CENTRUM MEDYCZNE KIERACH

Leczenie kanałowe

Dentysta Tychy
Leczenie kanałowe Tychy

"Gwarancja najlepszych efektów i bezpieczeństwa wykonywanych usług to domena Centrum Medycznego Kierach."

dr n. med. Rafał Kierach

Leczenie kanałowe Tychy Centrum Medyczne Kierach

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja jest jednym z częściej wykonywanych zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej w naszych gabinetach dentystycznych. Jego celem jest zachowanie zdrowego zęba wewnątrz jamy ustnej, nawet w przypadku utraty miazgi. Z zęba usuwa się wyłącznie chorą tkankę, a powstałą przestrzeń zabezpiecza się specjalistycznym wypełnieniem. W nowoczesnej stomatologii leczenie endodontyczne nie kojarzy się już z bolesnym zatruciem zęba. Zabiegi są bowiem bezbolesne, a ich przeprowadzanie ma inny wymiar niż jeszcze kilka lat temu. Dbając o komfort i bezpieczeństwo pacjenta, nasi specjaliści w swej codziennej pracy wykorzystują nie tylko bezcenną wiedzę i umiejętności, ale również innowacyjny sprzęt, w który wyposażone są nasze gabinety.

U osób zainteresowanym leczeniem kanałowym większość wątpliwości dotyczy właśnie ewentualnej bolesności wykonywanego zabiegu, jego etapów oraz długości trwania. Istotna jest również kwestia skuteczności podjętego leczenia. Uspokajamy – tak jak wspomniano wyżej, leczenie kanałowe w naszym Centrum Medycznym jest bezbolesne. Jest bowiem wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Na pozostałe pytania powinien odpowiedzieć wyłącznie specjalista. Po wizycie kontrolnej i kwalifikującej do endodoncji poznaje on potrzeby i oczekiwania każdego pacjenta. Na podstawie uzyskanych informacji przedstawia plan terapii oraz szacuje czas jej trwania.

Leczenie kanałowe, czyli czyszczenie kanałów zęba (endodoncja) – kiedy jest skuteczne?

Na jakiej podstawie kwalifikuje się ząb do leczenia kanałowego? Leczenie kanałowe stosuje się przede wszystkim w przypadku stwierdzenia stanów zapalnych miazgi oraz okolicznych tkanek. Dzięki podjętej terapii możliwe jest zachowanie korony zęba w jamie ustnej pacjenta. Ponieważ ten zabieg stomatologiczny ma cechy leczenia zachowawczego, zalicza się go do grona metod stomatologii zachowawczej. Podczas endodoncji opracowuje się i oczyszcza system kanałów, z których usuwa się zapalną (martwą) miazgę. Kanały odkaża się i szczelnie wypełnia specjalistycznym preparatem. Należy również trwale odbudować koronę zęba. 

Kiedy można rozpocząć leczenie kanałowe? Do zabiegu kwalifikują pacjenta nasi doświadczeni stomatolodzy. Podstawowym wskazaniem do rozpoczęcia tej procedury medycznej jest stwierdzenie zapalenia lub martwicy miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Niektóre zęby uszkodzone w wyniku urazów również kwalifikuje się do endodoncji, poprzedzającej leczenie protetyczne.

Skuteczne leczenie zapalenia miazgi zęba lub jej martwicy skutkuje ograniczeniem nieprzyjemnych dolegliwości i objawów. Pacjenci zgłaszający się na endodoncję w naszym Centrum Medycznym skarżą się zwykle na ból zęba (najczęściej trudny do zlokalizowania). Reakcja chorego zęba na bodźce termiczne jest przedłużona. Jeżeli zapalenie ma charakter nieodwracalny, może przebiegać niemal bezobjawowo. Zwykle jest wynikiem rozwijającej się próchnicy i daje o sobie znać dopiero po przejściu stanu zapalnego przez wierzchołek korzenia. Ząb może ponadto zmienić swoją barwę i stracić połysk.

Jak pacjent powinien się przygotować do badania i leczenia kanałowego?

