Chirurgia plastyczna

Bichectomia, czyli wyszczuplanie policzków – na czym polega ten zabieg?

wyszczuplanie policzków

Procedura chirurgii plastycznej, jaką jest wyszczuplanie policzków, czyli fachowo bichectomia, pozwala nie tylko na optyczne odchudzenie twarzy, ale również na zmniejszenie widoczności postępującego procesu starzenia się pacjenta. Choć nie oddziałuje bezpośrednio na wygląd i kondycję skóry, znacząco wpływa na kształt twarzy. Wraz z upływem lat staje się ona szersza u podstawy, czego nie da się zniwelować z wykorzystaniem kosmetyków, za pomocą konturowania makijażem czy nawet ćwiczeniami. Z pomocą przy wyszczupleniu twarzy przychodzą pacjentom fachowcy – zwykle jest to chirurg, który specjalizuje się w wykonywaniu mało inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Schematycznie proces starzenia się twarzy przedstawia się w formie odwróconego trójkąta. W młodości jego podstawa znajduje się na górze twarzy. Pod wpływem działania czynników zewnętrznych, a przede wszystkim nieuchronnego upływu lat, przemieszcza się do dolnej jej części. Starzejąca się twarz to zatem nie tylko zmarszczki i utrata jędrności skóry. Zbyt wydatne policzki stanowią dla niektórych pacjentów znaczny defekt kosmetyczny. Gdy skóra w ich okolicy dodatkowo staje się obwisła i traci elastyczność, pacjenci poszukują skutecznego rozwiązania estetycznych trudności. Często decydują się na chirurgiczne wyszczuplanie policzków poprzez wycięcie tzw. poduszek Bichata (bichectomię).

Jak optycznie wyszczuplić twarz i modelować ją bez pomocy specjalisty?

Efekt wyszczuplenia twarzy czasami możliwy jest do osiągnięcia za pomocą diety, odpowiedniej podaży wody i dbałości o naturalny lifting, jednak nie w przypadku każdego pacjenta. Wiele zależy od ogólnego kształtu i wyglądu twarzy, rysów twarzy, ilości kolagenu i elastyny oraz zastosowania indywidualnych metod. Wyszczuplanie policzków bez pomocy specjalistów nie należy do łatwych zadań. Jest procesem długotrwałym, podobnie jak odchudzanie całej sylwetki człowieka. Policzki mogą zmniejszyć swoją objętość, rzadko jednak domowy efekt liftingu jest zadowalający dla pacjentów. Istotne jest m.in. spożywanie zbilansowanych posiłków, właściwe nawodnienie organizmu oraz dostarczanie do wnętrza ustroju składników odżywczych (również w formie suplementów). Pomocny może okazać się masaż, który przywraca odpowiednie krążenie krwi i limfy w komórkach, poszerza naczynia krwionośne, zapobiega obrzękom i zmniejsza ryzyko rozwoju zgrzytania zębami (bruksizmu).

Poduszki Bichata, inaczej nazywane również torebkami Bichata, to ciało tłuszczowe, które znajduje się wewnątrz ludzkich policzków po zewnętrznej części mięśnia policzkowego. Ich skład to głównie masa tłuszczowa, otoczona cienką warstwą tkanki łącznej. Szczególnie wyeksponowane są u noworodków i niemowląt, a ich kształt z czasem ulega przekształceniom. Jeżeli poduszki Bichata są zbyt wydatne w wieku dorosłym, niektórzy pacjenci decydują się na bichectomię. Podczas zabiegu dochodzi bowiem do chirurgicznego wycięcia tego obszaru anatomicznego. Pacjenci pozbywają się zatem części komórek tłuszczowych z własnego organizmu.

Chirurgia plastyczna a wyszczuplanie policzków – bezpieczeństwo i przygotowanie do zabiegu w gabinecie medycyny estetycznej a powikłania

Decydując się na chirurgiczne wyszczuplanie policzków w Centrum Medycznym Kierach, pacjent nie musi się specjalnie przygotować do zabiegu. Wszystkim zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Ze względów bezpieczeństwa bichectomię każdorazowo poprzedza konsultacja lekarska. Niemożliwe jest bowiem przeprowadzenie chirurgicznej procedury medycznej bez zapoznania się z ogólnym stanem zdrowia, potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Konsultację przeprowadza specjalista z zakresu chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej – ten sam, który odpowiedzialny jest za bezpieczne i efektywne wykonanie zabiegu.

