Żywotność implantów zębowych, czyli jak długo wytrzymują implanty stomatologiczne?

Utrata zęba, bez względu na przyczynę, stanowi wyzwanie zdrowotne i estetyczne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza stomatologa. Dość szybko pojawia się wówczas pytanie o to, w jaki sposób najlepiej uzupełnić lukę w uzębieniu i która z metod jest najskuteczniejsza dla wybranego pacjenta. Techniki protetyczne lub implanty dobiera się bowiem indywidualnie do możliwości, preferencji i ogólnego stanu zdrowia osoby zainteresowanej leczeniem. Jedną ze skuteczniejszych metod używanych z powodzeniem już od wielu lat są implanty zębowe. Pacjenci cenią je przede wszystkim za wygodę stosowania, trwałość i naturalny wygląd. Pierwszym pytaniem, jakie nasuwa się jeszcze przed zabiegiem, jest pytanie o żywotność implantów zębowych oraz o czynniki, które mogą wpływać na ich trwałość.
Myśl o konieczności wymiany implantów zębów bywa niepokojąca. Wielu pacjentów zastanawiających się nad tym, jaka jest żywotność implantów zębowych, pragnie uzyskać stały efekt zdrowotny i estetyczny. Zwykle rezultat ten jest łatwy do osiągnięcia. Rzadko bowiem zdarza się, że implant należy wymienić. By zapewnić trwałość tego rozwiązania, należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarza i dbać o pielęgnację oraz higienę całej jamy ustnej.
Spis treści:
Implanty zębowe – czym są i kiedy się je stosuje?
Implant zębowy uważany jest obecnie za najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób zastąpienia utraconego zęba. To niewielka, zwykle tytanowa śruba, którą wszczepia się w kość szczęki. Ma kształt walca i gwintowaną powierzchnię. Dzięki temu możliwe staje się zastąpienie korzenia zęba i uzyskanie stałego efektu estetycznego oraz zdrowotnego. Długotrwały brak uzębienia może bowiem prowadzić do powstania wielu negatywnych konsekwencji. Zęby są przeciążone, podatne na przemieszczanie. Zmiany te przyczyniają się do zaburzeń okluzji. Konsekwencją ubytków może być również zanik kości wyrostka zębodołowego. Wszystkim tym powikłaniom można zapobiec, decydując się na leczenie implantologiczne. Długotrwała żywotność implantów zębowych sprawia, że rozwiązanie to ma coraz szersze grono zwolenników, nawet wśród pacjentów obawiających się ingerencji w kość szczęki. Zyskują oni nowy ząb, który pozwala im na nowo się uśmiechać, bez konieczności obawiania się lub ukrywania braków w uzębieniu.
Wskazania do leczenia implantologicznego obejmują stwierdzenie braku lub braków w uzębieniu dorosłego człowieka. Stosuje się je u pacjentów, którzy potrzebują trwałego sposobu na ich zastąpienie. Jest jedynym możliwym sposobem leczenia w sytuacji, gdy u pacjenta nie istnieje możliwość skutecznego założenia mostu protetycznego. Implanty zębowe zaleca się również w przypadku niewykształcenia zawiązków zębowych. Weryfikacją wskazań do rozpoczęcia procedury implantologicznej zajmuje się stomatolog i implantolog podczas wizyty kwalifikacyjnej pacjenta. Obejmuje ona skrupulatną diagnostykę i planowanie leczenia, z uwzględnieniem stanu zdrowia całej jamy ustnej.
Przeciwwskazania do wszczepienia implantu zębowego
Żywotność implantów zębowych to ich niezaprzeczalny atut, dla którego coraz większa liczba pacjentów decyduje się na procedurę implantologiczną. Należy jednak pamiętać o tym, że wiąże się ona z koniecznością ingerencji w kość i implantacji tytanowej śruby w jej wnętrzu. Działanie to niesie ze sobą niewielkie ryzyko wystąpienia komplikacji i powikłań. Choć są one rzadkie i zwykle nie zagrażają zdrowiu oraz bezpieczeństwu pacjenta, specjaliści dokładają wszelkich starań, by już podczas kwalifikacji pacjenta ograniczyć ich ryzyko do minimum. Dbając o bezpieczeństwo osób zainteresowanych wszczepieniem implantów, stomatolodzy eliminują więc ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Implantacji bezwzględnie nie wykonuje się u pacjentów z ostrymi schorzeniami ogólnymi, w złej kondycji psychofizycznej, z chorobami psychicznymi (psychoza, dysmorfofobia). Wśród względnych przeciwwskazań wymienia się ponadto brak wystarczającej ilości tkanki kostnej do umieszczenia w niej śruby, a także złą jakość kości. Ponadto: cukrzycę typu 1, nałogowe palenie tytoniu oraz radioterapię przeciwnowotworową.
