Czym jest profilaktyka stomatologiczna i dlaczego warto ją stosować?
Profilaktyka stomatologiczna to istotny element dbałości o zdrowie jamy ustnej. Systematyczne wizyty u stomatologa pozwalają zapobiec rozwojowi groźnych schorzeń, wśród których najpowszechniejszym jest próchnica zębów. Diagnostyka nieprawidłowości lub weryfikacja czynników ryzyka rozwoju chorób mogą sprawić, że pacjent uniknie długotrwałego i skomplikowanego leczenia zachowawczego. Wczesne wykrycie chorób zębów i przyzębia pozwala bowiem zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Na zabiegi profilaktyczne warto zgłaszać się do dentysty tak często, jak zachodzi na to potrzeba. Według specjalistów minimum to raz na pół roku.
Wśród najpopularniejszych zabiegów wykonywanych prewencyjnie w gabinecie dentystycznym wymienia się usuwanie osadu i kamienia nazębnego, scaling, piaskowanie, fluoryzację, lakowanie i lakierowanie zębów. Celem wszystkich z nich jest zapobieganie tworzeniu się na powierzchni zębów zbędnego osadu, złogów i zmian próchnicowych. Profilaktyka stomatologiczna dba o szkliwo zębów oraz stan przyzębia, ograniczając możliwość wystąpienia stanów zapalnych dziąseł i całej jamy ustnej. Co istotne, nawet przy odpowiedniej dbałości o higienę uzębienia, należy systematycznie odwiedzać stomatologa. Systematycznie, czyli jak?
Spis treści:
Jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna dla zdrowia jamy ustnej? Jak często należy odwiedzać dentystę?
Dentyści zalecają odbywanie wizyty kontrolnej przynajmniej raz na pół roku. Podczas niej lekarz wykonuje podstawowy przegląd dentystyczny stanu uzębienia pacjenta. Dokonuje oględzin całej jamy ustnej oraz zbiera wywiad medyczny. Poznaje potrzeby pacjenta oraz ewentualne objawy, z jakimi się zmaga. Jeżeli podczas przeglądu dentysta nie zauważy nieprawidłowości w jamie ustnej, profilaktyka stomatologiczna odbywa się planowo w kolejnym półroczu.
W przypadku stwierdzenia osadu nazębnego, kamienia lub ogólnych zanieczyszczeń zębów, lekarz zleca zabiegi prewencyjne o charakterze kosmetycznym. Polegają one na dokładnym oczyszczeniu zębów. Szczególne znaczenie w zapobieganiu chorobom jamy ustnej ma profilaktyka stomatologiczna u dzieci. Dzięki instruktażowi higienizacyjnemu oraz systematycznym spotkaniom z higienistką dentystyczną czy stomatologiem u najmłodszych pacjentów można wytworzyć zdrowe nawyki związane z higieną jamy ustnej. Zakres działań profilaktycznych jest zatem na tyle szeroki, że każdorazowo przed rozpoczęciem zabiegów należy ich przebieg skonsultować z lekarzem. Podczas wizyty kontrolnej zweryfikuje on istnienie wskazań do rozpoczęcia procedur prewencyjnych oraz wyeliminuje ewentualne przeciwwskazania.
Elementy profilaktyki chorób jamy ustnej
Profilaktyka stomatologiczna to przede wszystkim podstawowy przegląd dentystyczny, który może być połączony z wykonaniem dodatkowych badań. Wśród nich najczęstszym jest RTG. Jego wykonanie pozwala uwidocznić stan wszystkich zębów wraz z liczbą kanałów korzeniowych w danym zębie. Zdjęcie rentgenowskie wykorzystuje się głównie w celu prewencji schorzeń próchniczych, diagnostyki stanów zapalnych oraz po stwierdzeniu konieczności wykonania ekstrakcji zęba. Pomocne okazuje się również w ortodoncji. Popularne zabiegi to usuwanie osadu, usuwanie złogów naddziąsłowych, polerowanie zębów, lakierowanie i lakowanie zębów oraz fluoryzacja.
Podczas wizyty specjalista instruuje pacjenta o sposobach dbania o higienę jamy ustnej oraz przekazuje aktualne zalecenia. Może również posłużyć radą w doborze optymalnej szczoteczki i pasty do zębów.
Profilaktyka stomatologiczna – czy w zapobieganiu próchnicy zębów nie wystarczy codzienna higiena jamy ustnej?
Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Każdy ząb należy dokładnie wyszczotkować, przykładając się do jakości ruchu o charakterze wymiatającym. Ponadto, po myciu jamę ustną należy wypłukać wodą oraz płynem do płukania jamy ustnej. W ten sposób łatwo i szybko usuwa się pozostałe po myciu drobinki pokarmu oraz resztki pasty. Oprócz stosowania szczoteczki i pasty, każdy pacjent powinien być wyposażony w nić dentystyczną, za pomocą której czyści się przestrzenie międzyzębowe.