O wszelkich badaniach koniecznych do wykonania przed rozpoczęciem leczenia kanałowego informuje lekarz. Nieodłącznym elementem endodoncji jest jednak diagnostyka rentgenowska. W zdecydowanej większości przypadków do tego badania z zakresu profilaktyki stomatologicznej ogranicza się konieczność przygotowania pacjenta przed leczeniem kanałowym. Wykonuje się dwa zdjęcia RTG – przed i po leczeniu. Pierwsze z nich pozwala na ocenę sytuacji klinicznej. Na podstawie jego obrazu możliwe jest skontrolowanie budowy korzeni i ich położenia względem elementów anatomicznych. Zdjęcie po zakończeniu leczenia wykonuje się natomiast w celu kontroli i oceny poprawności sposobu wypełnienia kanału. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny na temat jego stanu zdrowia i ewentualnych alergii. Wówczas weryfikuje również istnienie wskazań do leczenia kanałowego oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania.

Leczenie kanałowe Tychy – wykorzystanie mikroskopu w trakcie leczenia w Centrum Medycznym Kierach

Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu kanałowym zęba pozwala na powiększenie i lepsze oświetlenie pola zabiegowego. Lekarz dentysta ma zatem większą kontrolę nad wykonywanymi działaniami, a co za tym idzie – zabieg zyskuje pełną przewidywalność. Za pomocą nowoczesnej technologii lekarz widzi więcej szczegółów, m.in. wejście do kanału, jego przebieg i kształt. Bezpieczniejsze jego opracowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań leczenia endodontycznego. Mikroskop pozwala na precyzyjne wyłapanie wszystkich nieprawidłowości w zakresie budowy anatomicznej kanału. To przede wszystkim jego uszkodzenia (pęknięcia, perforacje, zagłębienia). Leczenie zębów pod mikroskopem pozwala ponadto na przeprowadzanie zabiegów z zakresu mikrochirurgii endodontycznej.

Pod mikroskopem lekarz ocenia ponadto, czy prowadzone leczenie postępuje prawidłowo. Należy skontrolować czystość i suchość przygotowywanych kanałów oraz ich gotowość do wypełnienia. Jeżeli nie stwierdza się nieprawidłowości w tym zakresie, dentysta kondensuje gutaperkę, czyli materiał wykorzystywany do wypełnienia kanału. W celu dokumentacji przebiegu leczenia wykonuje się dodatkowo zdjęcia cyfrowe.

Ile trwa leczenie kanałowe pod mikroskopem? 

W większości przypadków leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonywane jest kompletnie podczas jednej wizyty. Przebiega jednak zawsze wieloetapowo i wymaga poświęcenia uwagi i czasu, zwłaszcza gdy dotyczy kilku zębów. Po dokładnej diagnostyce radiologicznej lekarz zakłada koferdam izolujący leczony ząb od śliny i zapewniający lepszą widoczność. Chroni ponadto pacjenta przed działaniem stosowanych w czasie leczenia specyfików i płynów do płukania kanałów. Jak wygląda leczenie kanałowe? Procedura odbudowy zęba składa się z kilku etapów, wśród których wymienia się:

  1. lokalizację i ocenę budowy oraz kształtu wszystkich kanałów;
  2. oczyszczenie kanałów poprzez usunięcie martwej miazgi i bakterii;
  3. nadanie odpowiedniego kształtu kanałom;
  4. zdezynfekowanie kanałów i ich osuszenie;
  5. szczelne wypełnienie kanałów za pomocą uszczelniacza i gutaperki. 

Endodoncję kończy trwała odbudowa korony zęba. To, ile trwa leczenie kanałowe, zależy od wielu indywidualnych czynników. Wielu wizyt potrzebują zwykle pacjenci z ograniczonym czasem. Leczenie kanałowe najczęściej jest bardziej skomplikowane również w przypadku zębów z niedokończonym rozwojem korzenia.

Czy leczenie kanałowe boli? Jakie znieczulenie stosuje się w przebiegu leczenia kanałowego?

Bolesne leczenie kanałowe należy do przeszłości. Obecnie lekarze znieczulają bolący ząb i od razu przystępują do endodoncji. Nie pozwala się zatem na dalszy rozwój dolegliwości bólowych, jaki miał miejsce jeszcze do niedawna przy stosowaniu środków dewitalizujących (zatruwających ząb). Znieczulenie miejscowe stosuje się w przypadku zębów z zapalną lub martwą miazgą. Nigdy jednoznacznie nie wiadomo bowiem, czy w niektórych kanałach zębowych lub choćby ich części nie zachowała się żywa miazga. Za pomocą strzykawki lekarz znieczula miejscowo pacjenta. Ma do wyboru znieczulenia w formie nasiękowej, przewodowej, śródwięzadłowej, dokostnej i domiazgowej. Możliwe jest również zastosowanie znieczulenia komputerowego, za pomocą którego unika się u pacjenta nieprzyjemnego uczucia rozpierania tkanek.

