Stomatologia

Implanty dentystyczne (zębowe) – wskazania, efekty i koszty

implanty dentystyczne

Utrata naturalnego uzębienia jest dla większości osób źródłem dyskomfortu i stresu. Wywołuje liczne kompleksy, które z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik leczniczych można łatwo wyleczyć. Niemal każdą utratę zęba można bowiem skutecznie zakryć dzięki możliwościom, jakie daje protetyka oraz implantologia. Stosowane powszechnie implanty dentystyczne to ścieżka leczenia, którą w pierwszej kolejności proponują lekarze, biorąc pod uwagę warunki anatomiczne pacjenta i troskę o pozostałe zęby. Implanty i protezy stosuje się zarówno w stosunku do pojedynczych braków w uzębieniu, jak i w przypadku całkowitego braku zębów.

W przypadku utraty zęba, każdy ubytek powinien zostać stosunkowo szybko uzupełniony. Zaniechanie tego działania może mieć bowiem tragiczne skutki. W wyniku barku nawet pojedynczego zęba w łuku uzębienia u pacjenta może dojść do zaniku kości, rozchwiania i zmiany położenia sąsiednich zębów, zmian w obrębie funkcjonowania stawów (zwłaszcza stawu skroniowo-żuchwowego) oraz pogorszenia estetyki uśmiechu. Braki w uzębieniu wpływają ponadto niekorzystnie na funkcje poboru pokarmu, gryzienia i żucia, a nawet połykania. Sprzyjają rozwojowi wad wymowy i zaburzają prawidłowy sposób zwarcia szczęki oraz żuchwy. Skutecznym sposobem na zapobieganie rozwojowi tych nieprawidłowości są implanty dentystyczne.

Czym są implanty zębowe? Rodzaje implantów zębów

Implanty dentystyczne nazywane są również implantami stomatologicznymi i wszczepami. Są sztucznymi zamiennikami korzenia zębowego. Uzupełniają bowiem braki w uzębieniu pacjenta, zarówno w szczęce, jak i żuchwie. Śrubkę wkręca się w kość, a na niej umieszcza się następnie łącznik. Jedyna widoczna na zewnątrz część implantu to korona. Imituje naturalny ząb. Wykonany jest z materiału biozgodnego, ograniczając ryzyko jego odrzucenia przez organizm pacjenta. Zwykle implanty dentystyczne wykonuje się z tytanu, a ich kolor dobiera się indywidualnie do barwy pozostałych zębów zainteresowanego. Poszczególne rodzaje wszczepów różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarem i długością, szerokością oraz rodzajem łącznika. Ich średnica waha się pomiędzy 3 a 4,2 cm.

W nowoczesnej implantologii wyróżnia się przede wszystkim implanty dentystyczne jedno- oraz dwufazowe. Pierwsze z wymienionych składają się ze śruby połączonej w stały sposób z łącznikiem. Z kolei implanty dwufazowe są bardziej złożone. Składają się ze śruby, łącznika i korony. Koszt implantowania zębowego różni się w zależności od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości anatomicznych każdego pacjenta. Zwykle koszt jednego implantu wynosi kilka tysięcy złotych. W Centrum Medycznym Kierach cenę usługi ustalamy indywidualnie podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do rozpoczęcia procedury medycznej.

Rola profilaktyki stomatologicznej w zapobieganiu uzupełnieniom protetycznym i implantom stomatologicznym

Czy implantom dentystycznym można zapobiec? Odpowiedź wydaje się na pozór prosta. W przypadku braków w uzębieniu, spowodowanych zaawansowanym stanem chorobowym zębów, wystarczyłaby odpowiednia higiena i profilaktyka stomatologiczna oraz leczenie zachowawcze. Dentyści podkreślają rolę higienizacji i instruktażu dotyczącego pielęgnacji stanu jamy ustnej w zapobieganiu rozwojowi próchnicy. Wielu ekstrakcjom można bowiem zapobiec, odpowiednio dbając o higienę, stosując płyny do płukania jamy ustnej i nitkując przestrzenie międzyzębowe. Konieczne są również systematyczne kontrole u specjalisty, które pozwalają na szybką diagnostykę ewentualnych zmian chorobowych w obrębie zęba lub przyzębia.

Inaczej rzecz ma się jednak w przypadku urazów mechanicznych oraz konieczności usunięcia zębów z innych względów niż rozwój próchnicy. Takim sytuacjom zwykle nie da się zapobiec, a umieszczenie w dziąśle implantu tytanowego umożliwia odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu.

Implanty dentystyczne – kiedy i u kogo można je zastosować? Odbudowa których braków w uzębieniu jest możliwa?

