja dla mężczyzn. Jakie metody stosują oni poza powszechnymi prezerwatywami?

Czy istnieje męska antykoncepcja hormonalna i tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn? Tabletki hormonalne i zastrzyk antykoncepcyjny tylko dla kobiet

Nowoczesna antykoncepcja umożliwia korzystanie z hormonalnych metod zapobiegania rozwojowi ciąży. Dostępne są one jednak wyłącznie dla kobiet. Antykoncepcja dla mężczyzn nie obejmuje jeszcze środków farmakologicznych o działaniu hormonalnym, które byłyby dostępne na polskim rynku farmaceutycznym. Brak tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie powinien jednak w obecnych czasach stanowić dużego problemu. Istnieje bowiem wiele innych metod, których skuteczność jest zbliżona do kobiecej tabletki hormonalnej. Kobiety z powodzeniem stosują zastrzyki i tabletki hormonalne – pigułki antykoncepcyjne z hormonami, których skuteczność wynosi aż 99,7% (w przypadku tabletki dwuskładnikowej) oraz 99,5% (w przypadku tabletki jednoskładnikowej).

Skuteczność naturalnych metod antykoncepcji

Do męskiej antykoncepcji niektórzy nadal zaliczają stosunek przerywany, który stanowi jednak mało popularny element naturalnych metod antykoncepcyjnych. Charakteryzuje się znikomym poziomem skuteczności, co wpływa na jego malejącą popularność. Stosowanie tej metody niesie ze sobą wysokie ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Plemniki zawarte są bowiem nie tylko w spermie, która opuszcza cewkę moczową mężczyzny podczas wytrysku, ale również w preejakulacie. To wydzielina, pojawia się niedługo przed ejakulacją i może doprowadzić do zapłodnienia.

Skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn – dostępne metody to nie tylko męskie prezerwatywy

Wśród metod antykoncepcji mechanicznej najczęściej wybierane przez mężczyzn i kobiety są prezerwatywy. Chronią przed nieplanowaną ciążą oraz różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. To głównie chlamydia, rzeżączka, kiła, wirus opryszczki, brodawczaka ludzkiego, a nawet HIV. Obecnie na rynku dostępne są prezerwatywy wykonane z różnorodnych materiałów, co powoduje, że korzystać z nich mogą również osoby uczulone na lateks. To najpopularniejsza antykoncepcja dla mężczyzn, nie daje jednak wysokiej pewności, że podczas stosunku nie dojdzie do zapłodnienia (98% jedynie przy prawidłowym sposobie stosowania). Najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn jest wazektomia.

Antykoncepcja dla mężczyzn – skuteczność wazektomii

Wazektomia to mało inwazyjny zabieg medyczny, który wymaga uprzedniej konsultacji medycznej i skrupulatnej kwalifikacji pacjenta. Jest medycznym zabiegiem legalnym, wykonywanym w większości krajów na świecie, w tym również w Polsce. To procedura chirurgiczna, która wymaga znieczulenia miejscowego mężczyzny i polega na obustronnym przecięciu nasieniowodów. Działanie to nie wpływa jednak na zdolności seksualne mężczyzny, w tym również na erekcję i wytrysk. Sperma pozbawiona plemników wykazuje niezdolność do zapłodnienia kobiecej komórki jajowej.

Jako najskuteczniejsza antykoncepcja dla mężczyzn, wazektomia cieszy się rosnącą popularnością. Nie stanowi już tematu tabu, a wokół jej tematyki krąży coraz mniej mitów. Zwiększa się bowiem ogólna świadomość społeczna dotycząca męskiej antykoncepcji, podobnie jak w przypadku zabiegów wykonywanych w zakresie urologii estetycznej (scrotox, powiększanie prącia).

Na czym polega zabieg wazektomii?