Endodoncja Tychy – leczenie kanałowe dzieci

Uratować ząb z wykorzystaniem leczenia kanałowego można również u dzieci. Zęby mleczne można leczyć tą techniką pod warunkiem, że dziecko współpracuje, jego ogólny stan zdrowia na to pozwala oraz nie rozpoczęła się u niego fizjologiczna resorpcja korzenia umożliwiająca wymianę uzębienia na stałe. Leczenie kanałowe u dziecka obarczone jest jednak ryzykiem powikłań i niepowodzeń wynikających np. z niezakończonego procesu rozwoju korzenia. 

Jak wygląda ząb po leczeniu kanałowym?

Do przebarwień zębów dochodzi zwykle w wyniku procesu rozpadu hemoglobiny w ich wnętrzu. Zmiana koloru zęba ma miejsce m.in. po przerwaniu pęczka naczyniowo-nerwowego lub w przebiegu zapalenia bądź martwicy miazgi. Po leczeniu kanałowym ząb może zatem wyglądać inaczej niż pozostałe. Jego barwa może być szara, bez połysku. Po stwierdzeniu niskiego poziomu estetyki wyglądu zewnętrznego zęba można wykonać wybielanie oraz zastosować wybrane rozwiązania z zakresu protetyki i leczenia implantologicznego. Na zęby można nałożyć licówki lub korony.

Czy po leczeniu kanałowym zęba występują powikłania?

Indywidualne zalecenia po leczeniu kanałowym wydaje lekarz. Należy przede wszystkim powstrzymać się od spożywania pokarmów do czasu ustąpienia znieczulenia. U pewnej grupy pacjentów może wówczas pojawić się ból pozabiegowy, który ma charakter fizjologiczny i ustępujący. W przypadku niektórych pacjentów konieczne może okazać się powtórne leczenie kanałowe. Stosuje się je zwłaszcza po stwierdzeniu powikłań w przebiegu samego leczenia kanałowego.

Po leczeniu kanałowym zęby są słabsze. Do tego stanu prowadzi bowiem utrata tkanek twardych zęba. Dobrze dobrane wypełnienie chroni jednak kanały przed mikroprzeciekiem bakteryjnym. Zabezpiecza ponadto ząb przed złamaniem. Jeżeli ząb leczony kanałowo nadal się psuje, a usunięcie miazgi nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, konieczna może okazać się jego ekstrakcja.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Odpowiadamy na wszelkie pytania i wątpliwości, a każdy wykonywany zabieg poprzedzamy konsultacją i kwalifikacją, nawet jeżeli jest on uważany za mało inwazyjny. Pacjenci zainteresowani wizytą u specjalisty maja wiele pytań, zaczynających się od tego jak się przygotować do wizyty, jak wygląda badanie i zabiegi oraz jak długo utrzymują się rezultaty. Przygotowaliśmy listę najczęściej zadawanych pytań na temat usług stomatologicznych świadczonych w naszej klinice. Mamy nadzieję, że pomogą Państwu rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na twoje pytanie, zadzwoń do nas pomożemy Ci.

Leczenie kanałowe tych zębów jest szczególnie trudne ze względu na ich budowę anatomiczną i strukturalną. Rozważa się je jednak zwłaszcza u pacjentów, którzy stracili inne zęby trzonowe. 

Zwykle leczenie kanałowe odbywa się podczas jednej wizyty stomatologicznej. W niektórych przypadkach konieczne jest kilkukrotne spotkanie pacjenta z dentystą.

Przeprowadzenie leczenia kanałowego polega na usunięciu z komory kanału miazgi zęba, która jest zainfekowana lub martwa. Ubytek uzupełnia się specjalistycznym, biozgodnym preparatem. 

Tak, leczenie kanałowe można stosować po odbudowie zęba, zwłaszcza jeżeli dotychczasowe leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatu.

Cena leczenia kanałowego zależy przede wszystkim od rodzaju leczonego zęba. Najtańsze jest leczenie zębów jednokanałowych, najdroższe – w przypadku zębów posiadających 3 lub 4 kanały. Całkowity koszt leczenia szacuje się podczas wizyty konsultacyjnej indywidualnie dla każdego pacjenta.

Wskazania do rozpoczęcia endodoncji weryfikuje stomatolog.