Konsultację lekarską wykonuje się przed wszystkimi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. To m.in. niechirurgiczna korekta nosa, laserowe usuwanie tatuażu, a nawet leczenie nadpotliwości toksyną botulinową.

Podczas kwalifikacji pacjenta do chirurgicznego zmniejszania policzków lekarz weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Poddać się tej procedurze mogą wyłącznie zdrowi pacjenci – bez żadnych infekcji, również wewnętrznych, zwłaszcza w obrębie jamy ustnej. Dzięki skrupulatnej kwalifikacji pacjentów do bichectomii możliwe staje się znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań i skutków ubocznych wykonywanego zabiegu. Jak każda procedura medyczna, również wyszczuplanie policzków wiąże się jednak z możliwością działań niepożądanych. Niektórzy pacjenci skarżą się na nadmierne krwawienie i tkliwość rany pozabiegowej. U niewielkiej liczby osób dojść może do rozwoju infekcji, najczęściej objawiającej się w postaci niebolesnego ropnia. Wszystkie wymienione powikłania wymagają leczenia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości podczas okresu rekonwalescencji pozabiegowej należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Najlepiej, gdy będzie to specjalista, który wykonywał bichectomię.

Jak wygląda bichectomia – mało inwazyjny zabieg wyszczuplający twarz?

Wyszczuplanie policzków metodą chirurgiczną odbywa się w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Cała procedura medyczna pozostaje więc dla pacjenta komfortowa i bezbolesna. Od wewnętrznej strony jamy ustnej pacjenta chirurg wykonuje niewielkie nacięcie, pomiędzy linią zgryzu a przewodem ślinianki przyusznej. Częściowo usuwa zatem poduszeczkę tłuszczową. Zabieg gwarantuje natychmiastowy efekt wyszczuplenia środkowej części twarzy.

Wyszczuplanie policzków – zalecenia i rekonwalescencja

Ani wykonanie zabiegu, ani późniejsza rekonwalescencja pacjenta nie wymagają jego hospitalizacji. Choć zabieg wymaga przerwania ciągłości tkanek, wyszczuplanie policzków jest mało inwazyjne. Wykonuje się je w ciągu kilkudziesięciu minut, a pacjent po zakończeniu zabiegu może opuścić placówkę medyczną. Przez kilka najbliższych godzin należy unikać przyjmowania płynów i spożywania pokarmów. Niewskazane jest stosowanie używek, palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Okres rekonwalescencji jest krótki, trwa zwykle do 10 dni. Przez cały ten czas należy powstrzymać się od picia gorących napojów oraz spożywania pikantnych i dobrze doprawionych potraw. Mogą one wzmagać dolegliwości bólowe i sprzyjać powstawaniu obrzęków oraz opuchlizny. Bez dbałości o odpowiedni stan rany niemożliwe stanie się uzyskanie zadowalającego i długotrwałego, zdrowego efektu plastyki.

Efekt zabiegu – odchudzenie twarzy, uwydatnienie żuchwy i konturów twarzy

Dzięki zabiegowi uzyskujemy efekt, który utrzymuje się na stałe. Wśród głównych efektów zabiegu pacjenci wymieniają przede wszystkim: poprawę owalu twarzy, wysmuklenie twarzy, uwydatnienie linii żuchwy, podbródka, kości policzkowych, modelowanie twarzy. Konturowanie twarzy i efekt optycznego zmniejszenia objętości policzków osiąga się z wykorzystaniem skalpela, bez konieczności utraty wagi przez pacjenta. To zmiana całej twarzy, często wyczekiwana przez część pacjentów przez wiele lat. Zwykle pierwsze rezultaty działań chirurga widoczne są od razu po wykonaniu zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej. U niektórych pacjentów może jednak występować opuchlizna i obrzęk, czasowo maskując osiągnięty efekt. Szybki rezultat dostrzegają zwykle te osoby, u których stwierdzono znaczny przerost tkanki tłuszczowej w okolicach ślinianek i w młodszym wieku. U starszych pacjentów pełen rezultat zabiegu widać zwykle po upływie ok. 3 miesięcy.

Dodatkowy, długotrwały efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry możliwy jest do osiągnięcia za pośrednictwem takich zabiegów jak: wolumetria twarzy, lifting z użyciem nici PDO i wypełniaczy (kwas hialuronowy, osocze bogatopłytkowe). Te zabiegi modelowania okolicy podbródka, ust, usuwania zmarszczek i bruzd nosowo-wargowych wpływają na koloryt skóry, stymulują produkcję i syntezę nowego kolagenu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

32 307 45 67