Profilaktyka stomatologiczna opiera się również na instruktażu prawidłowego sposobu dbania o higienę zębów. Mogą na niego liczyć zarówno młodsi pacjenci, jak i dorośli zgłaszający się na wizytę. By cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, konieczna jest jednak nie tylko dbałość o codzienną i właściwą higienę jamy ustnej. Nawet dokładne mycie zębów nie usunie wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na szkliwie. Kumulowanie się osadu i kamienia może z kolei sprzyjać powstawaniu chorób zębów i dziąseł.
Lepiej zapobiegać niż leczyć – jak przygotować się do wizyty profilaktycznej?
Profilaktyka stomatologiczna nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Wystarczy przestrzegać zasad codziennej dbałości o higienę jamy ustnej. Przed wizytą warto przypomnieć sobie wszystkie zauważone ostatnio niepokojące dolegliwości. Jeżeli pacjent posiada aktualne wyniki badań, które mogą nieść dla dentysty wartość diagnostyczną, warto zabrać je ze sobą do gabinetu. Mowa tu przede wszystkim o RTG pojedynczych zębów lub RTG pantomograficznym. Podczas wizyty lekarz informuje pacjenta o kolejnych etapach badania kontrolnego.
Na początku specjalista prosi pacjenta o wygodne usadowienie się w fotelu dentystycznym i przepłukanie jamy ustnej specjalnym roztworem. Na szyję pacjenta zakładany jest zwykle śliniak stomatologiczny, przypominający nieco fartuszek. Stomatolog obniża fotel w taki sposób, by i jemu i pacjentowi było wygodnie podczas przeprowadzania profilaktyki stomatologicznej. W niektórych przypadkach pacjentowi zakłada się również okulary ochronne – potrzebne są one m.in. podczas scalingu i piaskowania.
Jak wyglądają zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym – fluoryzacja zębów, scaling, usuwanie osadu i kamienia nazębnego, lakowanie
Fluoryzacja to podstawowy zabieg z zakresu higienizacji. Polega na aplikacji preparatu z fluorem na powierzchnię zębów. Zwykle ma on formę pianki lub żelu czy lakieru fluorowego. Specjalista nakłada go za pośrednictwem pędzelków. Pozostaje na zębach przez pewien czas, by następnie uwolnić do szkliwa jony fluorkowe. Celem zastosowania tego zabiegu jest wzmocnienie szkliwa i uodpornienie go na działanie szkodliwych czynników.
Mianem scalingu (skalingu) określa się zabieg, podczas którego higienistka lub lekarz usuwa złogi nazębne z powierzchni zębów. Wykonuje się go z użyciem ultradźwięków skutecznie rozbijających kamień nazębny. Zabieg zapobiega rozwojowi schorzeń jamy ustnej, przyzębia i dziąseł oraz eliminuje takie dolegliwości jak nieprzyjemny zapach z ust, delikatne przebarwienia czy nawracające infekcje w obrębie jamy ustnej.
W celu usunięcia osadu nazębnego i przebarwień wykonuje się piaskowanie zębów. W stomatologii używa się specjalistycznego narzędzia, które nosi miano… piaskarki. Wyrzuca ona pod określonym ciśnieniem mieszankę powietrza, wody i preparatu czyszczącego. Po zakończeniu piaskowania konieczne jest wypolerowanie powierzchni zębów. Działanie to ma na celu spowolnienie procesu ponownego osadzania się zanieczyszczeń na szkliwie.
Profilaktyka stomatologiczna to również lakowanie i lakierowanie zębów. Lakierowanie polega na pokrywaniu powierzchni zębów specjalnym lakierem z fluorem. Lakierować zęby można dopiero po scalingu i piaskowaniu. Z kolei lakowanie polega na zabezpieczeniu zdrowych zębów przed próchnicą poprzez wypełnienie naturalnych ich zagłębień. Materiał uszczelniający zwany lakiem stosuje się w celu ułatwienia procesu czyszczenia zębów podczas codziennej dbałości o prawidłową higienę jamy ustnej. Gładka powierzchnia zębów i spłycenie ich naturalnych bruzd sprzyjają dokładności w czyszczeniu za pomocą pasty i szczoteczki w warunkach domowych. Zabieg ten wykonuje się zwłaszcza na stałych zębach trzonowych i przedtrzonowcach.
Profilaktyka stomatologiczna – co zrobić, gdy zabrakło regularnych wizyt w gabinecie?
Profilaktyka stomatologiczna pozwala w łatwy sposób zachować zdrowie jamy ustnej. Dzięki odpowiedniej dbałości o jej stan higieniczny i zdrowotny pacjenci mogą długo cieszyć się własnymi, zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem. Dla osób, u których doszło do uszkodzeń uzębienia, rozwiązaniem jest stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. W niektórych przypadkach po utracie zębów konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań implantologii i protetyki.
Dodaj komentarz