Nie w każdym przypadku. Zależy to głównie od wyjściowej kondycji zęba oraz jego wyglądu po zastosowanej endodoncji. 

Tak, usunięcie bakterii z wnętrza kanału to zatem jeden z etapów wykonywanych w trakcie leczenia kanałowego. 

Leczenie kanałowe wymaga zwykle zdjęcia korony. Jest jednak możliwe i wskazane w przypadku wykrycia infekcji zęba pod koroną.

U niektórych pacjentów występuje ból pozabiegowy, który trwa od kilku do kilkunastu godzin. Zaleca się wówczas stosowanie środków przeciwbólowych.

Od spożywania pokarmów należy się powstrzymać przynajmniej do momentu ustąpienia działania znieczulenia miejscowego.

Zrezygnować z picia alkoholu należy przede wszystkim wtedy, gdy przyjmuje się leki przeciwbólowe lub antybiotyki.

Do powtórnego leczenia kanałowego kwalifikuje się zęby z wąskimi lub zakrzywionymi kanałami, które nie zostały wyleczone podczas pierwotnego zabiegu, a także zęby po powikłaniach.  Z użyciem mikroskopu można ponadto zlokalizować kanały, które nie zostały dotychczas znalezione. Wówczas również należy powtórzyć leczenie.

Zobacz co mówią o nas

Poznaj opinie naszych pacjentów

Pan Rafał jest bardzo rzeczowym lekarzem, potrafi wysłuchać i przekazać konkretne informacje. Wizyta przebiegła w bardzo przyjemnej atmosferze. Czułam się zaopiekowana zarówno przez Pana doktora jak i Panie w recepcji.

Paulinaznanylekarz.pl

Trafić na takiego lekarza to jak wygrać na loterii. Zaangażowanie, profesjonalizm, cierpliwość i rewelacyjne podejście do pacjenta. Wizyty u Pana Doktora to wręcz przyjemność.

Agnieszkaznanylekarz.pl

To była moja pierwsza wizyta, ale bardzo polecam Pan doktor prze sympatyczny, wysłuchał mnie, odpowiedział na każde pytanie, wszystko dokładnie wyjaśnił nie czułam skrępowania a to chyba najważniejsze.

Dariaznanylekarz.pl

dr Rafał Kierach wykonywał u mnie zabieg plastyki pochwy po porodzie. Efekty przerosły moje oczekiwania i jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się wykonać ten zabieg właśnie u Pana doktora.

Oliwiaznanylekarz.pl

Wspaniałe podejście do pacjenta, wiedza i profesjonalizm. Nie znam lepszego lekarza. Personel przemiły i bardzo pomocny. Serdecznie polecam gabinet w Tychach.

Marzenaznanylekarz.pl

Lekarz który słucha i działa. Bardzo miły i przyjazny, wszystko tłumaczy. Bardzo dokładny. Dojeżdżam z daleka i polecam serdecznie.

Iwonaznanylekarz.pl

Najlepszy lekarz u jakiego byłam. Wszystko wyjaśnił. Polecam w 100% człowiek anioł. Żeby wszyscy lekarze byli tacy jak Pan Doktor.

Kasiaznanylekarz.pl

Polecam z całego serca Pana Doktora, przeogromna doza cierpliwości i życzliwości. Nie ma pytań na które Doktor by nie odpowiedział. Polecam z całego serca.

Martynaznanylekarz.pl

Wizyta przebiegła sprawnie w miłej atmosferze, lekarz wypisał zalecenia i skierował na dodatkowe badania.

Kingaznanylekarz.pl

Świetny lekarz i specjalista! Zaangażowany i konkretny Pan doktor wzbudził moje zaufanie od pierwszej wizyty. Dokładny, słucha pacjentkę wszystko wyjaśnia i tłumaczy. Na wizytach zawsze miła atmosfera. Polecam z całego serca dr Rafał Kierach

Beataznanylekarz.pl

Przyjazna atmosfera, profesjonalne podejście, punktualność, skuteczność. Gorąco polecam Pana Doktora!

Helenaznanylekarz.pl

Wszytko ok, wizyta przebiegła w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze. Polecam serdecznie tego lekarza

Magdaznanylekarz.pl

Pan doktor bardzo sympatyczny i uprzejmy,odpowiada szczegółowo na każde zadane pytanie. Polecam z całego serca.

Juliaznanylekarz.pl
32 307 45 67