Czy wybielanie zębów jest skuteczne? Laser jako popularna metoda wybielania zębów
Wybielanie zębów jest skuteczne wówczas, gdy metoda leczenia przebarwień dobrana jest indywidualnie do potrzeb, możliwości i oczekiwań każdego pacjenta. Jeżeli na zębach widoczny jest osad lub nieestetyczna zmiana zabarwienia szkliwa, stajemy przed pytaniem, jaką metodę wybielania zębów wybrać. Chcemy przede wszystkim przywrócić blask i zdrowy wygląd uzębieniu. Nie należy jednak zapominać również o własnym bezpieczeństwie i weryfikacji wskazań oraz eliminacji ewentualnych przeciwwskazań do wykonania wybranych zabiegów. W pierwszej kolejności powinniśmy poznać przyczynę powstawania przebarwień na zębach. Konieczne jest zatem odbycie konsultacji dentystycznej, która da nam odpowiedź na nurtujące pytania i wątpliwości.
Spotkanie ze specjalistą jest pierwszym etapem dbałości o zdrowy i estetyczny wygląd jamy ustnej. Oceni on ogólny stan uzębienia, wskaże przyczyny, dla jakich warto wykonać zabieg wybielania, poinformuje o przeciwwskazaniach oraz ewentualnych skutkach ubocznych. Wybierze również optymalną metodę usuwania przebarwień z powierzchni zębów pacjenta. Wśród najskuteczniejszych metod wybielania zębów wymienia się laser oraz lampę Beyond. Zęby stają się widocznie bielsze niemal natychmiast po zabiegu.
Spis treści:
Na czym polega usuwanie przebarwień z zębów za pomocą lasera i lampy UV?
Laserowe wybielanie zębów jest skuteczne i bezpieczne. Za pomocą lasera można wybielić zęby nawet o kilkanaście odcieni w stosunkowo krótkim czasie. Zaletą zabiegu docenianą przez pacjentów jest długotrwałe utrzymywanie się efektów. Przy odpowiedniej dbałości o higienę i stosowaniu zabiegów profilaktycznych rezultaty są widoczne nawet przez okres 3 lat. Sam zabieg trwa zwykle około godziny. Polega na nałożeniu na zęby preparatu wybielającego i aktywowaniu go niebieskim światłem lasera diodowego. W składzie środka wybielającego zawarty jest głównie nadtlenek wodoru. Jego cząsteczki rozpadają się, a zarówno w szkliwo, jak i w zębinę wnikają substancje odpowiedzialne za rozjaśnienie, które zmniejszają widoczność przebarwień. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wybielania zębów lampą Beyond.
Kiedy wybielanie zębów jest skuteczne? Wskazania i przeciwwskazania a wybór metody wybielania zębów
Przed zabiegiem wybielania zębów metodą laserową lub lampą koniecznie należy przeprowadzić higienizację. Ta procedura z zakresu profilaktyki stomatologicznej polega na dokładnym oczyszczeniu wszystkich zębów pacjenta z kamienia nazębnego i osadu. Wykonuje ją higienistka stomatologiczna w warunkach gabinetowych. U wielu pacjentów bielszy odcień zębów widoczny jest już po zastosowaniu takich zabiegów jak piaskowanie zębów czy skaling.
Przebarwienia mogą być jednak widoczne nawet po dokładnej higienizacji. Wówczas nie mają charakteru powierzchownego, ale głęboki. To bezpośrednie wskazanie do rozpoczęcia procesu wybielania laserowego. Zabiegi zaleca się wykonywać w gabinecie stomatologicznym. Przebieg tych, które lekarz zleca do przeprowadzenia w warunkach domowych, należy ściśle kontrolować wspólnie ze specjalistą. Szkliwo i strukturę zębów łatwo jest bowiem uszkodzić. Raz zniszczone ciężko z kolei odbudować. Może się to wiązać z problemami z uzębieniem w przyszłości, dlatego warto unikać ryzykownych zachowań, podejmowanych w obrębie własnej jamy ustnej. Wybielanie zębów jest skuteczne, gdy przeprowadza się je ze wsparciem doświadczonego stomatologa.
Wybielanie zębów laserem to usługa, z której mogą skorzystać niemal wszyscy pacjenci chcący uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Leczenie można rozpocząć u osób, które ukończyły 16. rok życia i u których nie stwierdzono przeciwwskazań do zabiegu. Laserowe wybielanie zębów nie jest zalecane pacjentom cierpiącym z powodu chorób periodontologicznych. Pozytywnej kwalifikacji do zabiegu nie otrzymają osoby z głęboko odsłoniętymi szyjkami zębowymi, uszkodzonym szkliwem czy niezabezpieczonymi ubytkami w uzębieniu. Pacjenci nie mogą być ponadto uczuleni na związki chemiczne (np. nadtlenek wodoru). Jako przeciwwskazania do wybielania zębów laserem w gabinecie stomatologicznym wymienia się również stosowanie leków fotoreaktywnych oraz okres ciąży i karmienia piersią.