Żywotność implantów zębowych – wpływ czynników biologicznych
Trwałość implantów zębowych zależy przede wszystkim od czynników biologicznych (przebiegu procesu osteointegracji) i ogólnego sposobu postępowania pacjenta. Przyjęciu się implantów sprzyja prawidłowy przebieg wrastania komórek kostnych (osteoblastów) w pory plazmy tytanowej śruby. Dzięki temu dochodzi do trwałego zespolenia się implantu z kością szczęki lub żuchwy. Połączenie to powinno powstać w ciągu kilku tygodni od wykonania zabiegu. Jeżeli do niego nie dojdzie, tytanowa śruba może samoistnie wypaść lub stracić stabilność, co stanowi wskazania do jej usunięcia w gabinecie stomatologicznym.
Wpływ na trwałość implantu ma stan tkanek kostnych pacjenta. Żywotność implantów zębowych może być krótsza u osób w podeszłym wieku, z zanikiem kości, o niekorzystnych warunkach anatomicznych w obrębie szczęki i żuchwy. Prawidłowe wszczepienie i funkcjonowanie implantów utrudniają również zaburzenia i dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego powodujące zbyt mocne zaciskanie zębów prowadzące do tarcia. Tkanki utrzymujące implant są wówczas szczególnie narażone na przeciążenia i osłabienie.
Żywotność implantów zębowych a odpowiednia higiena jamy ustnej i profilaktyka (higienizacja)
By zachować wysoką żywotność implantów zębowych i ich dobry stan wizualny, należy przestrzegać kilku głównych zasad dotyczących higieny i pielęgnacji jamy ustnej. Konieczne jest przede wszystkim regularne, codzienne mycie zębów, ze szczególną dbałością o usunięcie resztek jedzenia z obszarów wokół implantów. W usuwaniu płytki bakteryjnej z trudno dostępnych miejsc pomaga ponadto używanie nici dentystycznej. Utrzymanie zdrowia jamy ustnej wymaga również stosowania płynu do płukania ust z fluorem. Jak wszystkim pacjentom, również i tym z implantami zębowymi zaleca się systematyczne kontrole oraz profilaktykę stomatologiczną – higienizację, scaling, piaskowanie.
Nieprawidłowa dbałość o pielęgnację i higienę jamy ustnej z implantami zębowymi może prowadzić do powstania zespołu periimplantitis. To złożony proces zapalny, który dotyka najpierw wyłącznie tkanki miękkie (dziąsła), by następnie objąć kość, w jakiej osadzono implant. Pacjenci mogą zmagać się ponadto z licznymi chorobami przyzębia, zmniejszającymi stabilność, a zatem i żywotność implantów zębowych.
Jak długo wytrzymują implanty zębowe?
Implanty zębowe wykonuje się w taki sposób, by z powodzeniem służyły pacjentom przez wiele lat, nawet do końca życia. Mają bowiem potencjał terapeutyczny do tego, by pacjent nie musiał ich wymieniać. Przy odpowiedniej pielęgnacji żywotność implantów zębowych sięga nawet ponad 25 lat. Powszechnie przyjmuje się, że wymiana implantu może być konieczna u niektórych pacjentów po upływie ok. 10-15 lat.
Kiedy pacjent może zgłosić się na wymianę implantu zęba?
To, jaka jest trwałość implantów, zależy od wielu czynników. Istnieje jednak kilka okoliczności, w których należy niezwłocznie rozważyć możliwość ich wymiany. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na zachowanie czujności i ostrożności terapeutycznej oraz systematyczne badanie stabilności implantów. Sygnałem alarmującym, świadczącym o tym, że żywotność implantów zębowych maleje, jest ból lub dyskomfort w okolicy wszczepionej śruby z tytanu. Dolegliwości te mogą pojawiać się wyłącznie podczas spożywania posiłków lub mieć ostry przebieg. O stanie zapalnym świadczy z kolei krwawienie wokół implantu. Niepokojące powinny być ponadto zaczerwienienie, opuchnięcie lub cofnięcie dziąseł.
Wśród najczęstszych przyczyn usuwania implantów wymienia się zanik kości, uszkodzenia mechaniczne śruby, reakcję alergiczną, dyskomfort pacjenta podczas jedzenia. Usunięcie zrośniętego z kością implantu nie wymaga obecnie zastosowania złożonej procedury inwazyjnej. W razie konieczności występuje jego wycięcie, z oszczędnością otaczającej tkanki kostnej.
Dodaj komentarz