Osoby zainteresowane zabiegiem wszczepienia implantów zębowych to najczęściej te, u których występują jakiekolwiek braki w uzębieniu naturalnym. Stosowanie implantów jest wygodne. Ogranicza bowiem trudności wynikające z noszenia protez zębowych. Prace protetyczne na implantach są trwałe, stabilne i wygodne. Możliwe zatem staje się połączenie obu metod leczenia ubytków uzębienia. Leczenie pozwala na szybkie uzupełnienie braku zarówno jednego zęba, jak i całej grupy zębów, a nawet całego uzębienia pacjenta. Za pomocą implantu odzyskuje się koronę i korzeń zęba. Wskazaniem do leczenia implantologicznego jest ponadto ekstrakcja zębów, czyli ich celowe usunięcie, np. z powodu znacznego rozwoju procesu próchnicotwórczego. Zabieg implantacji jest zalecany również przed zastosowaniem leczenia protetycznego. Zwłaszcza jeżeli protezy częściowe osadza się na implantach zamiast na zębach naturalnych pacjenta.

Implanty dentystyczne – czy leczenie implantologiczne jest skomplikowane?

Implanty dentystyczne są bezpieczne i skuteczne. Zabieg połączenia implantu z kością nie należy do skomplikowanych. Jest również dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Przed jego wykonaniem lekarz przeprowadza podstawowe badanie stomatologiczne uzębienia pacjenta oraz wywiad medyczny. Konieczne jest wykonanie podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii profilaktycznej i zachowawczej. Zaleca się również diagnostykę radiologiczną. Wszelkie stany próchnicowe powinny zostać wyleczone. Stomatolog sprawdza stan uzębienia i występowanie próchnicy. Ocenia ponadto grubość, barwę i ruchomość błony śluzowej, szerokość wyrostka zębodołowego, ubytki kości i stan przyzębia. Wszystkie z tych informacji są mu niezbędne do określenia optymalnej ścieżki leczniczej dobranej indywidualnie do potrzeb i możliwości każdego pacjenta. Przed zabiegiem można także wykonać podstawowe badania laboratoryjne, głównie morfologię i wskaźniki krzepliwości krwi.

Przygotowaniem pacjenta do zabiegu jest również wykonanie tomografii komputerowej. Dzięki temu badaniu możliwe staje się ocenienie warunków kostnych i zaplanowanie przebiegu leczenia.

Czy elementy leczenia implantologicznego wymagają ingerencji chirurgicznej w obrębie szczęki i żuchwy?

Dbając o piękny uśmiech pacjentów, lekarze proponują im wszczepienie dwóch rodzajów implantów: śródkostnych i podokostnowych. Pierwsze z nich mocuje w obrębie kości szczęki lub żuchwy. Wszczep umieszcza się wewnątrz kości, a po upływie tzw. czasu integracji, implant się odsłania. Następnie lekarz zakłada łącznik i koronę zębową. Implanty podokostnowe są z kolei stosowane przede wszystkim u tych pacjentów, którzy cechują się niską gęstością kości. Wszczepienie tego implantu nie wymaga bowiem ingerencji w kość. Mocuje się je powierzchownie, przez co charakteryzują się one nieco mniejszym poziomem wytrzymałości.

Jak wszczepia się implanty dentystyczne?

Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, którego przebieg trwa około godziny. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Łoże kostne implantolog przygotowuje dzięki wykorzystaniu specjalistycznego wiertła. Do wnętrza kości wprowadza implant. Kontroluje jego położenie i stopień stabilizacji. Ranę, która powstaje, zaszywa się z użyciem nici chirurgicznych. W tym momencie dokonuje się osteointegracja, czyli gojenie tkanki kostnej wokół implantu. Następnie odsłania się implant i zakłada śrubę gojącą, dopiero po ostatecznym wygojeniu przystępując do uzupełnienia protetycznego. W przypadku znacznych braków w uzębieniu powszechnie stosuje się mosty protetyczne lub protezy. O zdrowie jamy ustnej z uzębieniem w formie implantów należy dbać jak o naturalne zęby.

Efekty zastosowania implantów tytanowych w przebiegu zabiegu chirurgicznego

Przed uzupełnieniem implantologiczym możliwe jest przeprowadzenie zabiegów regeneracyjnych kości, które zwiększają estetykę rezultatów oddziaływań terapeutycznych podejmowanych przez implantologa. To przede wszystkim podniesienie dna zatoki szczękowej. Dzięki implantom dentystycznym uśmiech pacjenta staje się fizjologiczny, a utracone zęby stają się niezauważalne. Zęby sąsiednie zyskują oparcie, co zapobiega rozwojowi wad zgryzu i wad artykulacyjnych. Uzupełnienie braków zębowych ułatwia higienę jamy ustnej i poprawia jej ogólny stan zdrowia.

W przypadku niektórych pacjentów leczenie implantologiczne niweluje również bruksizm, dbając o odpowiednie funkcjonowanie mięśni twarzoczaszki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. By zwiększyć efekt estetyczny zastosowanych implantów, wybrani pacjenci decydują się także na laserowe wybielanie zębów.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67