Ile trwa wybielanie zębów u dentysty?
Co jeszcze warto wiedzieć o wybielaniu zębów? Pacjenci często zastanawiają się również nad tym, jak długi czas spędzą na fotelu stomatologicznym w celu uzyskania widocznie bielszych zębów. Skuteczne wybielanie zębów lampą UV i laserem przynosi natychmiastowe rezultaty. Po krótkim zabiegu (trwającym do godziny) pacjent może wrócić do domu, gdzie zauważy pierwsze zmiany w barwie zębów. Zabiegu nie zaleca się powtarzać częściej niż raz w roku.
Czy wybielanie zębów jest skuteczne? Białe zęby a domowe sposoby na piękny uśmiech
Choć istnieją domowe sposoby wybielania zębów, stomatologia proponuje szybsze i skuteczniejsze rozwiązania. Zastosowanie preparatów dostępnych w aptece nie gwarantuje wysokiej skuteczności i bezpieczeństwa przeprowadzenia zabiegu w porównaniu do efektu wybielania zapewnianego przez stomatologa. Zazwyczaj pozwala rozjaśnić zęby jednie o kilka odcieni (zmiana sięga od 1 do 3 odcieni). Wśród metod wybielania zębów w domu wymienia się przede wszystkim wybielanie pastą, paskami, nakładkami, kredką i węglem aktywnym. Cały proces trwa zazwyczaj 2-3 tygodnie. Zwykle po upływie tego czasu pacjenci i tak zgłaszają się do dentysty, by rozjaśnić zęby w sposób profesjonalny.
Czy domowe wybielanie zębów jest skuteczne? Wybielanie zębów metodą nakładkową
Wybielanie zębów w domu nie będzie bardziej efektywne niż w gabinecie, ale z pewności kosztuje mniej. W drodze kompromisu i w uzasadnionych przypadkach można jednak połączyć obie te możliwości. Czasami lekarz zaleca bowiem stosowanie nakładkowego wybielania zębów. W gabinecie lekarz bada zęby i dziąsła, wykonuje również dopasowaną do potrzeb pacjenta nakładkę. Następnie dobiera preparat do wybielania i instruuje pacjenta o konieczności samodzielnej aplikacji żelu i nakładek na zęby. Dla niektórych jest to niezwykle problematyczne i sprawia, że domowe wybielanie zębów jest nieskuteczne oraz staje się źródłem dyskomfortu. By wybielić zęby w domu za pomocą metody wybielania nakładkowego, konieczne jest samozaparcie i dyscyplina.
Czym różni się profesjonalne wybielanie zębów od usuwania przebarwienia zębów w domu?
Profesjonalne wybielanie zębów jest skuteczne ze względu na wykorzystanie specjalistycznych środków i odpowiednio dobranych metod. Ponadto w specjalistycznym gabinecie dentystycznym ogranicza się ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i skutków ubocznych zabiegu. Pacjenci, przeprowadzający wybielanie zębów metodą nakładkową w domu, często skarżą się bowiem na wzrastającą nadwrażliwość zębów i podrażnienie dziąseł. Dyskomfort mija najczęściej po upływie kilku dni. Jeżeli jednak utrzymuje się długotrwale, wskazana jest konsultacja lekarska. Gdy przeprowadzonemu zabiegowi towarzyszy silny ból, krwawienie, ogólny dyskomfort lub inne niepokojące objawy, również należy o nich niezwłocznie poinformować lekarza. W specjalistycznej placówce medycznej to zadanie pacjenta jest ułatwione. Ma on bowiem nieograniczony dostęp do stomatologa. Podczas zabiegu pozostaje pod ścisłą opieką i kontrolą specjalisty.
Samodzielnie w domu nie wykonamy wybielenia zębów martwych. Nie zweryfikujemy ponadto istnienia przeciwwskazań do wybielania z użyciem określonych środków chemicznych. Jednak największą różnicą między wybielaniem w domu a wybielaniem laserowym jest efekt.
Jakie są zalecenia po laserowym zabiegu wybielania zębów u stomatologa? Jak zachować efekt wybielania?
Po przeprowadzeniu zabiegu wybielania zębów z użyciem lasera lub lampy UV należy zachować tzw. białą dietę, szczególnie przez pierwsze dwa tygodnie. Pacjent powinien spożywać przede wszystkim te produkty, które nie sprzyjają pojawianiu się kolejnych przebarwień na powierzchni jego uzębienia. To pieczywo, makarony, jasne mięsa, nabiał, zupy i kremy z białych warzyw. Do dwóch godzin po zabiegu nie można nic jeść, żuć gumy i myć zębów. Dopuszczalne jest jedynie picie wody mineralnej niegazowanej. Należy bowiem pamiętać o tym, że wybielanie to proces długotrwały i reakcja chemiczna w jamie ustnej pacjenta trwa jeszcze po zakończeniu zabiegu. Po rozjaśnieniu koloru zębów należy myć je z użyciem delikatnej pasty oraz miękkiej szczoteczki.
Dodaj komentarz