Wazektomia, jako antykoncepcja dla mężczyzn, ma na celu pozbawienie pacjenta możliwości zapłodnienia komórki jajowej u kobiety. Za pośrednictwem mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego lekarz wywołuje więc zamierzoną niepłodność u mężczyzny. Podczas zabiegu chirurg przez mosznę dociera do nasieniowodów i przecina je. Zabieg wykonuje się po obu stronach moszny, a wytworzonych niewielkich ran nie szyje się. Po ich zagojeniu na skórze moszny pacjenta pozostają niewielkie ślady, zwykle niewidoczne gołym okiem.

Zabieg wazektomii najczęściej można odwrócić. Chirurg może bowiem ponownie połączyć przecięte nasieniowody, przywracając płodność średnio u 80% pacjentów. Wpływ na powodzenie rewazektomii ma głównie czas, jaki upłynął od zabiegu przecięcia nasieniowodów. Ze względu na pożądaną trwałość działania, lekarze zalecają stosowanie tej metody męskiej antykoncepcji wyłącznie pacjentom, którzy nie planują już posiadania potomstwa w przyszłości. Warto tę decyzję przedyskutować z partnerką seksualną. Mężczyźni, poddający się wazektomii, są zwykle zadowoleni ze swojej decyzji i nie odczuwają negatywnych konsekwencji swojego działania. Warto wspomnieć, że wazektomia redukuje stres obecny podczas zbliżeń seksualnych, wynikający z obawy przed ryzykiem niechcianej ciąży. Co za tym idzie, poprawia zarówno relację partnerską, jak i jakość życia seksualnego partnerów.

Wazektomia a zdrowie intymne i seksualność po przecięciu nasieniowodów

Po przecięciu nasieniowodów jakość życia seksualnego mężczyzn nie zmienia się na gorsze. Różnica ze stanem sprzed zabiegu jest tylko jedna – po wazektomii w ejakulacie nie ma żadnej liczby plemników. Nasienie nie różni się pod względem składu chemicznego i struktury. Wzwód mężczyzny również pozostaje bez zmian. Wbrew powszechnej opinii, poddanie się wazektomii nie zwiększa ponadto ryzyka rozrostu gruczołu krokowego, rozwoju nowotworu prostaty czy chorób sercowo-naczyniowych.

W żadnym wypadku antykoncepcja dla mężczyzn nie oznacza braku możliwości odbycia stosunku seksualnego, impotencji, braku nasienia i braku możliwości wytrysku. Nasienie składa się przede wszystkim z substancji odżywczych, które są produkowane w prostacie i pęcherzykach nasiennych. Wazektomia nie wpływa zatem negatywnie na zdolności seksualne mężczyzn ani poziom testosteronu. Wręcz przeciwnie – może zwiększać poziom libido zarówno u nich samych, jak i ich partnerek seksualnych. Wytrysk po zabiegu przebiega w niezmienionej formie, a mimo to skuteczność tej metody wynosi nawet 99%.

Antykoncepcja dla mężczyzn – zalecenia po wazektomii (trwałej antykoncepcji)

Wazektomia nie wywołuje skutków ubocznych. Niewielka liczba pacjentów zauważa u siebie przemijający ból lub siniaki w miejscu zabiegowym. To jednak dolegliwości przemijające, o charakterze fizjologicznym po zabiegu. Wysoka skuteczność wazektomii sprawia, że ta forma antykoncepcji staje się coraz chętniej wybierana przez mężczyzn. Powikłania występują niezwykle rzadko, a rekonwalescencja po zabiegu nie jest skomplikowana. Co więcej, wykonanie zabiegu nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Zaleca się jednak wstrzemięźliwość seksualną przez kilka najbliższych dni po zabiegu. Pacjenci powinni pamiętać również o konieczności wykonania kontrolnego badania stanu nasienia. Plemniki nie znikają bowiem z ejakulatu z dnia na dzień, a współżycie w pierwszych tygodniach po zabiegu może wymagać stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67